My Favorite Movies


  11887rio's Rating My Rating
1
The Departed 2006,  R)
The Departed
i have finally seen it and i have to say it is very good the bronx accent is very good, dicaprio is getting more better to this day and i cant wait to see other movies that he has done
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
titanic all best story yet
to put kate and leo on a screen together was the best thing they did it a heartbreaking lovers story, one of the best films i have ever seen and will not mindwatching it again.
3
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
very good leo has captured the charerator brillianlty
4
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
really good film the acent that leo does is really kl as well gd film to watch i wud advise people to c it x
5
This Boy's Life 1993,  R)
This Boy's Life
i now have seen it and yes i did cry but the acting was amazing and dicaprio and de niro worked together so well
6
Marvin's Room 1996,  PG-13)
Marvin's Room
loved it,the actoes in this film are amazing, it captureseverysign possible.
7
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
this film is one of the best films i have seen, all of dicaprio films are reslly good and leo is good at what he does
8
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
i have now seen this and i cry everytime i do , this storyline tells it all everthing that went wrong did and it was hard to imagine that there would be a good ending but the surporting acting was emmence and it told the truth.
9
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
like all the over films i can not say a bad thing about it .
10
The Life of David Gale 2003,  R)
The Life of David Gale
i av started watching this in class and has one of my favourite actress kate and so far i have seen approx an hr of it and found it very breath taking and that the gurl shud not of dun that but david shud not of tooken advantanges lol so i can only rate of what i have seen

well now that i have seen this movie it is very good these actors do have potential but it has a very mind blowing twist to it and he dies anyway but that dont stop the real reason an innocent man went to death row for a crime that was not his fault , but the end scene was hard to get to grips with many possibilities but yet still shocking in the film
there are some good tense momnets including the tape and when bitsy (kate) is in the cow boy house ! my full rating will now be to high expectations good movie to watch recomend to people x
11
The Heart Is Deceitful Above All Things 2004,  R)
The Heart Is Deceitful Above All Things
i have been wanting to see this for a very long time and kinda of confused and disapointed really, all it showed was the mom and the son going to different guysand plaing dress up, yes its hard for the boy because he had no upbringing.
12
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
well good lol
13
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
very good movie
14
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
good a phrase " this is not just a bag this is prada " funny
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
nice !!!!!
16
American Wedding 2003,  R)
American Wedding
it was good
17
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
brilliant
18
Click 2006,  PG-13)
Click
very good adam sandler can do films tat are true to him
19
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
it is thebest film musical ever i love it
20
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
very good zac efron is very good in this as they did let him use his voice again
and there could be a hsm 3 coming soon yay
21
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
Run Fatboy Run
now i have seen this in cinemas and i thought it would be really funny and stupid but actually it kinda of made me think that this ias a good film and that it truth in a way very good

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments