My Favorite Movies


  adamcook82's Rating My Rating
1
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
One of the best films ever made. As profound an experience there is to be had in cinema.
2
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
the most visually stunning film ever made. a masterpiece. quite simply beyond perfection.
3
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
My choice for the greatest war film ever made. It digs deeper than most and provides the more uniquely cinematical story.
4
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Kevin Smith's best film is an insightful, hilarious and heart breaking look at friendship and love with a brilliant focus on male insecurity.
5
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
A thoughtful, brilliant and moving masterpiece. Film making of the highest pedigree.
6
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Widely recognized as the best or one of the best films of all time. It's rather tough to argue against that. One of my favourites.
7
The Enigma of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle)(Every Man for Himself and God Against All) 1975,  Unrated)
The Enigma of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle)(Every Man for Himself and God Against All)
one of my favourite movies, The Enigma of Kasper Hauser is a haunting and brilliant film featuring one of the most endearing human subjects in film history.
8
Fitzcarraldo 1982,  PG)
Fitzcarraldo
a film that I value highly critically and personally. it takes it's time to reveal it's greatness, but once it unfolds it becomes more compelling than most films could ever aspire to be.
9
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
One of the best movies ever made, The Godfather gets everything perfect and has an intangible quality that has never been recreated, other than in it's sequel
10
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
A masterpiece that possibly exceeds the already overwhelming greatness of it's predecessor.
11
Juno 2007,  PG-13)
Juno
A masterpiece. Sure it's hilarious, but more important it contains a profound sense of humanity and heart.
12
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Wise, rich, complex, staggeringly beautiful. For my money, the best animated film of all time.
13
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
A funny, sad and beautiful masterpiece
14
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
a brilliant continuation of one of television's greatest offerings that delivers on all counts and then some.
15
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
One of cinema's greatest masterpieces. Everything one hopes to gain from a film is here. Its 3 1/2 hour running time flies by, and I wouldn't cut a single moment. Still stands as the best action picture ever made, even over 50 years later.
16
Synecdoche, New York 2008,  R)
Synecdoche, New York
An infinitely intellectual and deeply resonant masterpiece. One of my most favourite films. Perhaps the best that 21st century cinema has to offer so far.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments