My Favorite Movies
| abbywerth1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 2 |
Bedazzled 1968, PG-13) |
|
| 3 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 4 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 5 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 6 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 7 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 8 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 9 |
Control 2007, R) |
|
| 10 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 11 |
Shadow of a Doubt 1943, PG) |
|
| 12 |
Kes 1969, PG) |
|
| 13 |
A Taste of Honey 1961, Unrated) |
|
| 14 |
Naked 1993, R) |
|
| 15 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 16 |
The Big Easy 1987, R) |
|
| 17 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 18 |
Girl with Green Eyes 1964, Unrated) |
|
| 19 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 20 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 21 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 22 |
Educating Rita 1983, PG) |
|
| 23 |
El 聲gel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962, Unrated) |






















