My Favorite Movies
| acarneiro's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 2 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 3 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 4 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 5 |
Jules and Jim 1962, Unrated) |
|
| 6 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 7 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 8 |
The Departed 2006, R) |
|
| 9 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 10 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 11 |
Bram Stoker's Dracula 1992, R) |
|
| 12 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 13 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 15 |
Pan's Labyrinth 2006, R)
One of the best films of the year, directed by one of the best directors nowadays, the mexican Guillermo Del Toro. (Serious! He kicks ass!) Pan's Labyrinth is a sarcastic portrait of power, politics, facism, all of it seen by the eyes of a little girl, who creates a marvelous, but sometimes scary, fantasy world. |















