My Favorite Movies


  1. achaaaborn2standout
  2. achaaa

my fave movies kinda show
who i really am.
it shows a bit of me,
pieces of me.
i enjoy great movies.
even sumtimes i enjoy those stupid ones.
yeay. movie freaks. x)

  achaaaborn2standout's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
"You jump, i jump."

"Promise me."
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
"I can fight."

"Your heart is free. Have the courage to follow it."

"Freedom!"
3
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
"Damn right, i dance."

"And it shouldn't matter what we wear, what school or what neighborhood were from because the best part of the streets is not about what you got, it's what you make of what you've got!"

"You are different."
4
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
"It's such a nice sounding word for what it means: a fortunate accident."

"But rather, its a tapestry of events that culminate in an exquisite, sublime plan."
5
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
"Hey. Don't ever let somebody tell you... you can't do something. Not even me. All right?"

"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it. Period."
6
Camp Rock 2008,  G)
Camp Rock
"This is real, this is me."

"You're the voice i hear inside my head; the reason that i'm singing."
7
The Sound of Music 1965,  G)
8
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
9
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
"You're my angel."

"You're in two places at once."

"Jamie has faith in me. She makes me want to be different, better."

"All i know is... you're beautiful."

"Jamie, i love you."

"Will you marry me?"
10
Beauty and the Beast 1991,  G)
11
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
"Why are trying so hard to fit in when you are born to stand out?"

"Henry, all it takes is sweet dreams."

"I better go. Everyone's just waiting for me to mess up again."

"The truth is sometimes things aren't exactly what you always imagined... they're even better!"
12
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
"Can i have one last first kiss?"

"I can't believe you fell for THAT!"

"There's nothing like a first kiss.."

"I don't know who you are, Henry...but i dream about you almost every night."

"Henry. It's nice to meet you."
13
The Holiday 2006,  PG-13)
14
Honey 2003,  PG-13)
Honey
"I got flow."

"I found something that I truly love, that truly makes me happy. That's a million times better than something that makes you rich."
15
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
"I appreciate this whole seduction thing you've got going on here, but let me give you a tip: I'm a sure thing."

"I'm gonna treat you so nice, you're never gonna let me go."

"I want the fairy tale."
16
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
"There's no secret ingredients..."
17
Raise Your Voice 2004,  PG)
18
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
19
Sydney White 2007,  PG-13)
20
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
"I feel scared, maybe a little nauseous but I definitely don't feel lucky."

"I could probably show you better then I could tell you."

""Ok. Sha boo ya, sha sha sha boo ya, roll call. My name is Britney. I cheer so strong. And when I shake it, you better bring it on. Sha boo ya, sha sha sha boo ya, break it down now."

"Damn... vanilla latte's got skills."
21
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
"God couldn't be everywhere so that is why he invented mothers."

"Even before I met you I had an instinct about you. Once I saw you were a woman with profound static cling I wanted to be that force around you."

"I love that when I breathe you in you smell like cake batter. And I love that you have this insane way of talking in circles that makes perfect sense."

"I do? Cause sometimes I feel like nobody understands me. But..."

"Me. I get you."

"That's wonderful, but you know my bladder is about to pop."

"I love your eyes. I even love... your mother."
22
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
"I'll never forget you."

"I guess that's what being immortal truly means."

"He who speaks, does not Know; He who Knows, does not speak. Surely you're masterful."

"I don't think so."

"Don't think, just do!"
23
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
"Boo!"

"Kids these days. They just don't get scared like they used to."

"That's a cute little dance you got. Almost looks like you gotta - Oh."

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments