My Favorite Movies


  Aarne's Rating My Rating
1
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
Le Samouraï (The Godson)
A movie that everybody who's interested should see. Excellent movie, Alain Delon was perfect, his eyes tell so much. This definately makes me want to see more of Melville's masterpieces.
2
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
ending
3
The Proposition 2005,  R)
The Proposition
This ones great. Words cant describe it, you just have to see it yourself.
4
Miller's Crossing 1990,  R)
Miller's Crossing
Holy shit! How in the hell I have missed this masterpiece earlier? This movie is perfect. Great cast, music and story.
5
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
A cut and paste masterpiece. After I saw this I started to collect movies that inspired this movie.
6
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
The final cut is so different than Vol1 but also better in some aspects, depends what you like action or drama?
7
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
A perfect mixture of comedy and drama.
From start to finish I enjoyed this in every aspect.
One of my favourite movies.

I know you asshole!
8
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Weird and funny. one of my favourite comedies and why not drama. Bill Murray is kickass as always.
9
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
It's an friggin spaghetti western, what can I say It's fuckin A.
Ennio Morricones music is the best.
10
Jackie Brown 1997,  R)
11
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Great movie, a great start for Tarantino, great music, great actors, great great.
12
Izo 2004,  Unrated)
Izo
What the fuck is this movie?!?
So strange. Weirdest shit I've ever seen. That's why I like it!
13
American Splendor 2003,  R)
American Splendor
Paul Giamatti, youre so pathetic it's perfect
14
Dead Man 1995,  R)
Dead Man
Very eerie and atmospheric movie.
15
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
Coffee and Cigarettes
Jarmusch man! Expect very good dialogue and cameos from this one.
16
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
17
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over 1982,  R)
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over
Stoner humor at it's best.
Cheech & Chong rule mään.
18
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
It starts with an very great scene. I never thought that DeCaprio's an good actor but this is HIS movie.
19
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Probably a movie that you watch only once in your life, made me feel sick after I watched it...Awesome!
20
Up in Smoke 1978,  R)
21
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A fuckin slap on societys face, very critical about well...Everything. Awesome soundtrack and great actors
22
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
Cheech & Chong's Next Movie
"I got some space coke from the aliens maan"

Marijuana laced humour
23
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
24
Die Hard 1988,  R)
25
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Brings back childhood memories. When I get children I'll be sure to show this to them when the time is right
26
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
The dude's a great character. Every actor puts their best in this especially John Goodman.
27
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
Okay I'll say that this aint so good but just beacuse I waited for this for about five years i'll give it four. Very loyal to the game in the beginning but the end...well it kinda sucked.
28
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
29
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
All in the old Star wars trilogy deservers the five stars.
30
American History X 1998,  R)
31
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
32
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
33
The Happiness of the Katakuris 2001,  R)
The Happiness of the Katakuris
An horror musical from Japan I just had to get it.
34
Where the Buffalo Roam 1980,  R)
Where the Buffalo Roam
Hunter S thompson Is the greatest man ever! And Bill Murray too!
35
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
One of 2005's best movies. Funny and exciting.
36
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
An perfect western with great characters story and music. Ennio Morricones music is the best.
37
Santo y Blue Demon Contra Dracula y el Hombre Lobo 1971,  Unrated)
Santo y Blue Demon Contra Dracula y el Hombre Lobo
I feel like I'm the only one in Finland collecting Santo movies. I know these suck, but they suck in a good way.
38
Santo en la Venganza de la Momia 1971,  Unrated)
Santo en la Venganza de la Momia
My first Santo.
39
Training Day 2001,  R)
40
El Santo en el Tesoro De Dracula 1967,  Unrated)
El Santo en el Tesoro De Dracula
On my years of research I have noticed that if a Santo movie is black and white, it will probapbly suck. This has it's moments but it's just too boring and stupid (Not in a good Santo movie way)
41
Memento 2000,  R)
42
Clerks 1994,  R)
Clerks
Great dialogue which movie mostly relies on. Music is good and Jay and Silent Bob are always a plus.
43
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
For FFVII fans this is heaven, so fuckin beatiful and awesome.
44
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Almost as good as OldBoy so It's pretty perfect.
45
Wu long tian shi zhao ji gui (Kung Fu Zombie) 2002,  R)
Wu long tian shi zhao ji gui (Kung Fu Zombie)
Wacko Kung movie. very funny
46
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
47
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
Altough people think this is mostly an martial arts movie I think there's something deeper to this. Great action scenes and good drama.
48
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più)
I love Leone's westerns. The music, acting, photography and actors are just great.
49
Batman 1989,  PG-13)
50
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
A friggin legend. Have you ever seen a movie wich has more cars destroyed than this? great music.
51
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
This is not an nature documentary, this is an portrait of a man who thinks he is doing the right thing, a man who died because he's stupid. The people who are interviewed in this film talk about Timothy Dreadwell that he was crazy and he got what was coming to him. He was there to help the bears but what excatcly did he do? In my opinion he was more harm than use to the bears. Hate to talk about a dead man like this...
52
Sin City 2005,  R)
Sin City
Exactly the same as the comics wich is a cool thing I'm starting to think that robert rodriquez can make good movies, the only thing he should'nt do is to hog all the work, Why in every movie he makes he has to do everything?
53
Game of Death 1978,  R)
Game of Death
Bruce Leeaoaopopopopopoopo kick punch yell!
54
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Beatiful
55
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Well...Not as good as the burton's movies but pretty great still.
56
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
70's kung fu rules
57
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
58
Batman Returns 1992,  PG-13)
59
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Bill Murray puts his best...or his worst? He kinda does nothing in this movie except keep that sad face of his for the whole movie. But Beacuse I love Japan and Bill Murray this is one of my favourites
60
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi)
Beat takeshi is one cool man.
61
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Man I like Wes Anderson's movies!
62
Hellboy 2004,  PG-13)
63
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
The photography in this one rules, Sam Mendes is getting to my favourite directors list with these movies soon!
64
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Brutal as hell. The soundtrack is one of the best ever. I never thought that Rob Zombie can make good movies. The ending is also good.
65
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
66
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
Memories of Murder (Salinui chueok)
2003's best movie if you ask me, so horrific, scary and funny at the same time
67
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
A great tale of revenge, cool editing altough it starts to give a headache sometimes, but have to say that this is Tony Scott's best movie.
68
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Pretty fuckin great
69
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
"I love being purple!"
Spongebobs humor is weird...that's why it's perfect!
70
Broken Flowers 2005,  R)
71
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
A goddamn brutal movie, the beginning in this one rocks
72
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
One of my favourites. Bruce Campbell's best role. Funny as hell.
73
Man With the Screaming Brain 2005,  Unrated)
Man With the Screaming Brain
Bruce Campbell rules but this movie is a litlle bit to B'ish
74
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Actually I didn't like this one at all but just because it has Bruce I'll give it four.
75
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
The king is not dead and JFK is alive too (He is only dyed black), and theres an soul sucking zombie menacing them.
Could this movie be any perfect?
76
Collateral 2004,  R)
Collateral
Great photography, great acting an alltogether great movie
77
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
Suprisingly good. This goes to my favourites list, Washington is good as always and Tony Scott rises up a notch on my list.
This makes time travel beliavable
78
Lucky Number Slevin 2006,  R)
79
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
After I first saw this I left the theatre trembling
Awesome photography, music, story and actors. Changed the way I watch films nowadays. The greatest film ever made. If you don't get it...youre retarded.
80
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Great dialog, music, actors and plot outline, best movie from Tarantino
81
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Brilliant, perfect, excellent. So great, I hate to say but I think this replaces my favorite film oldboy. I was stunned. The long cuts and great action scenes make a perfect movie, Clive Owen's great and the other cast too.
Go see this, You wont be dissapointed.
82
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
One of my alltime favourite movies. Depp puts his best and Benicio too. I got an very special edition dvd of this wich I think is the pearl of my collection. Hunter S. Thompson rules!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments