Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  75michelle75's Rating My Rating
1
Garden State 2004,  R)
Garden State
I LOVE the humor of this movie. Natalie Portman was fabulous!
2
May 2002,  R)
May
Creepy and funny and sad. May couldn't be played by anyone but Angela Bettis.
3
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Awww, such a good movie!
4
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
One of the best 80s movies! I love John Cusack!!
5
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
HILARIOUS! This movie is absolutely perfect.
6
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
CLASSIC!
7
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
Cute and funny...I have to watch it when I catch it on tv.
8
The Sandlot 1993,  PG)
9
The Station Agent 2003,  R)
The Station Agent
If you haven't seen this, you should!
10
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
I'm a sucker for Bollywood music ;)
11
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
a tragic love story
12
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Classic!
13
Shutter (They Are Around Us) 2005,  R)
Shutter (They Are Around Us)
Fantastic Thai ghost story.
14
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
15
The Notebook 2004,  PG-13)
16
Blood Diamond 2006,  R)
17
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Not quite Shaun of the Dead good, but pretty freakin good!
18
Knocked Up 2007,  R)
19
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
I love this book. I love the movie almost as much.
20
Murderball 2005,  R)
21
Little Children 2006,  R)
22
Smoke Signals 1998,  PG-13)
23
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
My brothers and I love this one!!
24
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Bueller...Bueller
25
Night of the Comet 1984,  PG-13)
Night of the Comet
zombies+valley girls=good fun
26
The Namesake 2006,  PG-13)
27
Drumline 2002,  PG-13)
28
Grease 1978,  PG)
Grease
seen it SO many times!
29
Bring It On 2000,  PG-13)
30
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
cooky, lovable french girl
31
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
The comic book movie for the non comic book reader!
32
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
33
Lost In Translation 2003,  R)
34
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
Good movie...not too crazy about the ending though.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments