Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ADeadEnd's Rating My Rating
1
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
good family entertainment
2
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
a timeless cult classsic
3
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
who would've thought junkies could be so likable
4
Gangster No. 1 2000,  R)
Gangster No. 1
McDowell & Bettany give great performances as the nameless gangster
5
Once Were Warriors 1994,  R)
Once Were Warriors
when jake hickey asks you 'to cook eggs' you'd better cook them if you know whats good for you
6
Scarface 1983,  R)
7
Sin City 2005,  R)
8
A Clockwork Orange 1971,  R)
9
Reservoir Dogs 1992,  R)
10
Pulp Fiction 1994,  R)
11
Romper Stomper 1993,  NC-17)
Romper Stomper
the movie that put Russ on the map - powerful & disturbing
12
The Believer 2001,  R)
The Believer
not as well known as American History X & Romper Stomper but just as good
13
American History X 1998,  R)
14
Boyz n the Hood 1991,  R)
15
Menace II Society 1993,  R)
Menace II Society
what did you say about my momma???
16
Paid in Full 2002,  R)
Paid in Full
good representation of the 80's drug scene in Harlem

takes u back to when hip hop was good
17
The Godfather 1972,  R)
18
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
The best sequel ever made imo
19
Snatch 2001,  R)
20
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
21
Mean Machine 2001,  R)
22
Judgment Night 1993,  R)
Judgment Night
under rated flick
Denis Leary makes an awesome villain
23
Carlito's Way 1993,  R)
24
The Deer Hunter 1978,  R)
25
Taxi Driver 1976,  R)
26
Raging Bull 1980,  R)
27
Full Metal Jacket 1987,  R)
28
300 2007,  R)
29
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
30
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
31
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
short but captivating movie
32
Training Day 2001,  R)
33
The Boondock Saints 2000,  R)
34
25th Hour 2003,  R)
35
Munich 2005,  R)
Munich
long
36
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
37
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
38
Predator 1987,  R)
Predator
get to da chopper
39
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
the governor's best movie
40
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
41
American Psycho 2000,  R)
42
Colors 1988,  R)
43
The Untouchables 1987,  R)
44
The Hunt for Red October 1990,  PG)
45
The Crow 1994,  R)
46
Falling Down 1993,  R)
47
Chopper 2000,  R)
Chopper
Eric Bana does a good job as Australia's most notorious stand over man
48
Cape Fear 1991,  R)
49
Con Air 1997,  R)
50
Nick of Time 1995,  R)
Nick of Time
predictable ending but Walken & Depp give good performances
51
Kiss of Death 1995,  R)
52
The Fan 1996,  R)
53
Passenger 57 1992,  R)
54
Demolition Man 1993,  R)
55
The Last Boy Scout 1991,  R)
56
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
proves that you don't have to wear tights to be a super hero
57
Donnie Darko 2001,  R)
58
Crash 2005,  R)
59
A History of Violence 2005,  R)
60
Platoon 1986,  R)
61
Born on the Fourth of July 1989,  R)
62
Tigerland 2000,  R)
63
The Silence of the Lambs 1991,  R)
64
Wall Street 1987,  R)
65
Any Given Sunday 1999,  R)
66
Forrest Gump 1994,  PG-13)
67
Radio 2003,  PG)
Radio
how can u not like this movie
68
Gridlock'd 1997,  R)
69
In the Name of the Father 1993,  R)
70
Walk the Line 2005,  PG-13)
71
Summer of Sam 1999,  R)
72
Bloodsport 1986,  R)
73
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
that fat guy makes interesting movies
74
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
75
Gremlins 1984,  PG)
76
House of 1000 Corpses 2002,  R)
77
Candyman 1992,  R)
Candyman
one of my favorite horror movies
78
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
79
The Fly 1986,  R)
80
Maximum Overdrive 1986,  R)
81
The Lawnmower Man 1992,  R)
82
Mister Frost 1990,  R)
83
Stir of Echoes 1999,  R)
84
Orgazmo 1997,  R)
Orgazmo
stunt cock lol
85
BASEketball 1998,  R)
86
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
crude & offensive

just the way i like it
87
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
88
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
89
Bulletproof 1996,  R)
90
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
91
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
i think ive seen this movie about 6 million times but still enjoy it every time i see it on tv
92
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
93
Clerks 1994,  R)
94
Clerks II 2006,  R)
95
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
one of Kevin Smiths's better movies
96
Beverly Hills Cop 1984,  R)
97
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
98
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
99
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
100
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
101
48 HRS 1982,  R)
102
Porky's 1981,  R)
103
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
104
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
105
Caddyshack 1980,  R)
106
Police Academy 1984,  R)
107
Back to School 1986,  PG-13)
108
Revenge of the Nerds 1984,  R)
109
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
110
Groundhog Day 1993,  PG)
111
Grandma's Boy 2006,  R)
112
The Animal 2001,  PG-13)
113
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
114
Major Payne 1995,  PG-13)
115
The Adventures of Ford Fairlane 1990,  R)
The Adventures of Ford Fairlane
have a twinkie snapperhead
116
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
117
Me, Myself & Irene 2000,  R)
118
School of Rock 2003,  PG-13)
119
Trailer Park Boys 2009,  R)
120
Trailer Park Boys: The Movie ,  Unrated)
121
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
loved it when i was a youngster
122
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
123
SLC Punk 1998,  R)
124
Shaun of the Dead 2004,  R)
125
Black Sheep 1996,  PG-13)
126
Tommy Boy 1995,  PG-13)
127
Freddy Got Fingered 2001,  R)
128
Bad Santa 2003,  R)
129
PCU 1994,  PG-13)
130
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
That's what I love about these high school girls, man. I get older, they stay the same age
131
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
stoner humuor at its finest
132
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
133
Requiem for a Dream 2000,  R)
134
The Basketball Diaries 1995,  R)
135
Up in Smoke 1978,  R)
Up in Smoke
the best of their movies
136
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
137
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
138
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
Doogie Howser saved this movie
139
Spun 2002,  R)
140
Human Traffic 1999,  R)
141
Kids 1995,  NC-17)
142
Office Space 1999,  R)
143
Say It Isn't So 2001,  R)
144
Very Bad Things 1998,  R)
Very Bad Things
i loved the ending to this movie - very twisted
145
Gettin' Square 2003,  Unrated)
Gettin' Square
good Aussie movie

David Wenham's character is hilarious
146
Two Hands 1999,  R)
147
Fat Pizza 2003,  Unrated)
148
Crackerjack (Molloy Boy Productions) 2002,  Unrated)
149
Malcolm 1986,  PG-13)
150
Idiot Box 1996,  Unrated)
151
The Goonies 1985,  PG)
152
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
my favorite movie as a kid

must have seen it about 10 times
153
The Breakfast Club 1985,  R)
154
Psycho 1960,  R)
155
Rear Window 1954,  PG)
156
The Birds 1963,  PG-13)
157
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
158
Dirty Harry 1971,  R)
159
Magnum Force 1973,  R)
160
Sudden Impact 1983,  R)
161
The Hills Have Eyes 1977,  R)
The Hills Have Eyes
way better than the new ones
162
Tightrope 1984,  R)
163
Hard Times 1975,  PG)
164
Midnight Express 1978,  R)
165
The Smashing Machine 2003,  R)
166
The Wanderers 1979,  R)
167
They Call Me Bruce? 1982,  PG)
168
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
the best movie i've seen this year
169
2LDK 2002,  Unrated)
170
Blow 2001,  R)
171
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
how come when i ditched school i never had as much fun as ferris?
172
Friday 1995,  R)
173
Saw 2004,  R)
Saw
i finally watched this the other day

pretty cool i must say
174
Saw II 2005,  R)
175
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
great movie
176
Blades of Glory 2007,  PG-13)
177
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
wasn't expecting much but this was pretty damn funny

i haven't eaten a cream bun since
178
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
179
Superbad 2007,  R)
180
The Transformers - The Movie 1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments