My Favorite Movies


  acidwolf's Rating My Rating
1
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
2
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
3
Blade Runner 1982,  R)
4
Hot Fuzz 2006,  R)
5
Saat po long (S.P.L.) (Kill Zone) 2005,  Unrated)
6
Sixteen Candles 1984,  PG)
7
The Breakfast Club 1985,  R)
8
Heavy Metal 1981,  R)
9
Léon (The Professional) 1994,  R)
10
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
QUINZE!
11
Stalker 1979,  Unrated)
12
Pan's Labyrinth 2006,  R)
13
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
14
The Plague Dogs 1983,  PG-13)
15
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
16
Akira 1988,  R)
17
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
18
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
19
Halloween 1978,  R)
20
The Blues Brothers 1980,  R)
21
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
22
Animalympics 1979,  Unrated)
23
The Dark Knight 2008,  PG-13)
24
Bambi 1942,  G)
25
Unbreakable 2000,  PG-13)
26
The Blair Witch Project 1999,  R)
27
Evil Dead 2 1987,  R)
28
Fantasia 1940,  G)
29
Ghost in the Shell 1996,  R)
30
The Fox and the Hound 1981,  G)
31
The Lion King 1994,  G)
32
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
33
Fist of the North Star 1998,  R)
34
Saving Private Ryan 1998,  R)
35
RoboCop 1987,  R)
36
Memento 2000,  R)
37
Alien 1979,  R)
38
Bloodsport 1986,  R)
39
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
40
Fritz the Cat 1972,  Unrated)
41
The Nine Lives of Fritz the Cat 1974,  R)
42
Brother Bear 2003,  G)
43
Brother Bear 2 2006,  G)
44
Ratatouille 2007,  G)
45
Home on the Range 2004,  PG)
46
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
47
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
48
Session 9 2001,  R)
49
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
50
Oldboy 2004,  R)
51
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994,  PG)
52
Don't Look Now 1973,  R)
53
Videodrome 1983,  R)
54
Inside (À l'intérieur) 2007,  R)
55
Gremlins 1984,  PG)
56
The Secret of NIMH 1982,  G)
57
Never Cry Wolf 1983,  PG)
58
Dawn of the Dead 1978,  R)
59
El Arca 2007,  Unrated)
60
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
61
Bartok the Magnificent 1999,  G)
62
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
63
Evilspeak 1982,  R)
64
The Road 2009,  R)
65
Machete 2010,  R)
66
The Goonies 1985,  PG)
67
The Deadly Spawn 1983,  R)
68
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
69
Tetsuo: The Bullet Man 2010,  Unrated)
70
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
71
Phenomena (Creepers) 1984,  R)
72
The Toxic Avenger 1985,  R)
73
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV 2000,  R)
74
The Toxic Avenger, Part II 1989,  R)
75
Class of Nuke 'Em High 1986,  R)
76
Thomas in Love (Thomas est amoureux) 2000,  NC-17)
77
Jinzô ningen Hakaidâ (Mechanical Violator Hakaider) 1995,  Unrated)
78
Zeiramu 2 1994,  Unrated)
79
Zeiramu (Zeram) (Zeiram) 1991,  Unrated)
80
Ganheddo (Gunhed) 1989,  R)
81
Gunhed 1996,  Unrated)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. torontodog
    torontodog posted 3 years ago

    I like this list. It is like a "guy movie" greatest hits album. Although Bloodsport would be my #1 because of that jumping monkey guy.