Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  adish4u's Rating My Rating
1
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Cage is hottttttttttttttt I can't wait to see him burst into flames.....
2
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
intense
3
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
Awesome!!!!!!!!!!!
4
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
Classic
5
The Craft 1996,  R)
The Craft
I loved it, totally awesome
6
Modern Problems 1981,  PG)
Modern Problems
too funny
7
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
8
Queen of the Damned 2002,  R)
9
Van Helsing 2004,  PG-13)
10
Underworld 2003,  R)
11
Underworld: Evolution 2006,  R)
12
Blade 1998,  R)
Blade
Snipes is delicious as can be
13
Blade II 2002,  R)
14
Blade: Trinity 2004,  R)
15
White Noise 2005,  PG-13)
16
Stigmata 1999,  R)
17
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Awesome I loved this movie AAA
18
The Seventh Sign 1988,  R)
19
Made in Heaven 1987,  PG)
Made in Heaven
heartbreaking love story!!! very good!!!
20
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
classic
21
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
I loved it, one of the best movies ever
22
Poseidon 2006,  PG-13)
23
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I loved it, Dennis Quaid is hot as ever
24
Constantine 2005,  R)
25
Eragon 2006,  PG)
26
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
very touching
27
Con Air 1997,  R)
28
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
painfully chilling
29
Cruel Intentions 1999,  R)
30
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
Sleeping with the Enemy
gets a woman to pray that she never meets up with a controlling person like that.... very intense
31
Fatal Attraction 1987,  R)
32
The War of the Roses 1989,  R)
The War of the Roses
I loved it too funny
33
Secret Window 2004,  PG-13)
34
Ghost Ship 2002,  R)
35
Hollow Man 2000,  R)
36
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
I loved it and Tony Shalhoub was looking hot
37
Face/Off 1997,  R)
38
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
39
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
40
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
I loved it
41
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
42
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Stiller was awesome
43
The Shining 1980,  R)
44
Hostel 2006,  R)
45
The Mummy 1999,  PG-13)
46
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
Just as good as the Mummy
47
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
The Rock is awesome
48
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Loved it, even though Harrison didn't like the snakes loll...
49
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Harrison Ford is perfect in every way...
50
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Harrison Ford and Sean Connery are by far the sexiest men...... and this is a definant great movie in the series.....
51
Point Break 1991,  R)
52
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
53
War of the Worlds 2005,  PG-13)
54
Schindler's List 1993,  R)
55
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
56
Jaws 1975,  PG)
57
On Deadly Ground 1994,  R)
On Deadly Ground
Everything about Steven Seagal is beyond awesome!!!!
58
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
59
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
60
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
61
Stephen King's Desperation 2006,  R)
62
Half Past Dead 2002,  PG-13)
63
Fire Down Below 1997,  R)
64
The Glimmer Man 1996,  R)
65
Above the Law 1988,  R)
66
Out for Justice 1991,  R)
67
Marked for Death 1990,  R)
68
Maximum Overdrive 1986,  R)
69
Boogeyman 2005,  PG-13)
70
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
71
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Very nice, but then the book was even better.
72
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I enjoyed this one very much in the series
73
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
i loved it
74
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I love the series
75
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
I loved it
76
Hook 1991,  PG)
77
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
heartwarming classic
78
Pitch Black 2000,  R)
79
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
80
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
81
XXX 2002,  PG-13)
82
xXx: State of the Union 2005,  R)
xXx: State of the Union
It was good, except I would of preferred seeing Vin Diesel in it
83
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
84
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
totally awesome
85
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
86
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
makes one wonder... lolll
87
Final Destination 2 2003,  R)
88
Final Destination 3 2006,  R)
89
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
90
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
91
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
92
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
93
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
94
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
95
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
96
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
97
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
98
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
99
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
100
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
101
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
102
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
103
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
104
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
105
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
106
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
107
Star Trek Generations 1994,  PG)
108
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
109
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
110
Star Wars vs. Star Trek ,  Unrated)
111
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
112
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
I loved it a definant must see every Christmas for it has everyone laughing allot all through it....

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments