My Favorite Movies


  1HotGrandma's Rating My Rating
1
Flight 93 2006,  PG-13)
Flight 93
A MUST SEE MOVIE FOR EVER AMERICAN! MAY WE NEVER FORGET HOW PRECIOUS FREEDOM IS!!!
2
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
NOT YOUR TYPICAL WAR MOVIE, SHOWS THE "HUMAN" SIDE OF OUR ENEMEY, VERY WELL DONE!
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
TOUCHING LOVE STORY!!
4
Crash 2005,  R)
Crash
A MOVIE THAT IS VERY THOUGHT PROVOKING! A MUST SEE!
5
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
A VERY GOOD MOVIE, IF.....YOU CAN BE OPEN MINDED! ACTUALLY RATHER SAD MOVIE!
6
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
excellent movie
7
Blood Diamond 2006,  R)
8
House of Sand and Fog 2003,  R)
House of Sand and Fog
EXCELLENT PERFORMANCE BY BEN KINGSLEY, A HAUNTINGLY GOOD MOVIE THAT WILL STAY WITH YOU LONG AFTER YOU SEE IT.
9
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
JUST A DAMN GOOD PERFORMANCE BY HILARY SWANK!
10
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
VERY MOVING MOVIE!
11
Babel 2006,  R)
Babel
INTENSE DRAMA, EXCELLENT PERFORMANCES BY ALL!
12
Cinderella Man: The James J. Braddock Story 2005,  Unrated)
Cinderella Man: The James J. Braddock Story
VERY WELL DONE!!!
13
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
I BELIEVE BASED ON TRUE STORY! EXCELLENT!!!
14
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
FABULOUS MOVIE! SAW IT 3 TIMES!!!
15
On Golden Pond 1981,  PG)
On Golden Pond
AN OLDER LOVE STORY!!!
16
I Dreamed of Africa 2000,  PG-13)
I Dreamed of Africa
POWERFUL, MOVING, & SAD
17
Harrison's Flowers 2000,  R)
Harrison's Flowers
EXCEPTIONALLY WELL DONE, NOT A REALISTIC PLOT PERHAPS, BUT A VERY GOOD MOVIE TO SIT BACK AND ENJOY.
18
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
A MOVIE YOU WILL EITHER LOVE OR HATE! I ENJOYED IT VERY MUCH!
19
Ruffian 2006,  Unrated)
Ruffian
IF YOU SAW HILDAGO 0r SEABISCUIT & ENJOYED THEM YOU WILL LIKE THIS. OR IF YOU JUST LOVE HORSES, THIS ONE IS FOR YOU! NOT REALLY FOR YOUNG KIDS THOUGH.
20
XXX 2002,  PG-13)
XXX
HIGH OCTAINE, ACTION PACKED THRILL RIDE!
21
Lorenzo's Oil 1992,  PG-13)
22
It Could Happen to You 1994,  PG)
It Could Happen to You
JUST A GREAT UPLIFTING FUN MOVIE!
23
Resurrection 1999,  R)
Resurrection
IF YOU SAW & ENJOYED THE MOVIE...' "SEVEN" YOU WILL ENJOY THIS WELL DONE SUSPENSE THRILLER ALSO.
24
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
EXTREMELY WELL DONE, THOUGH WHO DOES NOT ENJOY BRAD PITT & I LOVE MORGAN FREEMAN ALSO. ENOUGH GORE FOR THOSE WHO ENJOY GORE & PLENTY OF SUSPENSE THRU THE WHOLE MOVIE.
25
Guarding Tess 1994,  PG-13)
26
Walk the Line 2005,  PG-13)
27
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
A MOVIE THAT AT FIRST SEEMS LIKE A JIGSAW PUZZLE, THEN SUDDENLY THE PIECES FALL INTO PLACE. A VERY ENJOYABLE & A MOVIE THAT WILL HAVE YOU LOOK INTO YOURSELF & ASK WHAT WOULD I DO?
28
The Believer 2001,  R)
The Believer
PHENOMINAL PERFORMANCE BY RYAN GOSLING PORTRAYING DANNY, YOU WILL FEEL DISGUST, DISBELIEF, ANGER, SHAME, PITY & COMPASSION WHILE VIEWING THIS MOVIE.
29
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
A VERY UPLIFTING MOVIE. EVEN IF NOT A FOOTBALL FAN, WELL WORTH SEEING THIS MOVIE.
30
The Contract 2007,  R)
The Contract
GOOD ACTION DRAMA
31
The Condemned 2007,  R)
The Condemned
GREAT ACTION FLICK. BIT EERIE WITH ALL THE "REALITY TV" SHOWS THEY PUSH ON TV NOW. WOULD NOT WANT TO SEE THIS AS A "TRUE REALITY TV PROGRAM". GIVES THE WORD "SURVIVOR" A WHOLE NEW MEANING!
32
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
VERY POWERFUL MOVIE!!!
33
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
FOREST WHITAKER DOES AN EXCELLENT PERFORMANCE AS IDI AMI.
SUPERB MOVIE!
34
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
Captain Corelli's Mandolin
GREAT ROMANCE MOVIE WITH TOUCH OF HUMOR.
35
Evening 2007,  R)
Evening
I very much loved this movie. I feel those that gave reviews calling this movie, dumb, shallow,worst mistake made viewing it. Had no idea of the feelings & meaning behind this movie. It is a movie of many emotions and layers of feelings. Lost loves, unforgotten passions, deep friendship. A stellar performance my Vanessa Redgrave. an emotional movie for those who truly understand this movie. A must see movie I feel.
36
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
A suspenseful movie that has a bit of love, hatred, betrayal. It is an unusual movie that you will either love or hate. I found it much better than I had expected after such poor reviews on it. It has a bittersweet ending to it.
37
The Edge 1997,  R)
The Edge
A lot of suspense and action here. And if you love Anthony Hopkins & Alec Baldwin you won't be disappointed in their performances in this movie.
38
Secondhand Lions 2003,  PG)
39
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
Black Book (Zwartboek)
A very well done movie that held my attention from start to finish. And I generally do not watch movies with subtitles, but you quickly get into the flow of the movie and later in movie it is in spoken English. This is not your typical war movie, and well worth watching.
40
You Kill Me 2007,  R)
41
The Other Sister 1999,  PG-13)
The Other Sister
THis truly is a "must see" movie! One that is funny, heart warming & sad all mixed into one wonderful movie. That shows a sweet look at first love & how painful, yet sweet it can be.
42
John Q 2001,  PG-13)
43
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
I really had no interest in this movie as I do not at all care for Adam Sandler. But decided to take a chance on it, and am so glad I did. It is a very emotional movie, and Adam Sandler gives a stellar performance. I highly reccomend this movie !
44
Bobby 2006,  R)
Bobby
THis is NOT a movie about Bobby Kennedy. It is a hard to put into words movie, it has a great cast, great music that will bring back memories if your in the right age group,I myself am 58 years young! It is how so many different lifes are all intertwined with each other on that fateful day Bobby was shot. And Bobby's speech at the end is so worth really listening to, gives you something to really think about. a movie you will either very much enjoy or hate and find boring. I personally enjoyed it very much.
45
Sunshine 1999,  R)
Sunshine
I stumbled across this movie while looking for another movie also titled "sunshine", this is the Sunshine (1999) movie, Totally different than the Sunshine (2007) movie. But am glad I did find this move.
It has beautiful scenery, old buildings in Hungary to see, history facts I did not know about. A very well done movie. It is a long movie,well over 2 hours, but does hold you thru the entire movie. Not dragging or dull if you enjoy these types of movies. Some have felt it to long, but I feel to shorten the movie it would lose alot.
Ralph Fiennes does an out standing job of portraying all 3 lead roles as the movie scans the 3 generations of the Sonnenshein family. Literally translated means "sunshine". If you enjoy movies such as Schindlers List, this is a movie I feel you will enjoy. Graphic at times, but what war movies about those of Jewish descent are not.
46
Eastern Promises 2007,  R)
Eastern Promises
Tis movie is hard for me to describe, excet to say it is about the Russian Mafia and quite well done. If you enjoy crime drama, then I strongly recommend this movie for you to see. I'm not sure I have ever viewed a movie before on the Russian Mafia, but I d know I very much enjoyed this mobie. A 2 thumbs up!
47
The Kingdom 2007,  R)
The Kingdom
An excellent political thriller with plenty of action & a chilling and unsettling message at the end that will haunt you for days after viewing this movie.
48
Where the Truth Lies 2005,  NC-17)
Where the Truth Lies
Well done movie. Pleny of twists & turns to hold you, the comedy routines are not great, but the movie is not suppose to be on the comedy lines. But the private lifes of Collin & Morris.
49
Heavens Fall 2005,  PG-13)
Heavens Fall
A very disturbing movie of how strong hatred & racism was and still can be.
50
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
As title states this is a fast paced, shoot em up action flick. Great kick butt non-stop action, bit of comedy tossed in. Great fun film to watch, like a wild roller coaster ride, from start to finish. Loved it!
51
Evan Almighty 2007,  PG)
Evan Almighty
Delightful family movie. Steve Carell does a wonderful job as Noah,really makes you feel he IS Noah! And of course Morgan Freeman does a great job acting as God. A rare quality family movie, that will have you laughing out loud. And be sure to watch the extras at the end of movie. Kids will love the animals.
52
Little Children 2006,  R)
Little Children
NOT A MOVIE FOR EVERYONE. VERY ADULT THEME. BUT I ENJOYED IT. IF YOU SAW AND ENJOYED "CRASH" THIS IS A MOVIE FOR YOU. SHOWS HOW OUR LIVES INTERTWINE AND HOW OUR ACTIONS UNWITTINGLY AFFECT OTHERS.
53
Mockingbird Don't Sing 2002,  Unrated)
Mockingbird Don't Sing
THIS MOVIE IS DISTURBING NOT ONLY BECAUSE OF THE WAY KATIE'S DAD TREATS HER AND HER MOTHER DOES NOTHING TO PROTECT HER. BUT MORE SO HOW THOSE WHO SHOULD HAVE HELPED HER TREATED HER MORE AS A HUMAN GUINEA PIG AT TIMES TO TEST AND GET THEIR GRANTS. FOR. HOW EVEN THE FOSTER HOMES ARE SO UNABLE TO CARE FOR "SPECIAL NEEDS" CHILDREN. IN SOME WAYS NOT ALOT HAS CHANGED TO IMPROVE THE WAY "SOCIAL SERVICES" ALLOWS KIDS TO SLIP THRU THE CRACKS. PARTIALY DO TO UNDERSTAFFING & LACK OF PROPER FOSTER HOMES FOR THESE KIDS. A MOVIE THAT BROUGHT BACK SAD MEMORIES FOR ME PERSONALLY, YET A MOVIE THAT WE SHOULD SEE AND BE AWARE OFF HOW MANY KIDS ARE OUT THERE JUST LIKE KATIE. SIMPLY SHUFFLED FROM HOME TO HOME. VERY SAD MOVIE.
54
Steel Toes 2007,  R)
Steel Toes
This movie does move a bit slow, but sadly does show the racial hatred that does and probably always will be in our society. Powerful performance between Jewish Lawyer and a Skinhead. Probably not a movie everyone will enjoy, but I found it very well executed.
55
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
VERY WELL DONE! Hillary Swank is at her best as usual.
56
World Trade Center 2006,  PG-13)
World Trade Center
A sad reminder of a horrific day, that I pray we never have happen again.
57
Crank 2006,  R)
Crank
Lots of action & steamy sex, what more can you want??? Oh, a few good laughs too!
58
Death Sentence 2007,  R)
Death Sentence
What Is your breaking point? How far would you go for revenge? And what do you do when the price is higher than you could imagine? A well done thriller, that will hold you, and have some unexpected twists and turns.
59
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
GREAT SIT BACK & GET READY FOR SOME GREAT LAUGHS!
60
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
This was so much more than I expected, as I have not read the book. I felt I would enjoy this movie, but was surprised how much I really liked it. Totally different than what I thought it would be.
61
The Namesake 2006,  PG-13)
The Namesake
Very well done. It shows you a look inside a totally different culture, and has love, struggles, torn emotions and strong family ties & loyalty. Have not read the book, so don't know if it follows book or not. But a very enjoyable realistic movie.
62
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
A delightful movie. Not fastpaced, but a refreshingly good movie, that shows what truly is important in life.
63
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Very well done and enjoyable movie. But as others have mentioned, would have preferred a different way to end the movie.
64
Untraceable 2008,  R)
Untraceable
Gruesome &disturbing movie to realize this someday could be a reality. More disturbing is the thought of how many might actually click on to view !!
65
Stop Loss 2008,  R)
66
The Great Debaters 2007,  PG-13)
The Great Debaters
A very inspiring movie. Was well worth the long wait I had to see it.
67
Touching the Void 2003,  R)
68
Jasper, Texas 2003,  R)
Jasper, Texas
Very graphic crime scene photos. A frightening look at how strong racial hate can and is in our country. Yet shows how we all can look beyound the color of ones skin and work together as one if we really chose too. If you enjoy true crime this is for you.
69
Felon 2008,  R)
Felon
Good story line, with a side of prison life that shows how it can truly harden one into someone they were not before being locked up. Where only the strongest will survive.
70
Mongol 2008,  R)
Mongol
Look forward to seeing parts 2 & 3 to this. was quite well done, really enjoyed it alot, even though not a huge fan of sub titled movies. This is quite easy to follow.
71
Antikörper (Antibodies) 2007,  Unrated)
Antikörper (Antibodies)
I was pleasantly surprised that I enjoyed this as much as I did. Though sub titled, I was so caught up in the movie that I did not realize I was reading as I was viewing the movie. Good suspense thriller
72
Banshee 2006,  R)
Banshee
Good kick butt action movie!
73
Article 99 1992,  R)
Article 99
Though an olderr movie, sadly it still reflects the inadequate care our Vets still recieve today in our VA Hospitals today.
74
Walker Payne 2006,  R)
Walker Payne
As a parent how far would you go for your chuldren? This was a hard movie for me to watch, as I'm a huge animal lover & was torn at the fight scenes. Raw, disturbing, but well done.
75
Death Race 2008,  R)
76
White Dog 1982,  PG)
White Dog
A movie about racism, that is disturbing, yet though provoking. Not a movie fr everyone, but I did enjoy it. An older movie from...1982.
77
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
An wonderful family movie, sure to become a classic.
78
Righteous Kill 2008,  R)
Righteous Kill
Great movie. A must see for Robert DeNiro & Al Pacino fans. Well done, fast paced.
79
Lies & Illusions 2009,  R)
Lies & Illusions
Fast paced action. Good twists & turns, and toss in a bit of humor too.
80
High Lonesome 1994,  Unrated)
81
My Sister's Keeper 2009,  PG-13)
My Sister's Keeper
I give this a 5 star rating. It is a times a very difficuilt movie to watch. You will laugh, you will get angry, you will cry. You will pray it is something you never have to endure. An excellent movie all around.
82
The Collector 2009,  R)
The Collector
Despite several poor reviews from others wh saw this movie. I myself very much enjoyed it. Plenty of twists & turns & suspense. Though I really enjoyed all the Saw movies & the Hostel movies as well. So IF you enjoyed those movies, I'm sure you will enjoy The Collector.. No big name actors, but plenty of blood & guts for me to enjoy it. One of the better horror flicks I have seen in awhile.
83
Edge of Darkness 2010,  R)
Edge of Darkness
Very intense thriller.
84
Feast of Love 2007,  R)
Feast of Love
Very well done, great cast, bit of everything, love, laughter, sadness & tears.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments