My Favorite Movies


  3niR's Rating My Rating
1
Coraline 2009,  PG)
Coraline
Some doors should never be opened...


I can't express how much I love this movie. I watched this more than 100 times and still didn't get bored of it (I think my DVD have cursed me million times for torturing it so much). I love the character "Coraline". Even though she's young but I just can't ignore her mature sarcasm. The movie is very colorful and the story is awesomely creative. This is basically a kid's movie which has a dark side but it's enjoyable for both kids and adults. They used some songs in it but I liked the second one (Exploration). The singer's voice is very calming. I highly recommend this to watch. But if you're not an imaginative person, then this movie is not for you. Step aside please.

2
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Neighbors can be so nosy and annoying. I liked the behavior of Edward. It's kinda cute. And it's funny too. The ending was sad.
3
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
I watched this movie more than once. This was good.
4
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
This was awesome!
5
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
Awesome movie.
6
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Great movie!
7
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
AWESOME!
8
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) 2006,  Unrated)
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo)
I loved it.
9
The Proposal 2009,  PG-13)
The Proposal
This actually made me laugh. I don't really like this sort of romantic movie but this one was funny!
10
Mulan 1998,  G)
Mulan
Great movie.
11
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
This was awesome. Really recommend this to watch. Not a waste of time. No chance of getting bored I tell you.
Two fave dialogue -
Will Smith - "You're cat I'm black" (Seriously this made me laugh)
"There's no way my luck is that bad"
12
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
This was hilarious!
13
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
I made my family disappear.

Macaulay Culkin was so adorable. And he's such a good actor in that age. I really liked this movie. My all-time favorite. It's cute and entertaining. I do recommend this to watch.
14
Aliens 1986,  R)
Aliens
I liked this more than the first one. Simply a rocking movie & I do recommend it to watch. But you need to watch the first one to get the general idea about the story line.
15
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
Funny and exciting. Recommend it to watch.
16
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
This movie was really good.
17
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
This was awesome. Recommend this to watch!
18
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian
"Gods of love would you shut up!"

This was hilarious and much better than the first one. I enjoyed this a lot. Really recommend this to watch.
19
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho
I loved this movie. The dialogues were really funny. At some point, it did seemed a bit lame (when Shahrukh was acting like an irritating neighbor who comes to ask for something, that part wasn't near laughable). I like Preity Zinta. She looked really good. One thing I don't like about Bollywood movies is they are super long. But this movie was enjoyable from starting till the end. The ending was purely heart-breaking. Made me cry. I do recommend this to watch. It's a great family movie (Off it goes to my favorite list).
20
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
Finally found an awesome movie that I can rate full 5 stars. I freaking loved this one. Great story with excellent animation. It's funny and entertaining. The ending was mind blowing. Favorited!

p.s: I WANT THAT TOOTHLESS DRAGON! IT'S SO CUTE!
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
This was awesome if you watch it in the theater. Johnny Depp was hilarious.
22
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
This was awe-freaking-some I tell you. I love Will Smith's movie. They are always entertaining. Even though this was a serious kind but I enjoyed every moment of it.
23
Inception 2010,  PG-13)
Inception
This is a brilliant movie. I loved each and every characters.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments