My Favorite Movies
| aalaap's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 2 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 3 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 4 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 5 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 6 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 7 |
American Pie 1999, R) |
|
| 8 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 9 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 11 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 12 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 13 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 15 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 16 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 17 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 18 |
Blade 1998, R) |
|
| 19 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Cars 2006, G) |
|
| 21 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 22 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 23 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 24 |
Clerks 1994, R) |
|
| 25 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 26 |
Collateral 2004, R) |
|
| 27 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 28 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 29 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 30 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 31 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 32 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 33 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 34 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 35 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 36 |
Half Baked 1998, R) |
|
| 37 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 38 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 39 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 40 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 41 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 42 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 43 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 44 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 45 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 46 |
Kung Fu Hustle 2004, R) |
|
| 47 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 48 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 49 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 50 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 51 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13)
I haven't had this much fun with an action movie since True Lies and, well, Die Hard with a Vengeance. I thought the technology-based plot might come out cliched and dilute the essence of the series, but it didn't The plot is still quite basic, but it doesn't spoil the movie for you. The F35 vs. truck scene was off the hook! :) |
|
| 52 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 53 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 54 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 55 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 56 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 57 |
Memento 2000, R) |
|
| 58 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 59 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 60 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 61 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 62 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 63 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 64 |
Ocean's Eleven 1960, Unrated) |
|
| 65 |
Office Space 1999, R) |
|
| 66 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13)
This is, without a doubt, one of the most entertaining and satisfying movies ever made. Everything from the script to the characters to the presentation is a perfect 10 - I have NO complaints whatsoever. This is the best in the Pirates trilogy, which may change with the release of the fourth movie a few days later... |
|
| 67 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 68 |
Predator 1987, R) |
|
| 69 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 70 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 71 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 72 |
Road Trip 2000, R) |
|
| 73 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 74 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 75 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 76 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 77 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 78 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 79 |
Rounders 1998, R) |
|
| 80 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 81 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 82 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 83 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 84 |
Scary Movie 3 2003, PG-13) |
|
| 85 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 86 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 87 |
Scream 1996, R) |
|
| 88 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 89 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 90 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 91 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 92 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 93 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 94 |
Snakes on a Plane 2006, R) |
|
| 95 |
Snatch 2001, R) |
|
| 96 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 97 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 98 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 99 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 100 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 101 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 102 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 103 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 104 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 105 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 106 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 107 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 108 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 109 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 110 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 111 |
The Departed 2006, R) |
|
| 112 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 113 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 114 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 115 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 116 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 117 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 118 |
The Hills Have Eyes 2006, R) |
|
| 119 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 120 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 121 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 122 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 123 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 124 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 125 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 126 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 127 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 128 |
The Rock 1996, R) |
|
| 129 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 130 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 131 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 132 |
The Transporter 2002, PG-13)
Now when I go back to it, I can't see what the big deal behind the movie was. Hasn't anyone complained about how little actual transportation occurs in this movie? The action wasn't even all that interesting, if not downright silly (oil? LOL). Shu Qi provides good eye candy, but even her bad English comes in the way. 'The Transporter' is a package that must be returned to sender. |
|
| 133 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 134 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 135 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 136 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 137 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 138 |
Training Day 2001, R) |
|
| 139 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 140 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 141 |
Troy 2004, R) |
|
| 142 |
Underworld 2003, R) |
|
| 143 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 144 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 145 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 146 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 147 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 148 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 149 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 150 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 151 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 152 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 153 |
Eurotrip 2004, R)
Eurotrip is, without a doubt, one of the greatest comedies I'll ever see in this lifetime. The locations, the characters, the events, the lingo, the music... EVERY SINGLE THING about this movie is ACE. I want a sixth star to click on for rating this movie, because five is clearly too low for Eurotrip. |
|
| 154 |
Taken 2008, PG-13) |
|
| 155 |
You Don't Mess with the Zohan 2008, PG-13) |
|
| 156 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 157 |
Slumdog Millionaire 2008, R)
Amazing movie! This is the cityI see everyday, but through the eyes of Boyle, it's still a whole new world for me. Excellent performances by everyone in the film, though I couldn't figure out why Jamal has a UK accent in the movie. He was only a chaiwala at a call centre, not an executive, right? Anyway, special compliments to the beautiful Freida Pinto, who I know personally. This is a debut most actors wouldn't be able to dream of! Congratulations! |
|
| 158 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 159 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 160 |
Tangled 2010, PG) |
|
| 161 |
The Green Hornet 2011, PG-13)
I haven't seen the original Green Hornet TV series or heard the radio show or read the comics or whatever, so I approached the Gondry-directed movie with a completely open mind. I seriously enjoyed the movie - it was funny and it had a lot of action. If you don't like this movie, you're probably taking it too seriously! |
|
| 162 |
Planet of the Apes 1968, G)
There are very few original movies made around this period that the sequels and/or remakes don't do justice to and this 1968 Planet of the Apes is a shining example of that. The philosophy and emotion are the highlight of the movie. This is essential viewing of the 60's - you *need* to watch it! |

































































































































































