My Favorite Movies


  1. abricru
  2. Anne

Give list a short description

  abricru's Rating My Rating
1
Since You Went Away 1944,  Unrated)
Since You Went Away
I LOVE this movie. A great story from WWII days. Really tugs at the heartstrings. Hattie McDaniel and Agnes Moorehead have great parts.
2
The Prime of Miss Jean Brodie 1969,  PG)
The Prime of Miss Jean Brodie
Maggie Smith's performance in this movie is probably the best performance by an actress that I have ever seen, IMO.
3
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
It's old, it's black & white, but it scared me to death the first time I saw it. A real classic.
4
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
One of the all time greats, with an amazing cast and terrific cinematography.
5
With a Song in My Heart 1952,  Unrated)
With a Song in My Heart
One of my favorite movies. Very inspirational. Robert Wagner, as a shell-shocked young soldier, was such a cute young man. Great musical score.
6
Lilies of the Field 1963,  Unrated)
Lilies of the Field
I love this movie and Sidney Poitier. Best part is when they sing "Amen."
7
Holiday Inn 1942,  Unrated)
Holiday Inn
My favorite Christmas movie. Love to see Astaire dancing, all the snow, hear Bing sing "White Christmas," and see the happy smile of Louise Beavers.
I like Holiday Inn ten times better than the later movie "White Christmas;"
8
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
A classic. One of the only musicals I like, because it has a good story.
9
So Proudly We Hail! 1943,  Unrated)
So Proudly We Hail!
Love those patriotic WWII movies. This one has a great cast, starring one of my favorites, Claudette Colbert.
10
When Worlds Collide 1951,  G)
When Worlds Collide
I remember getting so nervous as the pages of the calendar ripped away, counting down to the disaster! Great fun.
11
The Wolf Man 1941,  Unrated)
The Wolf Man
The Wolf Man is my favorite of all monsters and the spookiest. All the fog and dark woods and that old gypsy woman... I love it!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments