My Favorite Movies
| achung's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 2 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 3 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 4 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 5 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 6 |
For Love of the Game 1999, PG-13) |
|
| 7 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 8 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 9 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 10 |
Only You 1994, PG) |
|
| 11 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 13 |
Contact 1997, PG) |
|
| 14 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 15 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 16 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 17 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 19 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 21 |
The American President 1995, PG-13) |
|
| 22 |
Office Space 1999, R) |
|
| 23 |
The Wedding Banquet (Xi yan) 1993, R) |
|
| 24 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 25 |
Rush Hour 1998, PG-13) |

























