My Favorite Movies
| adanathel's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 3 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 5 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 6 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 7 |
Sin City 2005, R) |
|
| 8 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 9 |
The Shining 1980, R) |
|
| 10 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 11 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 12 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 13 |
Scarface 1983, R) |
|
| 14 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 15 |
The Crow 1994, R) |
|
| 16 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 17 |
Brazil 1985, R) |
|
| 18 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 19 |
The Seventh Seal , Unrated) |
|
| 20 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 21 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 22 |
The Fountain 2006, PG-13) |






















