My Favorite Movies


  4rion's Rating My Rating
1
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
2
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
3
Braveheart 1995,  R)
4
Gladiator 2000,  R)
5
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
6
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
7
Spirited Away 2001,  PG)
8
My Neighbor Totoro 1988,  G)
9
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
12
Highlander 1986,  R)
13
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
14
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
15
Good Will Hunting 1997,  R)
16
Dead Poets Society 1989,  PG)
17
Léon (The Professional) 1994,  R)
18
The Fifth Element 1997,  PG-13)
19
Le Bonheur est Dans le Pré (Happiness Is in the Field) 1995,  Unrated)
20
Le Professionnel (The Professional) 1981,  Unrated)
21
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
22
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
23
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
24
Taken 2008,  PG-13)
25
Into the Wild 2007,  R)
26
Dédales (Labyrinth) 2003,  PG)
27
Amadeus 1984,  PG)
28
V for Vendetta 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments