Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  abdoolazis's Rating My Rating
1
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Ann Rice's view on vampire culture is brought out explicitly in this movie...also the music rocks
2
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
A must see for true vampire fans...this movie will eternally be remembered.
3
Underworld 2003,  R)
Underworld
An action packed movie about a war between lycans and vampires
4
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Much better than the first....and a continuity to selen and micheal's story
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Great effects, dialogue & fight scences combined together give a must see movie of the year. Though the insertion of a wedding ceremony into a fight scene is something only David Germain could do.
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Hostel 2006,  R)
9
The Godfather 1972,  R)
10
The Godfather, Part II 1974,  R)
11
The Godfather, Part III 1990,  R)
12
Carlito's Way 1993,  R)
13
Scream 1996,  R)
14
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments