Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  aandw100s's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp is AMAZING!!! Best actor EVER! You could watch this movie a thousand times and never get bored of it!
2
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
One of the BEST animated movies EVER!
3
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Another great movie that is always funny and never boring!
4
Batman 1989,  PG-13)
5
The Scarlet Pimpernel 1982,  Unrated)
6
Rat Race 2001,  PG-13)
7
The Secret Garden 1987,  PG)
8
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I LOVE Batman... But Michael Keaton was my favorite Batman.
9
Batman & Robin 1997,  PG-13)
10
Batman Forever 1995,  PG-13)
11
Batman Returns 1992,  PG-13)
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
13
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
15
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I was biased since I read the book first... The book was amazing and my favorite HP book so in my opinion the movie was in no way even close to being as good as the book.
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
17
Jurassic Park 1993,  PG-13)
18
The Saint 1997,  PG-13)
19
Dave 1993,  PG-13)
20
Sneakers 1992,  PG-13)
21
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
22
Heaven Can Wait 1978,  PG)
23
Secret Window 2004,  PG-13)
24
Back to the Future 1985,  PG)
25
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
26
What About Bob? 1991,  PG)
27
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
28
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
29
Another Stakeout 1993,  PG-13)
30
Grease 1978,  PG)
31
Ladder 49 2004,  PG-13)
32
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
33
Father of the Bride 1991,  PG)
34
The Out-Of-Towners 1999,  PG-13)
35
The Family Man 2000,  PG-13)
36
Charade 1963,  G)
37
Click 2006,  PG-13)
38
The Client 1994,  PG-13)
39
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
40
The Negotiator 1998,  R)
41
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
42
The Three Musketeers 1993,  PG)
43
Pay It Forward 2000,  PG-13)
44
Fletch 1985,  PG)
45
Midnight Run 1988,  R)
46
Angels in the Outfield 1994,  PG)
47
Signs 2002,  PG-13)
48
Legally Blonde 2001,  PG-13)
49
City of Angels 1998,  PG-13)
50
Forever Young 1992,  PG)
51
Pocahontas 1996,  G)
52
What Women Want 2000,  PG-13)
53
Conspiracy Theory 1997,  R)
54
Pure Luck 1991,  PG)
55
Thelma & Louise 1991,  R)
56
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
57
The Princess Bride 1987,  PG)
58
The Breakfast Club 1985,  R)
59
Overboard 1987,  PG)
60
Seven (Se7en) 1995,  R)
61
The Transporter 2002,  PG-13)
62
Heart and Souls 1993,  PG-13)
63
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
64
Rent 2005,  PG-13)
65
Undercover Blues 1993,  PG-13)
66
Return to Me 2000,  PG)
67
Regarding Henry 1991,  PG-13)
68
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
AMAZING.
69
Speed 1994,  R)
70
Pillow Talk 1959,  Unrated)
71
The Cutting Edge 1992,  PG)
72
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
73
What a Girl Wants 2003,  PG)
74
Serendipity 2001,  PG-13)
75
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
76
Cellular 2004,  PG-13)
77
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
78
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
79
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
I LOVE Indiana Jones! Can't wait for the next one!!!
80
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This one made my TOP 10 List of favorite chick-flicks of ALL time!!!
81
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
82
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Another Top 10-er! This is the ONLY movie I ever liked let alone LOVED Mandy Moore in.
83
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
84
Wild Hearts Can't Be Broken 1991,  G)
85
Home Fries 1998,  PG-13)
86
Innerspace 1987,  PG)
87
That Thing You Do! 1996,  PG)
88
The Fugitive 1993,  PG-13)
89
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
90
Foul Play 1978,  PG)
91
While You Were Sleeping 1995,  PG)
92
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
This movie NEVER gets old!
93
It Could Happen to You 1994,  PG)
94
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I love super hero movies! But I could live without Kirsten Dunst...
95
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
96
Only You 1994,  PG)
97
Running Scared 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments