My Favorite Movies


  abethecat's Rating My Rating
1
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
really really not what i was expecting, quite shocked me actually, but it's a brilliant piece of cinema!
2
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
if you haven't seen it, then you're seriously missing something special, it's cheesey, but it's genius, and keanu reeves best performance!
3
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
most highly reccomended, it's awesome
4
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
one of the few films that can make me cry, and it's at the stupidist bit! "you like me better as a sister than a rabbit right?"
5
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) 2001,  Unrated)
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster)
wonderful mix of comedy and drama, a great story and brilliant characters
6
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
superb film,great mix of action and story, which shocks, and can't be guessed because it's completely mad, leaves you feeling a little bit disturbed- but in a good way :)
7
Aliens 1986,  R)
Aliens
will always be one of my favourites.. can't believe how old it is, it has truely stood the test of time
8
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
brilliant, thats all i have to say about it
9
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
One of those films i can watch no matter what mood i'm in. Has a fantastic cast and plot, and lines are quoted among my family at regular intervals
10
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
not quite as good as the first one, but as a child i prefered it, just for the good and evil robot uses :)
11
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
As i am someone from the UK and with no experience of Peewee before this movie, i am surprised how much i have always loved it. As a very small child we used to watch this movie, then rewind it and watch it all over again :) me and my sister have fond memories of quoting the large marge scene at my brother to make him laugh so much he'd have to run to the loo :)
12
Mystery Men 1999,  PG-13)
Mystery Men
Adore this film! another one of those i can watch no matter what mood i'm in!
13
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
dark, creepy, bloody! it's supposed to be over the top! i love it!
14
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
beautiful story
15
Three Amigos! 1986,  PG)
Three Amigos!
a film i watched repeatedly as a child, and probably could do the same now, it's so silly
16
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
This is the film that started it all for me, it got me into world cinema which has completely opened my world to new genres and shocking movies with intelligence. great story and characters
17
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
little slow, but it's a great film, one of those "coming of age ones"
18
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
it was amazing whn it came out, and it'll always be one of my favourites
19
Parenthood 1989,  PG-13)
Parenthood
great story, mixture of comedy and serious drama.. overall good watch, but it does go on a bit... diarrhea! diarrhea!
20
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
classic genius

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments