My Favorite Movies


  adagio517's Rating My Rating
1
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof
Well, I told her to wash her hands first.
2
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Well, let's just say, if I were a woman and I knew Rick, I should be in love with him.
3
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Repetition works, David.
4
Ravenous 1999,  R)
Ravenous
The score was done by Michael Nyman, who also composed The Piano's.
5
Quills 2000,  R)
Quills
I should have told you it was the blood of Christ. You'd have believed that.
6
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
But we don't got any cheeseburgers.
7
Suddenly, Last Summer 1960,  Unrated)
8
Metropolis 1927,  PG-13)
9
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
10
You Can't Take It with You 1938,  Unrated)
11
Great Expectations 1998,  R)
12
Léon (The Professional) 1994,  R)
13
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments