My Favorite Movies


  666reject's Rating My Rating
1
Halloween 2007,  R)
Halloween
Better than original
2
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Great throw back to classic horror
3
House of 1000 Corpses 2002,  R)
4
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
Masterpiece
5
Zombi 2 1979,  R)
Zombi 2
Fulci lives
6
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
Deep Red (Profondo rosso)
Italian horror at it's best
7
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą (The Beyond) 1981,  R)
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą (The Beyond)
another great Fulci classic
8
Paura nella cittą dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
Paura nella cittą dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell)
Great movie
9
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Classic
10
Halloween 1978,  R)
Halloween
Carpenter classic
11
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Romero at his best
12
Alien 1979,  R)
Alien
Great sci-fi horror
13
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
Tenebre (Unsane)
Argento is a god
14
The Fog 1980,  R)
The Fog
Carpenter's best
15
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Great flick
16
The Last House on the Left 1972,  R)
17
The Descent 2005,  R)
The Descent
Best original movie of 2006
18
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Love Juliette Lewis
19
The Hills Have Eyes 1977,  R)
The Hills Have Eyes
Classic
20
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
Barker's best
21
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Better as one long movie w/trailers
22
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
Better as one long movie w/trailers
23
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Good vampire movie + J. Lewis :)
24
Inferno 1999,  R)
Inferno
Argento classic
25
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Where it all began
26
Saw 2004,  R)
Saw
Best of the franchise
27
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Robert Englund is the only Freddy Krueger
28
Phenomena (Creepers) 1984,  R)
Phenomena (Creepers)
More Argento goodness
29
H2: Halloween II 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments