My Favorite Movies


  Aasemoon's Rating My Rating
1
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
LUUUVVV IT! This movie has everything I was looking for and thensome.
2
The Others 2001,  PG-13)
The Others
This movie actually managed to scare me. One of the very very very very few.
3
Underworld 2003,  R)
4
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
I can't begin to say how much I love this movie. =) The story is great, the visuals are amazing, the characters are just lovely.
5
Underworld: Evolution 2006,  R)
6
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
7
City of Angels 1998,  PG-13)
8
Gabbeh 1996,  Unrated)
9
Stargate: Continuum 2008,  Unrated)
10
Stargate: The Ark of Truth 2008,  Unrated)
11
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
One of the best Trek movies of all time. Beautiful, with a deservingly beautiful soundtrack.
12
The Matrix Reloaded 2003,  R)
13
The Matrix Revolutions 2003,  R)
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
The Matrix 1999,  R)
18
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Amazingly disturbing and thought provoking movie.
19
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Oooo what a trip!
23
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I only wish they had made this movie a bit less "high school". Still, one of my favorites!
24
The Shawshank Redemption 1994,  R)
25
The Lake House 2006,  PG)
26
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
27
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
28
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
29
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
30
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
31
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
32
Star Trek Generations 1994,  PG)
33
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
34
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
35
Batman Begins 2005,  PG-13)
36
Equilibrium 2002,  R)
37
Blade 1998,  R)
38
Blade II 2002,  R)
39
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
My favorite of the 3 Blade movies!
40
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
One of the grossest vampire movies of all time. Quite entertaining.
41
Masters of the Universe 1987,  PG)
Masters of the Universe
Ah, memories! I was such a huge fan of this movie as a kid! =)
42
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
43
Cube 1997,  R)
44
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
One of the better vampire movies, and doesn't destroy the image of the book fortunately.
45
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
46
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Classic! One of the cutest movies of all time. =)
47
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Lovely movie, Julie Andrews is amazing.
48
Thoroughly Modern Millie 1967,  G)
49
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Absolutely adorable movie with absolutely adorable characters. I've seen this movie so many times and I still enjoy seeing it again.
50
Premonition 2007,  PG-13)
51
Speed 1994,  R)
52
Constantine 2005,  R)
53
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
Loved this movie. Amazing visuals.
54
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
This movie had such a huge impact on me as a kid, and I still totally love it. Doesn't matter how many times I've seen it, I still enjoy watching it once more.
55
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Without a doubt one of the most amazing, breathtaking, meaningful movies that I have ever seen.
56
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
Sweet sweet movie.
57
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Beautiful movie, brings smile to one's face and tears to one's eyes.
58
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
59
Stargate 1994,  PG-13)
60
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
61
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
62
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
63
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
64
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
65
Titan A.E. 2000,  PG)
66
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
An all time favorite!
67
Nun va Goldoon (A Moment of Innocence) (Bread and Flower) 1996,  Unrated)
Nun va Goldoon (A Moment of Innocence) (Bread and Flower)
Amazingly rich movie.
68
Salaam Cinema 1995,  Unrated)
Salaam Cinema
You want to be an actor? You have to cry!
69
Persepolis 2007,  PG-13)
Persepolis
Shockingly amazing.... just... second to none!
70
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
Beautiful movie. Slightly different than the book, but still quite good.
71
Ghost 1990,  PG-13)
72
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Something to busy one's mind.
73
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
Very cute movie! =)
74
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
75
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
76
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
77
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
78
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
79
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
80
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
81
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
82
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
83
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
84
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Bringing to the scene certain emotions that are very difficult to put into words.
85
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
86
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
The kind of movie that makes you wonder....
87
The Green Butchers (Grønne slagtere) 2003,  R)
The Green Butchers (Grønne slagtere)
Amazingly disturbing movie. Priceless dark humour.
88
RoboCop 1987,  R)
89
Robocop 2 1990,  R)
90
Robocop 3 1992,  PG-13)
Robocop 3
The best of the 3, in my opinion.
91
Timeline 2003,  PG-13)
92
Sin City 2005,  R)
93
Blinkende Lygter (Flickering Lights) 2001,  Unrated)
Blinkende Lygter (Flickering Lights)
Beautiful movie, stirs up a lot of emotions. Loved it.
94
The Mask 1994,  PG-13)
95
I Kina spiser de hunde (In China They Eat Dogs) 1999,  Unrated)
I Kina spiser de hunde (In China They Eat Dogs)
Amazing movie. Laughed my head off, but it's not just funny..... Love it.
96
Gamle mænd i nye biler (Old Men in New Cars: In China They Eat Dogs II) 2002,  Unrated)
97
Adam's Apples (Adams æbler) 2005,  R)
Adam's Apples (Adams æbler)
This movie is definitely one of my all time favorites. There aren't many movies out there with concepts as rich as this. I've watched it many times so far and I'd happily do so again. Food for thought indeed.
98
Reconstruction 2003,  PG-13)
Reconstruction
Amazingly meaningful movie. Loved it.
99
Pretty Woman 1990,  R)
100
Hook 1991,  PG)
101
Schindler's List 1993,  R)
102
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Superb concept, great acting... great movie!
103
The King and I 1956,  G)
104
Flatliners 1990,  R)
105
Erin Brockovich 2000,  R)
106
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I only semi-liked the Firefly series but totally LOVED this movie! Great story and great visuals.
107
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
Loved it!
108
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
109
Toy Story 1995,  G)
110
The Green Mile 1999,  R)
111
Cast Away 2000,  PG-13)
112
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
I really have no idea why but I just LOVE this movie! =)
113
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
114
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
What a mind blowing twist!
115
The Fifth Element 1997,  PG-13)
116
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
117
Bandits 2001,  PG-13)
118
Sphere 1998,  PG-13)
119
Fight Club 1999,  R)
120
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Always loved! =)
121
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
For some reason I had a lot of fun watching this one!
122
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Ingenious!
123
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Emotionally rich!
124
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
125
The Addams Family 1991,  PG-13)
126
Addams Family Values 1993,  PG-13)
127
Casper 1995,  PG)
Casper
I mainly like this movie due to the Casper animation's extreme cuteness! =)
128
Good Will Hunting 1997,  R)
129
Robots 2005,  PG)
Robots
Sweet and brilliant!
130
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Absolutely beautiful!
131
Beauty and the Beast 1991,  G)
132
Bambi 1942,  G)
133
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Good story, and very very pretty visuals. Love it! =)
134
The Little Mermaid 1989,  G)
135
Gladiator 2000,  R)
136
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Everything about this movie is absolutely lovely. Worth watching more than once.
137
Face/Off 1997,  R)
138
Lord of War 2005,  R)
139
Moonstruck 1987,  PG)
Moonstruck
One of those movies which I really have no idea why I like so much, but I do anyway!
140
Bringing Out the Dead 1999,  R)
Bringing Out the Dead
Nicely playing with the complexities of the human psyche.
141
Birdy 1984,  R)
Birdy
A very emotional movie.
142
Awakenings 1990,  PG-13)
143
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
Lovely movie....
144
Cars 2006,  G)
Cars
Yet another incredibly cute one!
145
Gattaca 1997,  PG-13)
146
Dreamcatcher 2003,  R)
Dreamcatcher
A very beautiful and disturbingly underrated movie.
147
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
Amazing movie with a great soundtrack.
148
Grease 1978,  PG)
Grease
Always a favorite! =)
149
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
This movie never gets old. Audrey Hepburn is amazing!
150
Click 2006,  PG-13)
Click
Yet another underrated movie which I find quite great!
151
Papillon 1973,  PG)
Papillon
Oh my God what an amazing movie....
152
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
One of the most fascinating movies that I've ever seen.
153
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
Love the books and love the movie.
154
Panic Room 2002,  R)
155
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
This movie makes you wonder about life....
156
The Waterboy 1998,  PG-13)
157
Shrek 2001,  PG)
158
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
LOVE this movie!
159
Paycheck 2003,  PG-13)
160
X-Men 2000,  PG-13)
161
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
162
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
Made me cry.... hard......
163
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
164
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
165
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
Classic!
166
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
Amazingly touching movie.... love it.
167
In the Good Old Summertime 1949,  Unrated)
In the Good Old Summertime
I just watched this movie, and was a bit surprised to notice how the movie "You've Got Mail" is actually just a modernized version of this movie! Very cute, and Judy Garland is fantastic.
168
October Sky 1999,  PG)
October Sky
Beautiful movie. Brings tears to my eyes each time.
169
The Last Legion 2007,  PG-13)
170
Blade Runner 1982,  R)
171
Pitch Black 2000,  R)
172
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
173
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
A very memorable and meaningful movie.
174
Perfect Creature 2006,  R)
Perfect Creature
I think this movie is somewhat underrated. I found it quite interesting!
175
The One 2001,  PG-13)
176
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
Loved this, exciting and entertaining movie! =)
177
The Cutting Edge 1992,  PG)
The Cutting Edge
Cute movie, had a good laugh at the "toe pick" scenes. =))
178
Next 2007,  PG-13)
Next
Great concept, very cool twists... loved this movie!
179
The Transporter 2002,  PG-13)
180
Memento 2000,  R)
Memento
Oh.... My.... God! One of the most ingenious plots that I have ever seen in a movie! Unforgettable... amazing... excellent.....
181
Toy Story 2 1999,  G)
182
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
This was a very interesting idea... a very cute movie.
183
The Guardian 2006,  PG-13)
184
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Best of the trilogy, in my opinion.
185
The Princess and the Frog 2009,  G)
The Princess and the Frog
Awwwwwwwwwww! So cuuuuuuuuuuuute! =D
186
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Extremely cute movie! =)
187
Patch Adams 1998,  PG-13)
188
The International 2009,  R)
The International
Such a thrill... such a pain!
189
Transporter 2 2005,  PG-13)
190
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
Amazing movie. Very impressive display of some very important historical facts.
191
Robin Hood 2010,  PG-13)
Robin Hood
The best version of Robin Hood so far. Amazing. Loved it. I really enjoyed the fresh take on the story line and the changes made to it. This is how this story should be told. Thumbs up! <3 <3
192
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
One of the funniest movies I've seen. =) The accent is soooooooo hilarious!
193
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Beautiful.... simply amazing.....
194
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
This was, without a doubt, one of the best movies I've ever seen, from ALL aspects! Fantastic plot, beautiful visuals, so much deep and meaningful messages, so much food for thought, and a beautiful set of soundtracks to go with it all. Amazing... absolutely amazing.
195
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Impressed. Very very very impressed. I was always a big fan of Indi movies and I was afraid this new one was going to let me down. It SOOO did not! Loved this movie, enjoyed the general character reunion and cool to see the son. ;)
196
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
This silly movie made me LAUGH.... =))
197
Dark City 1998,  R)
Dark City
Extremely interesting...
198
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
Amazing to see that they've managed to create an image of Sherlock Holmes that's much closer to what the details of the books tell you, than the TV series and older movies. Loved this movie, awesome!
199
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
200
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
The Time Traveler's Wife
Good one...
201
Matchstick Men 2003,  PG-13)
Matchstick Men
Oh my life... what a movie! Made me laugh, made me mad, made me cry, and at the very end made me smile. =)
202
Wanted 2008,  R)
Wanted
Not so many action movies of the current era have managed to make me as happy as this one did. Loved it, really really loved it! Have to watch it again....
203
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Beautiful! One of the most original movies that I've ever seen. Absolutely brilliant!
204
The Queen 2006,  PG-13)
205
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
One of those Disney classics that I have to re-watch every once in a while.... <3
206
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
Breakin' (Breakdance: The Movie)
Loved this movie as a child...
207
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 2010,  PG)
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
A very very very cute movie with quite a nice story! =)
208
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
209
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
Loved it. Totally loved it.
210
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Gosh, this bleeding silly piece of work is definitely one of the most uplifting movies that I've ever seen!
211
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
Oh... <3 <3 <3 <3 <3 .......
212
Up 2009,  PG)
Up
Lovely! <3
213
Contact 1997,  PG)
214
The Terminal 2004,  PG-13)
215
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
Oh wow this simply awesome.... <3

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments