My Favorite Movies


  abba19's Rating My Rating
1
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
awesome movie, hilarious action throughout the whole movie!
2
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
I like the adult version but couldn't find it, sorry guys. but the adult version is my favourite.
3
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
great movie, lots of twists and keeps you on the edge of your seat! 5 out of 5
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
pretty good movie, defiantely worth watching with johnny depp at his best.
5
Next 2007,  PG-13)
Next
very twisting and suspenceful movie, worth seeing.
6
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
great movie, hardly any blood and great action, worth a see.
7
Troy 2004,  R)
Troy
great war movie, suspense and a lil sad :(
8
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
not my favourite but its a great movie and a very devious plan.
9
Nick of Time 1995,  R)
Nick of Time
only saw this recently, good movie and worth a see.
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
worth a see
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
worth a see :p
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
good movie, but lots that overtake it.
13
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
THIS IS MY FAVOURITE MOVIE EVER!~

great movie, lots of twists which i love. hand held camera makes it looks so real.
14
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
Jeepers Creepers 2
great horror movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments