My Favorite Movies


  4kali's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
2
The Matrix 1999,  R)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
Singin' in the Rain 1952,  G)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
8
Yojimbo 1961,  Unrated)
9
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
10
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
11
The Usual Suspects 1995,  R)
12
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
13
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
14
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
15
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
16
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
17
Hamlet 1996,  PG-13)
18
A Better Tomorrow 2010,  R)
19
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001,  PG)
20
Gladiator 2000,  R)
21
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
22
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
23
Cosi 1996,  R)
24
Warriors of Heaven and Earth (Tian di ying xiong) 2003,  R)
25
The Princess Bride 1987,  PG)
26
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
27
The Big Sleep 1946,  PG)
28
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
29
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
30
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
31
The Great Escape 1963,  Unrated)
32
The African Queen 1952,  Unrated)
33
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
34
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
35
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) 1987,  G)
36
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments