My Favorite Movies


  acauza's Rating My Rating
1
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Excellent
2
Antonia (Antonia's Line) 1995,  R)
Antonia (Antonia's Line)
Excellent!
3
If These Walls Could Talk 2 2000,  R)
If These Walls Could Talk 2
To open your minds!!!
4
If These Walls Could Talk 1996,  R)
If These Walls Could Talk
Think about the situation of women.
5
The Mission 1986,  PG)
The Mission
For the indians of Latin America!
6
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
An Excellent Mexican and Latin America movie!!
7
Dersu Uzala 1975,  G)
Dersu Uzala
Brilliant!!See other countries films!!
8
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
I love Tim Burton.He's very original in all his movies!!
9
The Departed 2006,  R)
The Departed
Excellent all!! Actors and actriss!!One of the best directors
10
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
11
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
12
M. Butterfly 1993,  R)
13
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
14
The Killing Fields 1984,  R)
15
The Crying Game 1992,  R)
16
In the Name of the Father 1993,  R)
17
Brokeback Mountain 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments