My Favorite Movies
i prefer watchi non commercial movies..rather than typical masala movies...cast away... just married..beautiful mind...hera pheri...A Beautiful mind....10 things i hate about you....Love actually....Butterfly effect....My big fat greek wedding n de list goes on
| abhisood25's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 2 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 4 |
The Break-Up 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 6 |
Shark Tale 2004, PG) |
|
| 7 |
Seabiscuit 2003, PG-13) |
|
| 8 |
Basic Instinct 1992, R) |
|
| 9 |
Junior 1994, PG-13) |
|
| 10 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 11 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 12 |
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003, G) |
|
| 13 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 14 |
Jaws 2 1978, PG) |
|
| 15 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 16 |
Troy 2004, R) |
|
| 17 |
Speed 1994, R) |
|
| 18 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Barbershop 2 - Back in Business 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 21 |
Broken Arrow 1996, R) |
|
| 22 |
Jungle Book 1995, G) |
|
| 23 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 24 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 25 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 26 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 27 |
The Girl Next Door 2004, R) |
|
| 28 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 29 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 30 |
300 2007, R) |
|
| 31 |
Taare Zameen Par 2007, PG)
Technically, writer Amol Gupte delivers an A Grade script. Aamir Khan shows his talent not just as an actor but a very versatile and intelligent. Oscar Wilde, Leonardo da Vinci and Sally Gardner were hardly ever heard of in Hindi cinema before this. The writer just does not deliver a well written script but also his knowledge of research (which other filmmakers hardly ever do!) Musically, it's two-thumbs up for Shanker Ehsaan Loy. The title song is fascinating. Maa and Jame Raho combine talents in all respects- music, words and voice. The production design is superb. Not for a moment you feel anything is fake. They even managed to squeeze in some quick visual effects and animated scenes. They're there to add another dimension to great story telling. The casting is good and well justified. Little Darsheel steals the show. Tisca Chopra grabs attention. |
|
| 32 |
Hera Pheri 2000, Unrated) |
|
| 33 |
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001, PG) |
|
| 34 |
Khosla Ka Ghosla 2006, Unrated) |
|
| 35 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 36 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 37 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 38 |
Just Married 2003, PG-13) |
|
| 39 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 40 |
12 2007, PG-13) |








































