My Favorite Movies
| abbywaynegacy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Beyond the Valley of the Dolls 1970, NC-17)
This is one of my all time favorite movies, definitely in the top 3 of all time. It is campy and fun. I am a huge Russ Meyer fan and I think this one stands in a category of its own out of all his work. I especially love the writing by Roger Ebert. The character development is right on, and there are a lot of characters to juggle. But the editing and cinematography are noteworthy as well. All of the elements that Meyer fans enjoy are here in their splendid glory. Favorite scene: When Kelly arrives at Z-man's party and he gives her the tour. "This is my happening and it freaks me out!" |
|
| 2 |
Gone With the Wind 1939, G)
I'll never forget the first time I saw this movie. I was swept away by its grandeur, and it is one of those classic Hollywood movies that makes me come to appreciate the beauty of early American cinema. It is ambitious and lavish in set design, and the acting is grand and dramatic. I came to really care about the characters Scarlett and Rhett. It is a real experience to sit and view this movie from beginning to end because it is so long, but when you do you really get transported to that world of the civil war. It is a classic epic film that should be viewed on a big screen if ever given the chance so that it can be fully appreciated. |
|
| 3 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG)
I am a HUGE Star Wars fan and this is my favorite in the whole saga. It is emotional and dark. The characters are well developed from Episode IV so we've already come to know and love them and thus it dives right in to the story without having to waste time introducing us with too much of who these people are. I love how we get to see Luke struggle and learn to deal with the Force. There is a lot packed into this, including the revelation of Darth being Luke's father and the romance between Han and Leah. The dialogue is sharp and unforgettable. I enjoy the blue screen specical effects a lot more than the CG of the newer movies. Favorite scene: the minutes leading up to when "Imperial troops have entered the base" on Hoth and the ensuing scene with the Imperial Walkers. |
|
| 5 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992, R)
This is a true masterpiece of Lynch's and is without a doubt my favorite film that he has done. As a fan of the TV show, this is all the good stuff that he couldn't ever put in the show and air on TV. It is definitely dark, twisted and surreal. I really love the character of Laura Palmer and this movie allows you to share in her final journey towards her inevitable death. We get to ride alongside her and dive into the seedy underworld of the dark secret life that she lived. It is a sad story, yet the ending is ravishing and almost spiritual. The cinematograpy, sound and set design are all remarkably done. Favorite scene: "Welcome to Canada," Laura, Donna, Jacques, Buck and Tommy partying. |
|
| 6 |
The Godfather 1972, R)
When people ask me what my favorite movie is I usually say THE GODFATHER. This movie is personally very special to me as I first saw it at a very young age and fell in love with it as a child. And as a kid I recall being effected by how violent the film is, yet it is so much more than just a violent ganster film. The storytelling and superb acting combine to make this an epic masterpiece. The period decor and well developed characters really put us right there in the world of the story and as we come to care about the people in this family, the shift of power to Michael becomes fascinating to witness. Favorite scene: Michael kills Mckluskey and Sollozzo. |
|
| 7 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 8 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 9 |
Platoon 1986, R) |
|
| 10 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 11 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 12 |
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966, R)
This is a thrilling joy ride of a movie. I just saw GRINDHOUSE and was reminded of FASTER PUSSYCAT with the opening scene in GRINDHOUSE of Rose McGowan at the strip club. Very similar to the opening of FPKK. Also the 3 girls and the car of DEATHPROOF is similar to the 3 girls here in Pussycat. But FPKK is uniquely and geniunely Meyer and it is a riot. One of the best treats of this movie is the dialogue. These gals are tough and funny and it comes out in the things they say. And their actions speak as loud as their words! Favorite scene: When Tura Satana fights Tommy. |
|
| 13 |
JFK 1992, R) |
|
| 14 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 15 |
Visions of Light: The Art of Cinematography 1993, Unrated) |
|
| 16 |
Any Given Sunday 1999, R) |
|
| 17 |
Fast Times At Ridgemont High 1982, R) |
|
| 18 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 19 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 20 |
The Shining 1980, R) |
|
| 21 |
The Doors 1991, R) |
|
| 22 |
Scarface 1983, R) |
|
| 23 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 24 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 25 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 26 |
Less Than Zero 1987, R) |
|
| 27 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 28 |
True Romance 1993, R) |
|
| 29 |
Gentlemen Prefer Blondes 1953, Unrated) |
|
| 30 |
Bande à part (Band of Outsiders) 1964, Unrated) |
|
| 31 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 32 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 33 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 34 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 35 |
Clerks 1994, R) |
|
| 36 |
Daredevil 2003, PG-13) |
|
| 37 |
Lolita 1962, Unrated) |
|
| 38 |
Heathers 1988, R) |
|
| 39 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 40 |
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965, Unrated) |
|
| 41 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 42 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 43 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 44 |
The Seven Year Itch 1955, Unrated) |
|
| 45 |
The Misfits 1961, Unrated) |
|
| 46 |
Thirty Two Short Films About Glenn Gould 1994, Unrated) |
|
| 47 |
Slacker 1991, R) |
|
| 48 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 49 |
Desperately Seeking Susan 1985, PG-13) |
|
| 50 |
Creepshow 1982, R) |
|
| 51 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 52 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 53 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 54 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 55 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 56 |
The Punisher 2004, R) |
|
| 57 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 58 |
Rounders 1998, R) |
|
| 59 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 60 |
After Hours 1985, R) |
|
| 61 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 62 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 63 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 64 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 65 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 66 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 67 |
The Wizard Of Gore 1970, R) |
|
| 68 |
Two Thousand Maniacs 1964, Unrated) |
|
| 69 |
The Return of the Living Dead 1985, R) |
|
| 70 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 71 |
Trilogy of Terror 1975, R) |
|
| 72 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 73 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 74 |
Neighbors 1981, R) |
|
| 75 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 76 |
Dream for an Insomniac 1996, R) |
|
| 77 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 78 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 79 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 80 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 81 |
Stranger Than Paradise 1984, R) |
|
| 82 |
Night on Earth 1991, R) |
|
| 83 |
Freddy vs. Jason 2003, R) |
|
| 84 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 85 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 86 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 87 |
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962, Unrated) |
|
| 88 |
That Obscure Object of Desire 1977, R) |
|
| 89 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 90 |
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) 1964, Unrated) |
|
| 91 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965, Unrated) |
|
| 92 |
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962, Unrated) |
|
| 93 |
Le Mépris (Contempt) 1963, PG) |
|
| 94 |
Ran 1985, R) |
|
| 95 |
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962, PG-13) |
|
| 96 |
Du shen (God of Gamblers) 1989, Unrated) |
|
| 97 |
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001, R) |
|
| 98 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001, R) |
|
| 99 |
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003, R) |
|
| 100 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 101 |
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991, PG) |
|
| 102 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 103 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 104 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 105 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 106 |
Swingers 1996, R) |
|
| 107 |
The Doom Generation 1995, R) |
|
| 108 |
The Wild Bunch 1969, R) |
|
| 109 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 110 |
My Darling Clementine 1946, G) |
|
| 111 |
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979, NC-17) |
|
| 112 |
Helter Skelter 2004, Unrated) |
|
| 113 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 114 |
Boogie Nights 1997, R) |
|
| 115 |
Short Cuts 1993, R) |
|
| 116 |
1941 1979, PG) |
|
| 117 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 118 |
The Girl Can't Help It 1956, Unrated) |
|
| 119 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 120 |
In Her Shoes 2005, PG-13) |
|
| 121 |
The Blues Brothers 1980, R) |
























































































































