Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  abgirl01's Rating My Rating
1
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
ABSOLUTELY LOVE IT! Romance, Comedy, all my favorite things.
2
Newsies 1992,  PG)
Newsies
Great Movie
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
How can you not love this movie?!
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Classic
5
Now and Then 1995,  PG-13)
6
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
Great fantasy movie
7
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
WAAAAAY better than the classic Cinderella story.
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Orlando Bloom and Johnny Depp...ahh....
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Great sequel to a great movie
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Legolas.....mmm.....
11
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
love it
12
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
13
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
14
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
so funny
15
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
16
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
What kind of a girl doesn't like Miss Congeniality?
17
The Princess Bride 1987,  PG)
18
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Heath Ledger is SO hot in this movie
19
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
20
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
Robin Williams did a great job in this movie.
21
Don't Say a Word 2001,  R)
Don't Say a Word
SO dramatic.. Lol
22
Signs 2002,  PG-13)
23
Lethal Weapon 1987,  R)
24
Lethal Weapon 2 1989,  R)
25
Lethal Weapon 3 1992,  R)
26
Lethal Weapon 4 1998,  R)
27
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
THE PEN IS BLUE!
28
The Pacifier 2005,  PG)
29
Raise Your Voice 2004,  PG)
30
Joe Dirt 2001,  PG-13)
31
Mulan 1998,  G)
32
Accepted 2006,  PG-13)
33
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
Hilarious

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments