My Favorite Movies


  1. Acer1337
  2. Vincent

The list of all my favourite movies that I watched or wanted to see in the near future! Adding more movies along the way as it gets updated by me! Oh yeah! Enjoy the list guys!

  Acer1337's Rating My Rating
1
Batman 1989,  PG-13)
2
Batman Returns 1992,  PG-13)
3
Batman Forever 1995,  PG-13)
4
Batman & Robin 1997,  PG-13)
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
6
The Dark Knight 2008,  PG-13)
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
The first installment of the Spider-Man series is simply good! Lots of intense action, scenes you can't miss, and many more. Starring Tobey Maguire as Spider-Man, you don't want to miss it! I recommend it to everyone here! =D!
8
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
The second installment of the Spider-Man series is simply great! Lots of intense action, scenes you can't miss, and many more. Starring Tobey Maguire as Spider-Man, you don't want to miss it! I recommend it to everyone here! =D!
9
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
The third installment of the Spider-Man series is simply good! Lots of intense action, scenes you can't miss, and many more. Starring Tobey Maguire as Spider-Man, you don't want to miss it! One of the best! I recommend it to everyone here! =D!
10
The Amazing Spider-Man 2012,  PG-13)
The Amazing Spider-Man
The fourth installment of the Spider-Man series should be interesting! Lots of intense action, scenes you can't miss, and many more to come. You don't want to miss it!
11
Superman 1978,  PG)
12
Superman II 1981,  PG)
13
Superman III 1983,  PG)
14
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
15
Superman Returns 2006,  PG-13)
16
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
17
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
The first installment of the Harry Potter series is very good. Starring Daniel Radcliffe as Harry Potter, Rupert Grint as Ron (Ronald) Weasley, Emma Watson as Hermione Granger, and numerous others, you don't want to miss them in action as they venture out into the place called Hogwarts where they learn all kinds of magic and spells in the movie! For all you Harry Potter fans out there, you sure won't be disappointed! =)!
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
The second installment of the Harry Potter series is great. Starring Daniel Radcliffe as Harry Potter, Rupert Grint as Ron (Ronald) Weasley, Emma Watson as Hermione Granger, and numerous others, you don't want to miss them in action as they venture out into the place called Hogwarts where they learn all kinds of magic and spells in the movie! For all you Harry Potter fans out there, you sure won't be disappointed! =)!
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
The third installment of the Harry Potter series is magnificent. Starring Daniel Radcliffe as Harry Potter, Rupert Grint as Ron (Ronald) Weasley, Emma Watson as Hermione Granger, and numerous others, you don't want to miss them in action as they venture out into the place called Hogwarts where they learn all kinds of magic and spells in the movie! For all you Harry Potter fans out there, you sure won't be disappointed! =)!
20
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
The fourth installment of the Harry Potter series is pretty intense. Starring Daniel Radcliffe as Harry Potter, Rupert Grint as Ron (Ronald) Weasley, Emma Watson as Hermione Granger, and numerous others, you don't want to miss them in action as they venture out into the place called Hogwarts where they learn all kinds of magic and spells in the movie! For all you Harry Potter fans out there, you sure won't be disappointed! =)!
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
The fifth installment of the Harry Potter series is pretty terrific. Starring Daniel Radcliffe as Harry Potter, Rupert Grint as Ron (Ronald) Weasley, Emma Watson as Hermione Granger, and numerous others, you don't want to miss them in action as they venture out into the place called Hogwarts where they learn all kinds of magic and spells in the movie! For all you Harry Potter fans out there, you sure won't be disappointed! =)!
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
The sixth installment of the Harry Potter series should be interesting than the last five series. Starring Daniel Radcliffe as Harry Potter, Rupert Grint as Ron (Ronald) Weasley, Emma Watson as Hermione Granger, and numerous others, you don't want to miss them in action as they venture out into the place called Hogwarts where they learn all kinds of magic and spells in the movie! For all you Harry Potter fans out there, you sure won't be disappointed! =)!
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The first installment of the Lord of the Rings series is a pretty good movie. I recommend everyone to watch it!
24
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The second installment of the Lord of the Rings series is a very good movie. I recommend everyone to watch it!
25
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The third installment of the Lord of the Rings series is a very well done movie. I recommend everyone to watch it!
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
The first installment of the Pirates Of The Caribbean series is a very nice movie to watch. Starring Johnny Depp as Captain Jack Sparrow and numerous others, you don't want to miss them in action as they venture out into the sea within their ships. This surely will NOT get you disappointed even further than ever! =)!
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
The second installment of the Pirates Of The Caribbean series is a very interesting movie to watch. Starring Johnny Depp as Captain Jack Sparrow and numerous others, you don't want to miss them in action as they venture out into the sea within their ships. This surely will NOT get you disappointed even further than ever! =)!
28
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
The third installment of the Pirates Of The Caribbean series is one movie you don't want to miss watching out on. Starring Johnny Depp as Captain Jack Sparrow and numerous others, you don't want to miss them in action as they venture out into the sea within their ships. This surely will NOT get you disappointed even further than ever! =)!
29
Iron Man 2008,  PG-13)
30
Iron Man 2 2010,  PG-13)
31
Jurassic Park 1993,  PG-13)
32
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
33
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
34
Jurassic Park IV ,  Unrated)
35
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The first installment of The Matrix series is pretty good and you don't want to miss what these guys are up to. Starring Keanu Reeves as Neo, a computer hacker, see what his adventures are like!
36
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
The second installment of The Matrix series is pretty great and you don't want to miss what these guys are up to. Starring Keanu Reeves as Neo, a computer hacker, see what his adventures are like!
37
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
The third installment of The Matrix series is pretty sweet and you don't want to miss what these guys are up to. Starring Keanu Reeves as Neo, a computer hacker, see what his adventures are like!
38
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
39
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
The first installment of The Chronicles Of Narnia series is a good movie to watch from! I recommend everyone to see the movie! =)!
40
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
The second installment of The Chronicles Of Narnia series is a great movie to watch from! I recommend everyone to see the movie! =)!
41
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
The third installment of The Chronicles Of Narnia series should be an awesome movie for all Narnia fans out there! =)!
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
43
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
44
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
45
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
46
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
The first installment of the Men In Black series is a pretty great movie to watch! Starring two fascinating cool agents. Tommy Lee Jones as Kevin Brown/Agent K and Will Smith as James Darrell Edwards/Agent J, you never know what's going to happen with these guys!
47
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
The second installment of the Men In Black series is a pretty awesome movie to watch! Starring two fascinating cool agents. Tommy Lee Jones as Kevin Brown/Agent K and Will Smith as James Darrell Edwards/Agent J, you never know what's going to happen with these guys!
48
Bad Boys 1995,  R)
49
Bad Boys II 2003,  R)
50
Toy Story 1995,  G)
51
Toy Story 2 1999,  G)
52
Toy Story 3 2010,  G)
53
Spy Kids 2001,  PG)
54
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
55
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
56
Agent Cody Banks 2003,  PG)
57
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
58
The Santa Clause 1994,  PG)
59
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
60
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
61
300 2007,  R)
62
Meet the Spartans 2008,  PG-13)
63
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
64
Inspector Gadget 1999,  PG)
65
Inspector Gadget 2 2003,  G)
66
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
67
Honey, We Shrunk Ourselves 1996,  PG)
68
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
69
Behind Enemy Lines II: Axis of Evil 2006,  R)
70
Behind Enemy Lines: Colombia 2009,  R)
71
See No Evil 2006,  R)
72
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
Ah, The Marine starring John Cena is a great movie. Lots of good fighting, action, and explosion scenes. You don't want to miss out! Check out John Cena's The Marine itself if you don't believe me everyone!
73
The Condemned 2007,  R)
74
12 Rounds 2009,  PG-13)
75
21 2008,  PG-13)
76
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
77
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
78
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
This is one of the best emotional and romantic movies I have ever seen!
79
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
80
GoldenEye 1995,  PG-13)
81
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
A movie with action and power, and this one has it.
82
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
83
Dumb and Dumber (Unrated) 2006,  Unrated)
84
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
85
Madagascar 2005,  PG)
86
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
87
Ice Age 2002,  PG)
88
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
89
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
90
WALL-E 2008,  G)
91
Kung Fu Panda 2008,  PG)
92
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
93
Tropic Thunder 2008,  R)
94
Slumdog Millionaire 2008,  R)
95
Superhero Movie 2008,  PG-13)
96
I Am Legend 2007,  PG-13)
97
The Wrestler 2008,  R)
98
Twilight 2008,  PG-13)
99
Sex and the City 2008,  R)
100
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments