Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  acreekfan's Rating My Rating
1
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
I love this movie. It combines Comedy with drama in such a wonderful and unique way.
2
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
This movie was awesome. It was a wonderful collage of the mid twenties angst.
3
Chariots of Fire 1981,  PG)
Chariots of Fire
The first independent film to win an oscar - enough said.
4
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Good times - Good times
5
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
One of the all time great movies. With action and comedy you can't help but love this movie.
6
Charlotte Gray 2001,  PG-13)
Charlotte Gray
One of the best World War 2 romantic dramas. With such amazing actors as Cate Blanchett and Billy Crudup this movie can do no wrong.
7
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
I adore this movie.
8
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Finally got Charlie and the Chocolate factory right.
9
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
10
Without Limits 1998,  PG-13)
Without Limits
This is one of the best sports movies. Billy Crudup delivers a memorable performance as Steve Prefontaine, who was one of the best American runners of all time. This touching movie provides also an outstanding supporting cast, with one of the most noteable actors, Donald Sutherland. See this movie you won't regret it.
11
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
12
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof
I have loved this movie for as long as I can rember. The chemistry between Paul Newman and Elizabeth Taylor is outstanding. And you can't better actors to perform this story. This movie provides laughter and tears, which is always a great combination.
13
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
14
In the Land of Women 2006,  PG-13)
In the Land of Women
Adam Brody performed the mid-twenties angst with such honesty and sensitivity, a memeorable performance by any standards. In addition the supporting cast of women gave such a strong presance and represented each point of life beautifully. This a great movie worth seeing.
15
Mostly Martha (Bella Martha) 2001,  PG)
Mostly Martha (Bella Martha)
Not your typical "Chick" flick. The character development and cinematography is excellent. This is not a sappy unrealistc love story, this one the could happen and is more believsble.
16
Hoosiers 1986,  PG)
Hoosiers
One of the all time great sport movies. The heart and soul of a small is beatifully portrayed in this film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments