My Favorite Movies


  9lives353's Rating My Rating
1
Fargo 1996,  R)
2
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
3
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Willis plays award winning child psychologist, Malcom Crowe. In the midst of celebrating his achievement with his adoring wife, Anna (Olivia Williams), he is confronted in his home by former patient, Vincent Grey (Donnie Wahlberg) who claims that Crowe failed to help him at all and actually ruined his life. Grey then commits suicide in front of them.

Struggling to cope with the guilt, and desperately seeking redemption for his mistake, Crowe undertakes to help another young patient, Cole Sear (Haley Joel Osment), who shows similar symptoms to Grey. Malcom finds though that standard psychology training can not prepare him for helping Cole, whose problem proves not to be of the world that Crowe knows, and he is forced to take a leap of faith in order to help not just Cole, but himself.

M Night Shyamalan's psychological thriller is nothing short of brilliant. The horror elements of the story, of which the backbone of the movie is built on, are not elaborated on by using special effects or gore but rather by the power of dialogue, direction and suggestion - your mind does the work.
4
Wayne's World 1992,  PG-13)
5
Saw 2004,  R)
6
The Stepfather 1987,  R)
The Stepfather
You think you know someone? You might think twice after viewing Joseph Ruben's ("Sleeping with the Enemy", "The Good Son", "Money Train") low-budget thriller, "The Stepfather". Released to little acclaim (it grossed $2.5m in 1987), this B-movie has developed a significant cult following on video over the years. It yielded two sequels ? one mildly inferior, the second hugely inferior (suffering from the absence of lead actor Terry O'Quinn) ? and has experienced a further following as a budget DVD release.

So what's it all about? Terry O'Quinn ("Young Guns", "The Rocketeer", TVs "JAG", "X Files" and "Millennium") is Jerry Blake. Jerry is a real-estate agent, a man who sells homes and with it, in his eyes, the American Dream. He's living with Susan (Hack ? TVs "Charlie's Angels", "Annie Hall", "The King of Comedy") and subsequently has become stepfather of sorts to her daughter, Stephanie (Schoelen). But Stephanie is not that keen on the man she calls "Scary Jerry". Her psychiatrist, Dr. Bondurant (Lanyer ? "Die Hard 2", "The Astronauts Wife"), tries to help Stephanie find some balance and reason in her feelings towards Jerry but she's not for turning.

And she hasn't even seen what we've seen. The opening scenes of the movie show Jerry in a house somewhere, cleaning blood off his hands, shaving his long beard, trimming his over-grown hair and swapping his glasses for contact lenses. He then leaves the house, stopping only to pick up some toys that are on the ground, leaving behind blood-soaked bodies, whistling a happy tune as he goes. The Stepfather is off to find a new family to make him happy. God help them if they fail.

Jerry is a believer in family, a home and discipline. He doesn't so much love Susan and Stephanie as love the idea of a happy family. He tries everything to win over his stepdaughter but failure only drives him in to a private rage. Will the monster inside Jerry rise again?

I know people will dismiss "The Stepfather" for numerous reasons. Its low budget, corny dialogue and unknown cast being primary of them. But there are several reasons why this horror/thriller is compulsive viewing and one of the best movies of its genre.

First amongst these is the performance of Terry O'Quinn. A familiar face on TV through the nineties, O'Quinn delivers an absolute tour-de-force as deranged Jerry Blake. Whether it is the delivery of his lines or the subtle facial expressions, he gets it down to a T. This is a frightening, thoroughly convincing, top class performance from a moderate actor ? and that makes it all the more remarkable. And O'Quinn has to be on top form because his supporting cast is under whelming at best. Schoelen is an inexperienced young actress, Hack a paperweight.

Secondly, Ruben creates plenty of tension through various techniques ? slow camera panning, sound effects (although the music is typical eighties fare) and angled-close ups on the demented O'Quinn. He shows himself to be hugely adept at maximizing the realistic performance of O'Quinn and the bizarre nature of his behaviour.

Thirdly, the interplay of the characters is intriguing. Susan knows that Jerry and Stephanie don't see eye to eye, but she assumes it is the typical teenage reaction to a stepfather. Jerry knows that Stephanie doesn't warm to him and it tears him up ? but he keeps on trying, while in the background manipulating whatever he can to try and get them closer together. To his family he seems to do it so subtly ? but unknown to them he is calculating and sick.

A criticism I can aim at the movie is the lack of depth that is offered regarding Jerry Blake. Why don't we investigate Jerry's psychosis more? He doesn't speak of his past or, more specifically, his childhood although we find that he loves 1950s TV and shows all the hallmarks of someone who had a strict upbringing. Seeing as the movie never delves into this, I've always felt that an intriguing project would be a biopic based on this fictitious character and a look at what made Jerry Blake who he is.

"The Stepfather" is a wonderful movie, a cult classic with the sort of gritty tension that is all too often lost in the heady world of Hollywood. What might be nice is a modern-day remake of the movie ? maybe Gary Oldman playing the Jerry Blake character. I'm excited by the prospect of seeing Oldman down in the basement banging his fists and screaming 'we need a little order around here!', or referring to himself by the wrong name before staring in to space and asking: 'Wait a minute. Who am I here?'.

One of my all time favourites.
7
Aliens 1986,  R)
8
Hudson Hawk 1991,  R)
9
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
10
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
One of my favourite jibes is 'you mustn't be two faced because if you were you'd wear the other one'. Not that I'd consider saying that to either John Travolta or Nicolas Cage after what they've been through in this movie.

Sean Archer (Travolta - "Broken Arrow", "Michael") is the Chief of a special covert FBI task-force. They've spent years on the trail of terrorist, Caster Troy (Cage - "Con Air", "City of Angels") and Archer in particular is looking to avenge the murder of his young son by Troy. In an airplane hanger shoot-out, Archer finally gets his man. However, he is soon told that the dying Troy and his imprisoned brother (and partner-in-crime), Pollux Troy (Alessandro Nivaro), have planted a bomb in the city and they have no way of finding it before it kills thousands of people..

Knowing that the only person Pollux would talk to about the bomb is his brother, Archer agrees to undergo state-of-the-art surgery which replaces his face and voice with that of Caster, whom the FBI have kept alive underground. Archer, under the guise of Caster Troy, goes to the prison and attempts to solicit the information from "his" brother. The plan goes pear-shaped though when the real Troy arises from his coma and takes on the identity of his nemesis, Sean Archer. With roles reversed and so much at stake, it's only a matter of time before both the protagonists face off.

When it comes to invention and originality, the plot of "Face/Off" is right up there. The whole premise of two people swapping actual physical identities is up there in the realms of science fiction. Somehow though the plot remains strangely believable. Most of the credit for this goes to the two main stars who are each called upon to deliver two very different performances in one movie. While Travolta's tough guy image is a specialist taste (I enjoy it for what it's worth), Cage is equally adept at delivering both a heart-warming and a brazen, aggressive performance and he does so here brilliantly. Also worth a mention is Archer's wife, Eve (Allen), who is excellent as the spouse who is let down just a little too often.

Director John Woo, was responsible for one of the worst Hollywood movies ever ("Broken Arrow") and his erratic career is further emphasised by the fact that this is one of Hollywood's best action flicks. His trademark slow motion sequences are carried out well, if a little excessively at times, and the action set-pieces are mind-blowingly entertaining demonstrating a superb use of panning and sound.

In addition, the emotive issues in the movie (Archer's loss of his son and his inability to get over it, his wife struggling to come to terms with her husbands busy and dangerous vendetta against Troy) are handled sensitively and succeed in staying away from the more 'nauseating' angle that many action films have suffered from in the past (any Stallone rubbish for example).

Great storyline, excellent performances, superb direction, immaculate production and maximum entertainment. But damn it, I never give five stars to anyone. Ok, maybe this once.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments