My Favorite Movies


  aaroncalander's Rating My Rating
1
Taxi Driver 1976,  R)
2
Casablanca 1942,  PG)
3
Amarcord 2009,  R)
4
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
5
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
6
Citizen Kane 1941,  PG)
7
The Godfather 1972,  R)
8
Rear Window 1954,  PG)
9
Down by Law 1986,  R)
10
Pulp Fiction 1994,  R)
11
Fallen Angels 1995,  Unrated)
12
Singin' in the Rain 1952,  G)
13
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
14
Groundhog Day 1993,  PG)
15
Harold and Maude 1971,  PG)
16
Network 1976,  R)
17
Apocalypse Now 1979,  R)
18
Manhattan 1979,  R)
19
Psycho 1960,  R)
20
The Shining 1980,  R)
21
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
An unforgettable film that showcases the talents of director Danny Boyle as well as actors Ewan Macgregor and Robert Carlyle. Herion addiction has never been portrayed so filthily and gut-wrenchingly honest. Don't miss the excellent soundtrack that complements this film of drugs, death, crime, hopelessness, and eventually life.
22
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
23
Late Spring 1949,  G)
24
Rio Bravo 1959,  Unrated)
25
Boogie Nights 1997,  R)
26
Rushmore 1998,  R)
27
Stanno Tutti Bene (Everybody's Fine) 1990,  PG-13)
28
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
29
Easy Rider 1969,  R)
30
Red River 1948,  Unrated)
31
Unforgiven 1992,  R)
32
The Godfather, Part II 1974,  R)
33
The Graduate 1967,  PG)
34
Fight Club 1999,  R)
35
L.A. Confidential 1997,  R)
36
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
37
The Usual Suspects 1995,  R)
38
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
39
Braveheart 1995,  R)
40
Baraka 1993,  Unrated)
41
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
42
Yojimbo 1961,  Unrated)
43
Ju Dou 1990,  PG-13)
44
American Beauty 1999,  R)
45
Eraserhead 1977,  R)
46
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
What am I, a clown? This is one of the great mob films. Almost in the esteemed category of The Godfather. The combination of brutality and wiseguy camaraderie is unforgettable. I can watch it over and over.
47
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
48
Reservoir Dogs 1992,  R)
49
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
A boxing classic. Disturbing, tense, bloody, and beautiful. You will not soon forget this film
50
Hero 2002,  PG-13)
51
The Jungle Book 1967,  G)
52
Blue Velvet 1986,  R)
53
Fargo 1996,  R)
54
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
55
Anatomy of a Murder 1959,  G)
56
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
57
Touch of Evil 1958,  PG-13)
58
The Last Emperor 1987,  PG-13)
59
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
60
City Lights 1931,  G)
61
Touching the Void 2003,  R)
62
Mary Poppins 1964,  G)
63
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
64
Amadeus 1984,  PG)
65
Modern Times 1936,  G)
66
I Am Cuba (Soy Cuba) 1964,  Unrated)
67
Being John Malkovich 1999,  R)
68
Chinatown 1974,  R)
69
The Breakfast Club 1985,  R)
70
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
71
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
72
The Maltese Falcon 1941,  PG)
73
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
74
The Pianist 2002,  R)
75
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
76
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
77
White Heat 1949,  Unrated)
78
Gone With the Wind 1939,  G)
79
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
80
Key Largo 1948,  Unrated)
81
The Third Man 1949,  Unrated)
82
North by Northwest 1959,  Unrated)
83
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) 1953,  Unrated)
84
The Shawshank Redemption 1994,  R)
85
On the Waterfront 1954,  Unrated)
86
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
87
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
88
The Matrix 1999,  R)
89
Double Indemnity 1944,  Unrated)
90
The Deer Hunter 1978,  R)
91
Dead Poets Society 1989,  PG)
92
Once Upon a Time in America 1984,  R)
93
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
94
Midnight Cowboy 1969,  R)
95
The Apartment 1960,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments