My Favorite Movies


  1. 4sauce4
  2. Morgan

My favorite movies

  4sauce4's Rating My Rating
1
Saw 2004,  R)
Saw
The filming and acting are horrendous elements of the movie, but with time and money, the franchise has become something people look forward to. Terrible disappointment that they keep making sequels.
2
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
This movie was appealing to me even before I knew for sure what it was about.
Me being a Fantasy Freak and all, I'm almost entitled to like or at least kinda like movies like this.
I don't know whether it was because Heath Ledger (may he rest in peace), one of my favorite actors, was in it or because of the fairy tale-like plot.
From Cinderella to the Gingerbread Man, the movie included tons of fairy tale character and the writers, the Grim Brothers.
Not only was the movie comical, it was heroic and adventurous.
The name drew me in while the acting and plot kept me begging for more.
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
My first experience with Titanic was when I was very young...maybe I was five or six years old. I remember being so scared and sad after watching this movie for the first time.
For years I swore I would never watch it again because I think I was afraid to cry.

For the first time since then, I watched the movie about a year ago all the way through.
I saw it differently this time. There was so much beauty and love in the atmosphere of the plot that I completely forgot my previous fear. For years I had been imagining this scary thriller about the sinking of a great ship. I hadn't realised that it was a love story about two from such different worlds making it almost impossible for them to be together.
Despite their differences and strange cirrcumstances, the two main characters begin to fall in love.
Not only does Jack Dawson teach Rose 'how to have fun' but also how to be herself.
The end I know was a disapointment to so many of my friends and some others out there who didn't approve of Titanic. But we all knew, we all are mature enough--old enough--to understand. It truley is history. Changing history isn't possible so why not make us feel. Are we afriad like I was?
That is beside to point. As much as I would like to scold all those Titanic haters and those who were 'Not Interested', I have more important things to do.
Instead of deciding the movie, because it contains no vampires or Johnny Depp, is stupid and not worth your time. I recommend you go see it for yourself. It's tear-jerker so have your Kleenexes ready but don't hold it in either.
4
Saw III 2006,  R)
5
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
So beautiful with great characters and a story that will never die
6
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
7
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
"I see dead people."

hehe...me too. :-)
8
Déjà Vu 2006,  PG-13)
9
Dead Silence 2006,  R)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I love this movie and the series. I especially love Johnny Depp and his co-star Orlando Bloom
11
X-Men 2000,  PG-13)
12
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
13
Transformers 2007,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
it was sooo cool
18
I, Robot 2004,  PG-13)
19
Men in Black 1997,  PG-13)
20
Pay It Forward 2000,  PG-13)
21
Secondhand Lions 2003,  PG)
22
Signs 2002,  PG-13)
23
The Village 2004,  PG-13)
24
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
25
The Dark Knight 2008,  PG-13)
26
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I love Spider-Man
27
Highlander 1986,  R)
Highlander
very good!!! The new one is not as good but this one rocked hard!!! ROCKED HARD!!!!!
28
The Notebook 2004,  PG-13)
29
Pan's Labyrinth 2006,  R)
30
Hellboy 2004,  PG-13)
31
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments