Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. 1Jahnaya7
  2. Jahnaya

Just a Few (lol) of my favorite Movies.

  1Jahnaya7's Rating My Rating
1
Sleepers 1996,  R)
2
Hard Candy 2005,  R)
3
Disturbia 2007,  PG-13)
4
I Know Who Killed Me 2007,  R)
5
Wild Things 1998,  R)
6
Heathers 1988,  R)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Pan's Labyrinth 2006,  R)
9
Underworld 2003,  R)
10
Saw 2004,  R)
11
Fight Club 1999,  R)
12
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
This movie had me lmao.
13
The Hot Chick 2002,  PG-13)
14
Ginger Snaps 2000,  R)
15
Undertow 2004,  R)
16
Domino 2005,  R)
17
My Little Eye 2002,  R)
18
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
19
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
20
Saw III 2006,  R)
21
Saw II 2005,  R)
22
Dreamcatcher 2003,  R)
23
Final Destination 2000,  R)
24
Final Destination 2 2003,  R)
25
Little Otik 2000,  Unrated)
26
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
27
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
28
House of Wax 2005,  R)
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
30
Bang Bang You're Dead 2002,  R)
31
Down in the Valley 2005,  R)
32
Thirteen 2002,  R)
33
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
34
Trapped 2002,  R)
35
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
this movie is good but not for the squeemish.
36
Stir of Echoes 1999,  R)
37
Underworld: Evolution 2006,  R)
38
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
39
28 Days Later 2002,  R)
40
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
41
Dawn of the Dead 2004,  R)
42
Dawn of the Dead 1978,  R)
43
Shaun of the Dead 2004,  R)
44
Stigmata 1999,  R)
45
White Chicks 2004,  PG-13)
46
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
OMG!!! my favorite part in this movie is after the credits, I was laughing so hard I couldn't breathe.
47
Zoolander 2001,  PG-13)
48
Urban Legend 1998,  R)
Urban Legend
This movie made me never want to go into a gas station again.
49
She's the Man 2006,  PG-13)
50
Slither 2006,  R)
51
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
52
Jeepers Creepers 2001,  R)
53
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
54
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
55
Party Monster 2003,  R)
56
Four Brothers 2005,  R)
57
Waiting 2005,  R)
58
The Fifth Element 1997,  PG-13)
59
The Shining 1980,  R)
60
300 2007,  R)
61
Sleepy Hollow 1999,  R)
62
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
63
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
64
The Hills Have Eyes 2006,  R)
65
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
66
The Devil's Rejects 2005,  R)
67
Blade: Trinity 2004,  R)
68
Resident Evil 2002,  R)
69
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
70
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
71
West Side Story 1961,  PG)
72
Misery 1990,  R)
73
Boys Don't Cry 1999,  R)
74
Big Fish 2004,  PG-13)
75
Superstar 1999,  PG-13)
76
Mean Girls 2004,  PG-13)
77
Sorority Boys 2002,  R)
78
Rent 2005,  PG-13)
79
Queen of the Damned 2002,  R)
80
Interview with the Vampire 1994,  R)
81
The Goonies 1985,  PG)
82
Beetlejuice 1988,  PG)
83
Gremlins 1984,  PG)
84
The Reaping 2007,  R)
85
The Lost Boys 1987,  R)
86
Mindhunters 2005,  R)
87
The Quiet 2005,  R)
88
American Beauty 1999,  R)
89
Fear 1996,  R)
90
Jawbreaker 1999,  R)
91
Crash 2005,  R)
92
Cruel Intentions 1999,  R)
93
The Amityville Horror 2005,  R)
94
The Amityville Horror 1979,  R)
95
Matchstick Men 2003,  PG-13)
96
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
97
The Road to El Dorado 2000,  PG)
98
Carrie 1976,  R)
99
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
100
The Butterfly Effect 2004,  R)
101
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
102
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
103
Saw IV 2007,  R)
104
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
105
Sleepover 2004,  PG)
106
Not Another Teen Movie 2001,  R)
107
Scary Movie 2000,  R)
108
Scary Movie 2 2001,  R)
109
Havoc 2005,  R)
110
Lilo & Stitch 2003,  G)
111
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
112
Connie And Carla 2004,  PG-13)
113
Dead Man on Campus 1998,  R)
114
Murder by Numbers 2002,  R)
115
Taking Lives 2004,  R)
116
Idiocracy 2006,  R)
117
Spice World 1997,  PG)
118
Saved! 2003,  PG-13)
119
Dogma 1999,  R)
Dogma
I love this movie it is soo hilarious.
120
Bad Santa 2003,  R)
121
Old School 2003,  R)
122
Happy Endings 2005,  R)
123
Airheads 1994,  PG-13)
124
Bio-Dome 1996,  PG-13)
125
There's Something About Mary 1998,  R)
126
Accepted 2006,  PG-13)
127
Superbad 2007,  R)
128
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
129
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
130
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
131
Georgia Rule 2007,  R)
132
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
133
Freaky Friday 2003,  PG)
134
Pleasantville 1998,  PG-13)
135
Fallen 1998,  R)
136
Seven (Se7en) 1995,  R)
137
The Guardian 2006,  PG-13)
138
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
139
Bobby 2006,  R)
140
The Other Sister 1999,  PG-13)
141
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
142
In the Land of Women 2006,  PG-13)
143
Get A Clue 2002,  G)
144
Motocrossed 2001,  Unrated)
145
Shadowboxer 2005,  R)
146
Just Friends 2005,  PG-13)
147
Just Married 2003,  PG-13)
148
Scoop 2006,  PG-13)
149
Lucky Number Slevin 2006,  R)
150
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
151
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
152
Overboard 1987,  PG)
153
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
154
An American Crime 2007,  R)
155
Hide and Seek 2005,  R)
156
Go 1999,  R)
157
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
158
Final Draft 2007,  Unrated)
159
Grease 1978,  PG)
160
Grease 2 1982,  PG)
161
Because I Said So 2007,  PG-13)
162
The Heartbreak Kid 2007,  R)
163
Cry Wolf 2005,  PG-13)
Cry Wolf
i recommend this movie to every one. I think it's that good.
164
Sydney White 2007,  PG-13)
165
Dangerous Minds 1995,  R)
166
High School High 1996,  PG-13)
167
Freedom Writers 2007,  PG-13)
168
Hairspray 1988,  PG)
169
Twilight 2008,  PG-13)
170
Step Brothers 2008,  R)
171
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
172
Juno 2007,  PG-13)
173
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
174
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
175
Chicago 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments