My Favorite Movies


  abdulpeman's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
couldnt have been more tru to the point about the beautiful gift of choice humans are granted...one of the best films, light years ahead of its time. with genious underlying and subtle messages. it portrays a dark and sinister future for man kind. a great cast with the exception of Rutger Hauer who plays a remarkable and brilliant role as the lead replicant. who deems himself worthy of life through death at the end...given the options of his choices. that one perfect, complete and beautiful sceneat the end is wat every movie hopes for yet only one movie has achieved.

"It's to bad she won't live! But then again, Who does?"
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
by far my favourite movie of all time. everything was in such a perfect array to create a masterpiece of a movie...brilliant directing, even better acting, and a flawless plot...genious absolute genious
3
American History X 1998,  R)
American History X
finally got around watching this film and wow it hit the mark. edward norton is so convincing. very strong and powerful movie. cinematography was supurb. it was a bold attempt on contemporary society so it deserves all its worth... 5 stars.
4
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
a brilliant put to gether of imagination and creation
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
7
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
very beautiful and creative movie like no other.
8
Beneath Clouds 2002,  Unrated)
Beneath Clouds
a beautiful and touching australian movie with some outstanding performances from some minute actors.
9
American Beauty 1999,  R)
10
Scarface 1983,  R)
Scarface
...
11
Memento 2000,  R)
Memento
a masterpiece in editorial film making... alot of effort was put into the structure of how the movie was played out having wat happened after before wat happened previously. in doing so it will keep u guessing right till the end. a very complext and thought provocative film with supurb acting!
deffinately one of the best psychological thrillers out there.
12
Apocalypse Now 1979,  R)
13
Heat 1995,  R)
Heat
supurb movie with 2 great actors going head to head. one of the best gun battles of all time... (took me a while to rate this i completely forgot i hadn't)
14
Children of Men 2006,  R)
15
The Blues Brothers 1980,  R)
16
Office Space 1999,  R)
Office Space
a commical take on the strangely identical life of real time office work...
17
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
ending was supurb
18
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
hahaha
19
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
20
Crank 2006,  R)
Crank
the most thrilling, intensifying, drug endused, electrifying, rousing, sensational and 'cranked' up movie iv eva seen!!
21
Snatch 2001,  R)
22
Lucky Number Slevin 2006,  R)
23
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
a tru spielberg movie, with creative techniques of alien comunication
24
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
one of the best movies i'v seen along with blade runner and fight club and donnie darko
25
Seven (Se7en) 1995,  R)
26
16 Blocks 2006,  PG-13)
27
The Fifth Element 1997,  PG-13)
28
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
29
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
this was a brilliant conclusion to the trilogy i thought against the beliefs of many others. everything about this movie was brilliant and was a perfect coclusion to an epic plot, concluding with ties to that of religious baring.
30
Taxi Driver 1976,  R)
31
Crash 2005,  R)
32
Kenny 2006,  PG-13)
Kenny
a brilliant movie filled with wit and raw humour. a great aussie film on a low budget. a humour which only some can appreciate. it really gets down to the roots of aussie humour. all supporting roles were played brilliantly, however kenny's father stole the limelight for me with his quick wit and one liners. Shane Jacobson (kenny) has played his role brilliantly portraying just another aussie bloke making his way in the world doing what he loves best. its a great example of the term what 'comes around goes around'....by the way the whole way through i was thinking this was a documentary
33
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
34
Mad Max 1979,  R)
35
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
kiss the lucky egg! it had to be lucky for it to never break...
36
Collateral 2004,  R)
37
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
born to kill with the peace symbol. a brilliant movie with an even more humourous drill sargeant. darkly humourous and a sinister portrayal of training and the eventual and subsequent field operations of the Marine Corps. a must see war movie
38
The Departed 2006,  R)
39
Thank You For Smoking 2005,  R)
40
Airheads 1994,  PG-13)
Airheads
hahaha luved it
41
Remember the Titans 2000,  PG)
42
Romancing the Stone 1984,  PG)
Romancing the Stone
a movie i absolutely luved as a child and still do...
43
Blood Diamond 2006,  R)
44
Event Horizon 1997,  R)
45
The Jackal 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments