My Favorite Movies


  Abba123456's Rating My Rating
1
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Kambei Shimada: Danger always strikes when everything seems fine.
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Joel: I think your name is magical.
3
The Seventh Seal ,  Unrated)
The Seventh Seal
Jof: And the strict lord Death bids them to dance.
4
Strangers on a Train 1951,  PG)
Strangers on a Train
Bruno: My theory is that everyone is a potential murderer.
5
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Kim: Hold me.
Edward: I can't.
6
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Lester Burnham: I feel like I've been in a coma for the past twenty years. And I'm just now waking up.
7
The Age of Innocence 1993,  PG)
The Age of Innocence
Ellen Olenska: I think we should look at reality, not dreams.
Newland Archer: I just want us to be together!
8
Love and Death 1975,  PG)
Love and Death
Anton: If you so much as come near the Countess, I'll see that you never see the light of day again.
Boris: If a man said that to me, I'd break his neck.
Anton: *I* am a man.
Boris: Well, I mean a much shorter man.
9
The Night of the Hunter 1955,  PG)
The Night of the Hunter
Rachel Cooper: You know, when you're little, you have more endurance than God is ever to grant you again. Children are humanity's strongest. They abide.
10
Closer 2004,  R)
Closer
Larry: But we're happy... Aren't we?
11
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
.
Sara Goldfarb: And you should see my Harry on Television. We're giving the prizes away. I JUST WANTED TO BE ON THE SHOW.
12
Aliens 1986,  R)
Aliens
Hudson: Oh dear Lord Jesus, this ain't happening, man... This can't be happening, man! This isn't happening!
13
Fargo 1996,  R)
Fargo
Hooker No. 1: Well, the little guy was kinda funny-lookin'.

Marge Gunderson: In what way?

Hooker No. 1: I dunno, just funny-lookin'.

Marge Gunderson: Can you be any more specific?

Hooker No. 1: I couldn't really say. He wasn't circumcised.
14
Manhattan 1979,  R)
Manhattan
Tracy: Not everybody gets corrupted. You have to have a little faith in people.
15
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Jules: Hamburgers. The cornerstone of any nutritious breakfast.
16
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Cowboy: Now... did you answer cause you thought that's what I wanted to hear, or did you think about what I said and answer cause you truly believe that to be right?
17
Alien 1979,  R)
Alien
Ash: There is an explanation for this, you know.
18
La Rčgle du Jeu (The Rules of the Game) 1950,  Unrated)
La Rčgle du Jeu (The Rules of the Game)
Robert de la Cheyniest: Corneille! Put an end to this farce!

Corneille, le majordome: Which one, your lordship?
19
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Roger: One-stop shopping; everything you need, right at your fingertips.
20
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Tuco: One bastard goes in, another one comes out.
21
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Look, the people you are after are the people you depend on. We cook your meals, we haul your trash, we connect your calls, we drive your ambulances. We guard you while you sleep. Do not... fuck with us.
22
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Michael: [speaking to Carlo] Only don't tell me you're innocent. Because it insults my intelligence and makes me very angry.
23
The Thing 1982,  R)
The Thing
MacReady: Trust is a tough thing to come by these days.
24
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The Joker: See, I'm not a monster...I'm just ahead of the curve.
25
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
Randy 'The Ram' Robinson: WHen you live hard and you play hard and burn the candle at both ends... in this life, you can lose everything you love, everything that loves you.
26
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Jigo: You see everyone wants everything, that's the way the world is. But I just might actually get it.
27
Touch of Evil 1958,  PG-13)
Touch of Evil
Quinlan: Come on, read my future for me.
Tanya: You haven't got any.
Quinlan: What do you mean?
Tanya: Your future is all used up.
28
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Jamal Malik: Maybe it's written.
29
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Black Knight: Right, I'll do you for that!
King Arthur: You'll what?
Black Knight: Come here!
King Arthur: What are you gonna do, bleed on me?
Black Knight: I'm invincible!
30
About Schmidt 2002,  R)
About Schmidt
Warren Schmidt: The other night I had a dream and it was very real. Your mother was there and you were there and your aunt Estelle. And there was a... well, it wasn't really a spaceship, it was more like a blimp or an orb of some kind. And then a bunch of weird creatures came out and started trying to take you away, and you wanna know what? They all looked like Randall. Do you understand? And I was jumping up and down to save you.
31
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Reporter: Mr. Kane, how did you find business conditions in Europe?

Charles Foster Kane: How did I find business conditions in Europe? With great difficulty.
32
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
Nun: God, have mercy.
33
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares)
Rémy: I wish that one day you will have a son like you.
34
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Jimmy Conway: I'm not mad, I'm proud of you. You took your first pinch like a man and you learn two great things in your life. Look at me, never rat on your friends and always keep your mouth shut.
35
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano)
1900: And fuck jazz, too.
36
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
Charlie Kaufman: [voice-over] I'm pathetic, I'm a loser. I have failed, I am panicked. I've sold out, I am worthless, I... What the fuck am I doing here? What the fuck am I doing here? Fuck. It is my weakness, my ultimate lack of conviction that brings me here. Easy answers used to shortcut yourself to success. And here I am because my jump into the abysmal well - isn't that just a risk one takes when attempting something new? I should leave here right now. I'll start over. I need to face this project head on and...
37
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Alex: Oh bliss! Bliss and heaven! Oh, it was gorgeousness and gorgeousity made flesh. It was like a bird of rarest-spun heaven metal or like silvery wine flowing in a spaceship, gravity all nonsense now. As I slooshied, I knew such lovely pictures!
38
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
President Merkin Muffley: Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room.
39
Dial M for Murder 1954,  PG)
40
After Hours 1985,  R)
After Hours
Horst: That was rude of you, Paul.

Paul Hackett: I don't know what came over me.

Horst: Lack of discipline.

Paul Hackett: Possibly.
41
Same Old Song ,  Unrated)
42
Memento 2000,  R)
Memento
Teddy: Someone has to pay, Lenny. Somebody always pays.
43
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Hipolito, The Writer: Without you, today's emotions would be the scurf of yesterday's.
44
Modern Times 1936,  G)
45
Watchmen 2009,  R)
46
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
Jean-Dominique Bauby: I decided to stop pitying myself. Other than my eye, two things aren't paralyzed, my imagination and my memory.
47
M 1931,  Unrated)
M
Hans Beckert: It's there all the time, driving me out to wander the streets, following me, silently, but I can feel it there. It's me, pursuing myself! I want to escape, to escape from myself! But it's impossible. I can't escape, I have to obey it. I have to run, run... endless streets. I want to escape, to get away! And I'm pursued by ghosts. Ghosts of mothers and of those children... they never leave me. They are always there... always, always, always!, except when I do it, when I... Then I can't remember anything. And afterwards I see those posters and read what I've done, and read, and read... did I do that? But I can't remember anything about it! But who will believe me? Who knows what it's like to be me? How I'm forced to act... how I must, must... don't want to, must! Don't want to, but must! And then a voice screams! I can't bear to hear it! I can't go on! I can't... I can't...
48
Videodrome 1983,  R)
Videodrome
Max Renn: Death to Videodrome! Long live The New flesh!
49
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
Trevor Reznik: I know who you are. I know who you are. I know who you are.
50
Le Quai des Brumes (Port of Shadows) 1939,  Unrated)
Le Quai des Brumes (Port of Shadows)
Quart Vittel: That's life.
51
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Ash: Now I swear the next one of you primates even *touches* me...
52
Aprile 1998,  Unrated)
53
Dawn of the Dead 1978,  R)
54
Repulsion 1965,  Unrated)
Repulsion
Carole Ledoux: I must get this crack mended.
55
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
Dean McCoppin: It was being defensive. He reacted to the gun.
56
Naked Lunch 1991,  R)
Naked Lunch
Hank: See, you can't rewrite, 'cause to rewrite is to deceive and lie, and you betray your own thoughts. To rethink the flow and the rhythm, the tumbling out of the words, is a betrayal, and it's a sin, Martin, it's a sin.
57
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
The Three Burials of Melquiades Estrada
Old Man with Radio: You're good people. You need to go ahead and shoot me.
58
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
Guido: All the confusion of my life... has been a reflection of myself! Myself as I am, not as I'd like to be.
59
Limelight 1952,  G)
Limelight
Calvero: Time is the best author. It always writes the perfect ending.
60
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Delmar O'Donnell: We thought you was a toad!
Pete: What?
Delmar O'Donnell: [leaning in, speaking slower] We thought you was a toad!
61
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Woo-jin Lee: Remember this: "Be it a rock or a grain of sand, in water they sink as the same."
62
Forrest Gump 1994,  PG-13)
63
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo)
Casares: What is a ghost? A tragedy condemned to repeat itself time and again? An instant of pain, perhaps. Something dead which still seems to be alive. An emotion suspended in time. Like a blurred photograph. Like an insect trapped in amber.
64
C'est arrivé prčs de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
C'est arrivé prčs de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
Ben: Did you make caca?
65
Funny Games 1998,  Unrated)
66
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Harold Crick: I want you.
Ana Pascal: You want me?
Harold Crick: In no uncertain terms.
67
The Great Dictator 1940,  G)
The Great Dictator
Commander Shutz: How's the gas?
A Jewish barber: Terrible, it kept me awake all night.
68
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Big Witch, W.W.D., Small Witch: Say it once, say it twice, take a chance and roll the dice. Ride with the moon in the dead of night.



























Oogie Boogie Man: You a gambling man, Sandy?
69
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Indiana: You want to talk to God? Let's go see him together, I've got nothing better to do.
70
Tenue de Soirée (Evening Dress) (Ménage) 1986,  Unrated)
71
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Gunnery Sergeant Hartman: They're payin' for it; YOU eat it! Ready! Exercise!
72
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Andy Dufresne: Get busy living, or get busy dying.
73
Thomas in Love (Thomas est amoureux) 2000,  NC-17)
Thomas in Love (Thomas est amoureux)
Melodie: Thomas, I want you to go outside.
Thomas Thomas: I can't.
Melodie: I want to see you here, with me.
Thomas Thomas: I can't.
Melodie: I want to touch you.
Thomas Thomas: No.
74
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
The Schofield Kid: [referring to his gun] You go on, keep it. I'm never gonna use it again. I won't kill nobody no more. I ain't like you, Will...
[indicating the money]
The Schofield Kid: Go on, keep it. All of it. It's yours.
Will Munny: What about your spectacles and fancy clothes?
The Schofield Kid: I guess I'd rather be blind and ragged than dead.
Will Munny: You don't have to worry, Kid. I ain't gonna kill you. You're the only friend I got.
75
Le Mépris (Contempt) 1963,  PG)
76
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Raoul Duke: There's a uh, big machine in the sky, some kind of, I dunno, electric snake, coming straight at us.
Dr. Gonzo: Shoot it.
Raoul Duke: Not yet, I want to study its habits.
77
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Hooper: Fast fish.
78
Le Corbeau 1943,  Unrated)
79
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Proximo: Ultimately, we're all dead men. Sadly, we cannot choose how but, what we can decide is how we meet that end, in order that we are remembered, as men.
80
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Ann Darrow: Beautiful.
81
The Conversation 1974,  PG)
82
Sin City 2005,  R)
Sin City
Cardinal Roark: What the hell do you know...
Marv: I know it's pretty damn weird to eat people.
83
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Travis Bickle: Loneliness has followed me my whole life, everywhere. In bars, in cars, sidewalks, stores, everywhere. There's no escape. I'm God's lonely man.
84
Gaz Bar Blues 2003,  Unrated)
85
Diabolique (Les Diaboliques) 1954,  Unrated)
Diabolique (Les Diaboliques)
Christina Delassalle: Don't you believe in Hell?
Nicole Horner: Not since I was seven.
Christina Delassalle: I do.
86
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
87
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
Jeff: Why would a man leave his apartment three times on a rainy night with a suitcase and come back three times?
Lisa: He likes the way his wife welcomes him home.
88
The Wages of Fear 1953,  Unrated)
The Wages of Fear
Dick: When I was a kid, I used to see men go off on this kind of jobs... and not come back. When they did, they were wrecks. Their hair had turned white and their hands were shaking like palsy! You don't know what fear is. But you'll see. It's catching, it's catching like small pox! And once you get it, it's for life! So long, boys, and good luck.
89
La Strada (The Road) 1954,  PG)
90
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
Smultronstället (Wild Strawberries)
Sara: Good-bye, father Isak. Can't you see you're the one I love? Today, tomorrow and forever
Isak Borg: I'll keep that in mind
91
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
92
Orderers (Les Ordres) 1974,  Unrated)
93
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
Alvy Singer: Oh my God, she's right. Why did I turn off Allison Portchnik? She was beautiful, she was willing. She was real intelligent. Is it the old Groucho Marx joke that I'm - I just don't want to belong to any club that would have someone like me for a member?
94
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Hitchhiker: You could have dinner with us...
95
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
Vicomte de Valmont: I ended by falling on my knees and pledging her eternal love. And do you know that, at that time, and for several hours afterwards, I actually meant it.
96
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
The Grapes of Wrath
Tom Joad: Then it don't matter. I'll be all around in the dark - I'll be everywhere. Wherever you can look - wherever there's a fight, so hungry people can eat, I'll be there. Wherever there's a cop beatin' up a guy, I'll be there. I'll be in the way guys yell when they're mad. I'll be in the way kids laugh when they're hungry and they know supper's ready, and when the people are eatin' the stuff they raise and livin' in the houses they build - I'll be there, too.
97
Blue Velvet 1986,  R)
98
300 2007,  R)
300
Queen Gorgo: Come back with your shield, or on it.
99
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
The Penguin: Go to Heaven.
100
The Killing 1956,  Unrated)
101
The Last House on the Left 1972,  R)
102
Lost In Translation 2003,  R)
103
Lenny 1974,  R)
104
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
105
Braveheart 1995,  R)
106
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
107
Once Upon a Time in America 1984,  R)
108
Ame agaru (When the Rain Lifts) (After the Rain) 1990,  Unrated)
109
Collateral 2004,  R)
Collateral
Vincent: Someday my dream will come. One night you'll wake up and you'll discover it never happened. It's all turned around on you and it never will. Suddenly you are old, didn't happened and it never will, 'cause you were never going to do it anyway.
110
Ed Wood 1994,  R)
111
Femina ridens (The Frightened Woman) (The Laughing Woman) 1969,  R)
112
Persona 1966,  Unrated)
113
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
114
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
115
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
116
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
117
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
118
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
119
High Plains Drifter 1973,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments