My Favorite Movies
oh..just my favorites of movies that I could think of, movies that rated 4 stars and more.
| addienairzan's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dancer in the Dark 2000, R) |
|
| 2 |
Dogville 2003, R) |
|
| 3 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 4 |
Millions 2004, PG) |
|
| 5 |
Memento 2000, R) |
|
| 6 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 7 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 8 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 9 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 10 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 11 |
Shallow Grave 1994, R) |
|
| 12 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 13 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 14 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 15 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 16 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 17 |
The Beach 2000, R) |
|
| 18 |
Ringu (Ring) 1998, Unrated) |
|
| 19 |
Intermission 2003, R) |
|
| 20 |
American History X 1998, R) |
|
| 21 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 22 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 23 |
True Romance 1993, R) |
|
| 24 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 25 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 26 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 27 |
The Rules of Attraction 2002, R) |
|
| 28 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 29 |
The Shining 1980, R) |
|
| 30 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 31 |
L' Appartement (The Apartment) 1996, R) |
|
| 32 |
Dogma 1999, R) |
|
| 33 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 34 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 35 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 36 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005, PG) |
|
| 37 |
Withnail and I 1987, R) |
|
| 38 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 39 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 40 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 41 |
Martin 1978, R) |
|
| 42 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 43 |
Happiness 1998, NC-17) |
|
| 44 |
Central Station (Central do Brasil) 1998, R) |
|
| 45 |
Man on the Moon 1999, R) |
|
| 46 |
25th Hour 2003, R) |
|
| 47 |
De Battre mon Coeur s'est Arręté (The Beat That My Heart Skipped) 2005, Unrated) |
|
| 48 |
Fargo 1996, R) |
|
| 49 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 50 |
The Bank Job 2008, R) |
|
| 51 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 52 |
Secretary 2002, R) |
|
| 53 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 54 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 55 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 56 |
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956, Unrated) |
|
| 57 |
C'est arrivé prčs de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991, NC-17) |
|
| 58 |
Alice (Neco z Alenky) 1988, Unrated) |
|
| 59 |
Diabolique (Les Diaboliques) 1954, Unrated) |
|
| 60 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 61 |
Deep Red (Profondo rosso) 1975, R) |
|
| 62 |
The Haunting 1963, G) |
|
| 63 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 64 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 65 |
M 1931, Unrated) |
|
| 66 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 67 |
Europa (Zentropa) 1991, R) |
|
| 68 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 69 |
Dial M for Murder 1954, PG) |
|
| 70 |
Repulsion 1965, Unrated)
Unforgettable, in every wayyy..I have to borrow the words from Nat King Cole, yes its an unforgettable schizophrenic madness thriller.Chilling+thrilling, just the right formula of a thriller, and not to mention, flawless acting by Deneuve, I really hate her and feel sorry for her at the same time in this movie. --spoiler-- |
|
| 71 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 72 |
Intacto 2001, R) |
|
| 73 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 74 |
Le Grand Voyage 2004, Unrated) |
|
| 75 |
Slacker 1991, R) |
|
| 76 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 77 |
Nine Queens (Nueve reinas) 2001, R) |
|
| 78 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 79 |
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997, PG) |
|
| 80 |
Z 1969, PG) |
|
| 81 |
Blood Simple 1984, R) |
|
| 82 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 83 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 84 |
Dreams 1990, PG) |
|
| 85 |
Eastern Promises 2007, R) |
|
| 86 |
Burn After Reading 2008, R) |
|
| 87 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 88 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003, R) |
|
| 89 |
March of the Penguins 2005, G) |
|
| 90 |
sex, lies, and videotape 1989, R) |
|
| 91 |
Talk to Her (Hable Con Ella) , R) |
|
| 92 |
No Man's Land 2001, R) |
|
| 93 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated) |
|
| 94 |
Wristcutters - A Love Story 2006, R) |
|
| 95 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 96 |
The Man Who Wasn't There 2001, R) |
|
| 97 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 98 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 99 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 100 |
About Schmidt 2002, R) |
|
| 101 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 102 |
Wonderland 2003, R) |
|
| 103 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 104 |
Metropolis (Metoroporisu) 2001, PG-13) |
|
| 105 |
Closer 2004, R) |
|
| 106 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 107 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 108 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 109 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 110 |
Grease 1978, PG) |
|
| 111 |
11:14 2003, R) |
|
| 112 |
Bad Education (La Mala educación) 2004, NC-17) |
|
| 113 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 114 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 115 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 116 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 117 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 118 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 119 |
Elephant 2003, R) |
|
| 120 |
District 9 2009, R)
You may say its predictable, unoriginal, not thought provoking,etc..etc... But to me, well, to make it short, I think I know why peter jackson produced this movie. Just like peter jakson did in his old days, made brilliant low budget movies, with high impact. this movie has it! Two words: Thumbs up! |
|
| 121 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 122 |
Thesis (Tesis) 1996, R) |
|
| 123 |
2001: A Space Odyssey 1968, G)
This is definitely a dazzling picture, one of the best movie ever made. ever. The visuals are very stunning. A constant aweness from start to end. God damn you Kubrick, yer so brilliant!!!I can figure this movie out by at least 5 different stories (meanings). Til this day, nothing surpasses stanley kubrick by this movie. No, not even Stephen Spielberg. |
|
| 124 |
Mary and Max 2009, Unrated)
I thought Up was the best animation in 2009. I was wrong. Mary and Max is the best. Though it was claymated, the characters were very real, and each &every one of them were depicted very well through consistent detailings. A nicely done drama&story. Emotionally intriguing. Superbly created.Highly recommended. |
|
| 125 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 126 |
Eyes Without a Face 1960, Unrated)
---SPOILER ALERT--- |
|
| 127 |
Happy End (Stastny konec) 1966, Unrated)
Brilliant filmmaking!! The script written very geniously. The dialogues are very meaningful, even in backwards!! So pay attention really close, really-really close. Inspiring&strangely very funny (esp.the narration)! Everyone who enjoys memento or the movie alike should really see THIS!Really-really SEE THIS!!! |
|
| 128 |
Brick 2006, R) |
|
| 129 |
Brazil 1985, R) |
|
| 130 |
The Tenant 1976, R) |
|
| 131 |
Deep End 1970, R) |
|
| 132 |
Possession (The Night the Screaming Stops) 1981, R) |
|
| 133 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 134 |
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960, Unrated) |
|
| 135 |
Last Seduction 1994, R) |
|
| 136 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 137 |
Primer 2003, PG-13) |
|
| 138 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920, Unrated) |
|
| 139 |
In the Loop 2008, Unrated) |
|
| 140 |
Take the Money and Run 1969, PG) |
|
| 141 |
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966, R) |
|
| 142 |
Rope 1948, PG) |
|
| 143 |
Reversal of Fortune 1990, R) |
|
| 144 |
The Lady Vanishes 1938, PG) |
|
| 145 |
Seconds 1966, R) |
|
| 146 |
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996, R) |
|
| 147 |
The Celebration (Festen) 1998, R) |
|
| 148 |
Rock Hudson's Home Movies 1993, Unrated) |
|
| 149 |
Psycho 1960, R) |




















































































































































