My Favorite Movies


  acollier's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
2
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
This movie was brilliant. Sandler gives an amazing preformance so very different then anything else out there.
3
Fight Club 1999,  R)
4
Memento 2000,  R)
5
Chasing Amy 1997,  R)
6
Garden State 2004,  R)
7
Sin City 2005,  R)
8
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Absolutely amazing. Well written, well acted, and well directed. The greatest magic movie ever.
9
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
A beautiful movie in every regard, from start to finish. This challenges romantic comedy preconceptions and shines.
10
Adaptation 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments