My Favorite Movies
top-top fav
(not exactly in this order)
| 5oclockcoffee's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993, R) |
|
| 2 |
A Short Film About Love 1988, Unrated) |
|
| 3 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 4 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 5 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 6 |
The Other Side of Sunday (Søndagsengler) 1996, PG-13) |
|
| 7 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 8 |
Blow-Up 1966, Unrated) |
|
| 9 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 10 |
High Art 1998, R) |
|
| 11 |
Elephant 2003, R) |
|
| 12 |
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004, R) |
|
| 13 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 14 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 15 |
Psycho 1960, R) |
|
| 16 |
Freaks 1932, Unrated) |
|
| 17 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 18 |
Pretty Baby 1978, R) |
|
| 19 |
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) 1963, Unrated) |
|
| 20 |
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004, R) |
|
| 21 |
The Red Balloon (Le Ballon Rouge) 1956, Unrated) |
|
| 22 |
Show Me Love (Fucking Amal) 1998, Unrated) |
|
| 23 |
La Belle Personne (The Beautiful Person) 2008, Unrated) |
|
| 24 |
Pandora's Box 1929, Unrated) |
|
| 25 |
Wandâfuru raifu (After Life) 1998, Unrated) |
|
| 26 |
Yureru (Sway) 2006, PG) |
|
| 27 |
O Que É Isso, Companheiro? (Four Days in September) , R) |
|
| 28 |
The Architecture of Doom 1989, Unrated) |
|
| 29 |
City Lights 1931, G) |
|
| 30 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 31 |
The Triplets of Belleville 2003, PG-13) |
|
| 32 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 33 |
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999, R) |
|
| 34 |
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957, Unrated) |
|
| 35 |
American Splendor 2003, R) |
|
| 36 |
La Ciénaga 2001, R) |
|
| 37 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 38 |
Deconstructing Harry 1997, R) |
|
| 39 |
Husbands and Wives 1992, R) |
|
| 40 |
Paris Je T'aime 2006, R) |
|
| 41 |
2 Days in Paris 2007, R) |
|
| 42 |
Terra em Transe (Anguished Land)(Land Entranced) 1966, Unrated) |
|
| 43 |
A Man and a Woman 1966, Unrated) |
|
| 44 |
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo 1982, R) |
|
| 45 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 46 |
M 1931, Unrated) |
|
| 47 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 48 |
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) 1976, PG) |
|
| 49 |
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003, R) |
|
| 50 |
Le Voyage du Ballon Rouge (The Flight of the Red Balloon) 2007, PG)
Visually strong and stunning and with a naturalistic plot, "The Flight of the Red Balloon" follows the characters and Paris´s day-by-day life. Nothing different or huge happens... that´s life just as it is. |
|
| 51 |
Waltz with Bashir 2008, R) |
|
| 52 |
Alice in den Städten (Alice in the Cities) 1974, Unrated) |
|
| 53 |
2046 2004, R)
2046. A number of a hotel room. A place/ year where nothing ever changes. A place from where only one man ever returned. A sci-fiction story called 2047. A story about love or whatever it is. |
|
| 54 |
Une femme mariée: Suite de fragments d'un film tourné en 1964 (A Married Woman) 1964, R) |
|
| 55 |
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955, Unrated) |
|
| 56 |
Ni na bian ji dian (What Time Is It Over There?) 2001, Unrated)
A girl is going to Paris. A watch seller. A cake as a gift. Two people connected by loneliness. Subtle humor, sadness, minimal dialogues, slow movie. |
|
| 57 |
Goldfish Memory 2003, G) |
|
| 58 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920, Unrated) |
|
| 59 |
Masculin Feminin 1966, Unrated) |
|
| 60 |
Bande à part (Band of Outsiders) 1964, Unrated) |
|
| 61 |
Alphaville 1965, Unrated) |
|
| 62 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 63 |
L'eau froide (Cold Water) 1994, Unrated) |
|
| 64 |
Shadows 1959, PG) |
|
| 65 |
La Dolce Vita 1960, Unrated) |
|
| 66 |
A Woman Under the Influence 1974, R) |
|
| 67 |
Stealing Beauty 1996, R) |
|
| 68 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 69 |
Faces 1968, R) |
|
| 70 |
As I Was Moving Ahead, Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty 2001, Unrated)
"As I Was Moving Ahead is a record of subtle feelings, emotions, daily joys of people as recorded in the voices, faces and small everyday activities of people I have met, or lived with, or observed - something that I have been recording for many years. This, as opposed to the spectacular, entertaining, sensational, dramatic activities which dominate much of the contemporary film-making. |
|
| 71 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 72 |
The Silence 1963, Unrated) |
|
| 73 |
Gadajace Glowy (Talking Heads) 1980, Unrated)
"So far, I'm a nobody. It could last for some time, but I'd like to become what is called a human person". |
|
| 74 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 75 |
I'm Here 2010, Unrated)
The characters and the storyline are definitely full of cliches, however, there´s something really nice and fresh in this sweet "little" film. |
|
| 76 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 77 |
Submarine 2011, R)
|
|
| 78 |
L'Eclisse 1962, Unrated) |
|
| 79 |
Melancholia 2011, R) |
|
| 80 |
Sidewalls 2011, Unrated)
Perfect! |













































































