Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  adamcurnett's Rating My Rating
1
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Made me want to be a vampire. Keifer is hot!
2
Fright Night 1985,  R)
Fright Night
Started my love for vampires
3
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
I loved the campiness of it and of course all the blood and gore! It 's one of my new all time favs now.
4
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
First time I saw Milla. She kicks ass and is hot doing it!
5
Fanboys 2007,  PG-13)
Fanboys
This is my new favorite comedy!!!!!!
6
Zombie Honeymoon 2004,  Unrated)
Zombie Honeymoon
I cry every time.
7
Serial Mom 1994,  R)
Serial Mom
I totally relate to this crazy neat freak bitch!!! There's a few people I'd like to stab with a fireplace poker.
8
Return of the Living Dead 3 1993,  R)
Return of the Living Dead 3
Romeo and Juliet for zombies. They could only be together in death. I always cry. It reminds me of my dead bff.
9
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
10
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
Punkrock zombies!!!!!
11
Silver Bullet 1985,  R)
Silver Bullet
Made me scared of priests!!! lol!
12
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Another one showing Jim Henson's creepier side.
13
The Wackness 2008,  R)
14
Lost Boys: The Tribe 2008,  R)
15
Stand by Me 1986,  R)
16
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
Started my obsession with the undead.
17
Night of the Living Dead 1990,  R)
18
Night of the Living Dead 3D 2006,  R)
19
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
Return of the Living Dead Part II
Even funnier than the first one.
20
Return of the Living Dead: Necropolis 2005,  R)
Return of the Living Dead: Necropolis
I have a crush on the Mowhawk zombie from the beginning of the movie that's contained in the lab.
21
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave 2005,  R)
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave
Take some E and love on the nearest zombie!
22
The Wizard of Gore 2007,  R)
23
ZA: Zombies Anonymous 2007,  Unrated)
ZA: Zombies Anonymous
The most simple and yet original zombie movie ever.
24
Dawn of the Dead 1978,  R)
25
Coraline 2009,  PG)
26
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
27
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Fangs to Tim Burton for making xmas fun again.
28
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
29
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I love musicals, I love Depp, I love Tim Burton, and I love blood and gore!
30
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I loved the darkness of this movie. Tim Burton and Johnny could never do wrong...oh wait, They sure fucked up Charlie And The Chocolate Factory.
31
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
Yes! Bubs is the shit!!!!!
32
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Holy shit! JJ Abrams nailed it on this one. The characters were so dead on and Bones and Kirk made me laugh near to death!!! Simon Pegg was a brilliant Scotty just like we all knew he would be.
33
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
Michael Jackson - Moonwalker
Me and Grams danced all around the house to his music.
34
The Wiz 1978,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments