My Favorite Movies


  absolutnormal's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I loved this movie! Yes I have read all the books, and no it wasn't exactly the same, but it was pretty darn close! The cast was perfect! Edward= *Drool* ::|::Favorite::|::
2
Dream a Little Dream 1989,  PG-13)
Dream a Little Dream
One of my favorite movies of all time! I don't know what it is about this film but I just love it!
::|::Favorite::|::
3
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
I great film about fitting in! and being yourself :D
::|::Favorite::|::
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
The first time I layed eyes on Heath Ledger. All he had to do was smile and I was hooked! I do not know why I love this movie so much but the chemistry between Heath and Julia in this film is perfect! The soundtrack is just as good! I lost count on how many times I have watched this film LOVE IT!
::|::Favorite::|::
5
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
I can watch this movie over and over! It is so great! A must see movie!
::|::Favorite::|::
6
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Love Love Love this movie! Tim Curry, Meat Loaf, Susan Sarandon, awesome musical!
::|::Favorite::|::
7
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
I loooooove this movie soooo much. Adam and Drew together is the best. I can watch this over and over again!
::|::Favorite::|::
8
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
This movie is too funny I crack up every time!
::|::Favorite::|::
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
*Yay* for Star Wars!
::|::Favorite::|::
10
The Shining 1980,  R)
The Shining
This was an awesome film, Jack rocks! This has to be one of my favorite Stephen King Films.
::|::Favorite::|::
11
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I can not get enough of this movie. Cary Elwes *Drool* I love so many of the lines in this film:

"Hello. My name is Inigo Montoya. You killed my father prepare to die." <--- if you have not seen the movie this line may do nothing to strike an interest, but once you have you will know then why I love it!
::|::Favorite::|::
12
Office Space 1999,  R)
Office Space
This movie is so funny! I can watch it over and over again!
13
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
I Heart this movie! I love the Christmas Carol add the Muppets and I am a super happy camper!
::|::Favorite::|::
14
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Chris & Will= Love. This was one of my favorite sketches on SNL! I miss them so much on it!
::|::Favorite::|::
15
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
Love love love this movie!!! it is a great film about friendship :D
::|::Favorite::|::
16
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
Such a cool movie!
::|::Favorite::|::
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Luke kicks butt in this movie. Love it!
::|::Favorite::|::
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Awesome movie, I love this series so much!
::|::Favorite::|::
19
Swing Kids 1993,  PG-13)
Swing Kids
Love this movie, great cast and music!
20
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
I Heart I.J!
::|::Favorite::|::
21
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
I Heart I.J!
::|::Favorite::|::
22
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
One of my favorite films of all time. What kid didn't love a land of candy and a river made of chocolate!
::|::Favorite::|::
23
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
One of my Top Disney Favorites!
::|::Favorite::|::
24
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
I can watch this movie over and over again. Finding romance in the weirdest places. Well it is in LA!
"Welcome to LA,
What's your dream?!"
::|::Favorite::|::
25
Grease 1978,  PG)
Grease
My all time favorite Musical! I cant count how many times I have watched this film!
::|::Favorite::|::
26
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story)
One of my favorites! Before they made animals mouths talk Dudley Moore does the voices for the animals in this film! it is great :)
::|::Favorite::|::
27
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
A Lot Like Love
This movie is so adorable, and the Bon Jovi song just made it sooo much better!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments