My Favorite Movies


  addoesonly's Rating My Rating
1
The Elephant Man 1980,  PG)
The Elephant Man
Let him hold you let him touch you soon you'll understand
2
Shaka Zulu - Last Great Warrior 2005,  R)
Shaka Zulu - Last Great Warrior
Shaka rocks a must see if you're black!
3
Ted Bundy 2001,  R)
Ted Bundy
Mr. Bundy is a true sociopath. A must see because he could be the man next door.
4
David Copperfield 1970,  Unrated)
David Copperfield
What more can I say Charles Dickens at his best. I always cry at the end!
5
Glitter 2001,  PG-13)
Glitter
I am a huge fan of Mariah not only because we're Aries but, I think this movie was nice especially since she was the star!
6
Tupac - Resurrection 2003,  R)
Tupac - Resurrection
This is truly a revelating documentary. If you don't know this man you will get know him in this documentary
7
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
Reese rocks whoever said blondes were dumb?
8
Uncle Tom's Cabin 1928,  Unrated)
Uncle Tom's Cabin
My heart goes out to all the slaves like Uncle Tom a must see
9
The Autobiography of Miss Jane Pittman 1974,  Unrated)
The Autobiography of Miss Jane Pittman
Sicely at her best watch this when you watch Uncle Tom's cabin preferably in February
10
Imitation of Life 1958,  Unrated)
Imitation of Life
Loved it!
11
The Players Club 1998,  R)
The Players Club
If you never knew the life of a stripper now you know! Nothing glamorous!
12
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Not a bad Whoopi flick!
13
Bonnie and Clyde 1967,  R)
Bonnie and Clyde
Classic gangsta flick I just love Faye Dunnaway!
14
Superstar: The Karen Carpenter Story 1987,  Unrated)
Superstar: The Karen Carpenter Story
Rainy Days Mondays and this movie will get you down. But this is heartwarming story of a true star. RIP KC

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments