Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1LuckyLaDee's Rating My Rating
1
King Kong 2005,  PG-13)
2
Phat Girlz 2006,  PG-13)
Phat Girlz
I loved this movie... I'm a big girl, so I can relate to this movie very well! It made me feel so much better about myself!
3
8 Mile 2002,  R)
4
Finding Nemo 2003,  G)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Mean Girls 2004,  PG-13)
7
White Chicks 2004,  PG-13)
8
The Longest Yard 2005,  PG-13)
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
10
Shrek 2 2004,  PG)
11
Spider-Man 2002,  PG-13)
12
A Cinderella Story 2004,  PG)
13
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
14
Hitch 2005,  PG-13)
15
Braveheart 1995,  R)
16
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
17
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
19
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
20
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
21
She's the Man 2006,  PG-13)
22
Happy Feet 2006,  PG)
23
Shrek 2001,  PG)
24
50 First Dates 2004,  PG-13)
25
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
27
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
28
School of Rock 2003,  PG-13)
29
Click 2006,  PG-13)
30
Gladiator 2000,  R)
31
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Just "AWESOME" Love these series... I'm gonna buy all of them soon! Bruce is awesome in this movie, just like the 3 before!
32
Ladder 49 2004,  PG-13)
33
Four Brothers 2005,  R)
34
Stepmom 1998,  PG-13)
35
G.I. Jane 1997,  R)
36
Arachnophobia 1990,  PG-13)
37
True Grit 1969,  G)
True Grit
My Favorite John Wayne movie of all times! I love this movie!
38
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
An awesome moive! It had it's normal movie dead spots, but the digidtal effects... "WOW"! I'd watch it a few more times! And ya can't go wrong with Nicolas Cage!
39
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
Damn awesome movie! I loved it! Kevin Costner's still got it!
40
The Shawshank Redemption 1994,  R)
41
Anaconda 1997,  PG-13)
42
Raise Your Voice 2004,  PG)
43
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
44
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
45
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
46
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
47
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
48
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
49
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
50
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
51
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
52
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
53
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
54
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
55
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
56
Poetic Justice 1993,  R)
57
300 2007,  R)
58
Step Up 2006,  PG-13)
59
Remember the Titans 2000,  PG)
60
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
61
Because I Said So 2007,  PG-13)
62
Catch and Release 2007,  PG-13)
63
Georgia Rule 2007,  R)
64
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
65
The Scorpion King 2002,  PG-13)
66
Old Yeller 1957,  G)
67
The Delta Force 1986,  R)
68
Good Luck Chuck 2007,  R)
69
Cars 2006,  G)
70
Twilight 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments