My Favorite Movies
| a4ex's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Viva Las Vegas 1964, PG) |
|
| 2 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 3 |
Crash 1996, NC-17) |
|
| 4 |
Akira 1988, R) |
|
| 5 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 6 |
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002, R) |
|
| 7 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 8 |
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005, G) |
|
| 9 |
Bad Timing 1980, R) |
|
| 10 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 11 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 12 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 13 |
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2005, Unrated) |
|
| 14 |
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004, PG-13) |
|
| 15 |
True Romance 1993, R) |
|
| 16 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 17 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 18 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 19 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 20 |
Angel Heart 1987, R) |
|
| 21 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 22 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 23 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 24 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 25 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 26 |
Takeshis' 2005, Unrated) |
|
| 27 |
Clerks 1994, R) |



























