My Favorite Movies


  0Undertaker0's Rating My Rating
1
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
cool
2
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
3
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
4
Trick 'r Treat 2006,  R)
5
The Ruins 2008,  R)
6
Hostel: Part II 2007,  R)
7
Pan's Labyrinth 2006,  R)
8
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
the evil has been unleashead hahahaaaa
9
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
u have to guess who is he and he is only a messeger
10
Ultraviolet 2006,  PG-13)
Ultraviolet
Set in the late 21st century, a subculture of humans called Hemophages has emerged who have been genetically modified; giving them enhanced speed, incredible stamina and acute intelligence
11
The Seeker: The Dark Is Rising 2007,  PG)
12
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
ThatEllieChick MCT: Take the MCT ! May 13, 2008 I am SOO excited about this movie!!! Guillermo del Toro is a genius, not to mention that Pan's Labyrinth animation is going to be used, which will be amazing. And they managed to keep the same cast!!! I'm so happy about this movie that I could dance.
13
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
Jeepers Creepers 2
he can taste your fear
14
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
15
The Reaping 2007,  R)
The Reaping
U MAY HAVE TO THINK TWICE BEFORE SEEING THIS MOVIE ALONE IN THE DARK
16
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
The real beauty in this mess is some of the truly brutal violence, even if it's brief and far between.
17
That's So Suite Life of Hannah Montana 2007,  G)
18
WWE Judgment Day (2008) ,  Unrated)
19
Tombstone - The History of the Undertaker 2005,  Unrated)
Tombstone - The History of the Undertaker
when you feel the tombstone you feel like you see death with your own eyes
20
Suburban Commando 1991,  PG)
21
Doom 2005,  R)
22
Wanted 2008,  R)
23
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
A writer is accused for plagiarism by a strange man, who then starts haunting him for "justice."
24
Doomsday 2008,  R)
Doomsday
authorities brutally quarantine a country as it succumbs to fear and chaos when a virus strikes.
25
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
ruthless assassin unleashes a crate full of lethal snakes aboard a packed passenger jet over the Pacific Ocean in order to eliminate a witness in protective custody. The rookie pilot and frightened awesome
26
Anaconda 1997,  PG-13)
Anaconda
if you get bite by a snake it is ok but how does it feel when the snake become anaconda and you become her meal
27
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004,  PG-13)
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid
Quelle perte de temps. Encore plus inutile et incohérent que le premier. Pouvez-vous croire qu'ils ont réussi ŕ faire tomber un bateau en bas d'une chute alors que celui-ci remontait la rivičre ?
28
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
29
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
DOA: Dead or Alive
Dead Or Alive Absolutely Dead From Inside
30
Hannibal Rising 2007,  R)
31
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
you have to stay alive to play the game
32
Untraceable 2008,  R)
Untraceable
This is the story of a technology-savvy serial killer who displays his graphic murders on his own website. The FBI Internet Crimes division must work quickly to track him down.
Post it anywhere Link it anywhere
Untraceable
33
Sin City 2005,  R)
Sin City
Welcome to Sin City no words to describe how perfect this movie is one of the best
34
Sin City: A Dame to Kill For 2013,  Unrated)
Sin City: A Dame to Kill For
violent and dark but his brilliance is in creating characters within that darkness who reach for goodness, honor, tenderness - reach for it, or in some small way within their insane surroundings, exemplify it. IMHO Sin City was the most faithful comic reproduction on the screen - EVER - and it broke new ground in terms of visual invention to make that bridge work. Frank Miller gives movie directors a lot to work with as his comic
35
The Spirit 2008,  PG-13)
The Spirit
Anything with the name Frank Miller attached to it, I'll see
36
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
let see what will hapen here
37
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
38
Limp Bizkit - Greatest Videoz ,  Unrated)
39
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
War (Rogue Assassin)
Agent Crawford seeks vengeance on a mysterious assassin known as "Rogue" who murdered his partner. This begins a gang war between rival clans vying for power in the US. As the war begins
40
Death of a Dynasty 2005,  R)
41
Night of the Living Dead 1990,  R)
Night of the Living Dead
A remake of a classic horror movie
42
Night of the Creeps 1986,  R)
Night of the Creeps
Alien brain parasites, entering humans through the mouth, turn their host into a killing zombie. Some teenagers start to fight against them.
43
Return of the Living Dead: Necropolis 2005,  R)
Return of the Living Dead: Necropolis
Plot: Life is pretty normal for high who conducts experiments for the evil Hybratech Corp. to re-animate
44
Day of the Dead ,  Unrated)
45
War, Inc. 2008,  R)
46
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
takes a spellbinding turn as the action shifts to Asia for the next chapter in the adventure series,
47
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
this is normal for normal person when he gets angry his angry turn to rage an that is th hulk
48
The Fly 1986,  R)
49
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
One of Hitchcock's lesser horror works has some fantastically filmed bird sequences mixed with some run of the mill material
50
Kaw 2006,  R)
51
Dead Moon Rising 2007,  Unrated)
Dead Moon Rising
A mysterious disease overtakes the world, and the infected develop a hankering for human flesh. Jim and his fellow Cheapskate Car Rental clerks are oblivious to the changes going on right outside
52
Wicked Little Things 2006,  R)
Wicked Little Things
Recently widowed Karen Tunny and her two daughters, Sarah and Emma, move to a remote mountain home which Karen has inherited from the family of her late husband. However, she is unaware that the home
53
Dark Ride 2006,  R)
Dark Ride
Ten years after he brutally murdered two girls, a killer escapes from a mental institution and returns to his turf--a theme park attraction called "Dark Ride." About to collide on this killer's path
54
The Ring Virus 1999,  Unrated)
The Ring Virus
In this chilling Korean adaptation of the mega-popular horror hit The Ring
55
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Sympathy is what this movie builds up. Through out Samara's story we learn she was just a dark girl. Her mother then went insane, and threw her down a well
56
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
you canot escape from death it will hunt you down wherever you are
57
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
donot play game with death it will reach your place and when you meet death you will feel the pain
58
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
premonition
59
Fallen Angels 2003,  R)
60
Tamara 2005,  R)
Tamara
Now, as a sexy siren returned from the grave with an arsenal
61
The Craft 1996,  R)
The Craft
lighter side of high school as a macabre experience, here's a movie that asks the burning question
62
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
one of my best movies ever
63
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
liked this one a lot. a unique blend of love, magic, pirates, and witches...what's not to enjoy?!
64
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
hell ya
65
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
dark and twisted movie that never lets up and leaves you completely breathless from all the blood and violence
66
Black Christmas 2006,  R)
Black Christmas
this is a kind of christmas i like to be a part of it
67
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
tthe best part of it when the horseman get his head back the movie is full of betrayel missbehave misunderstand johny was famous in delivering the act to the audience and christina ricci was the soul of the play
68
Bride of Chucky 1998,  R)
Bride of Chucky
crazy killer doll to family man see DARK DOOL FIND A BRIDE AT LAST
69
Child's Play 3 1991,  R)
Child's Play 3
Child's Play 3 did have a slight twist compared to the first two although a good scene is how Chucky strangles this old man & says "Nothing like a strangulation to get the circulation going"
70
Dolly Dearest 1992,  R)
71
Pinocchio's Revenge 1996,  R)
Pinocchio's Revenge
wooden Pinocchio doll home in the trunk of her car. The doll is evidence in a murder trial and becomes the catalyst and possibly the culprit
72
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
73
Salem's Lot 1979,  PG)
74
Firestarter 1984,  R)
75
Black Knight 2001,  PG-13)
76
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
This is a good not scary but suspenceful movie. It is when a ship is standing there for no reason and people go look at it and crazy things happen. There is a lot of blood and spirits.
77
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
never did see the origianal, but I did like this one, with the concept of the Black Zodiac, ect. Had some great special effects, but some really lousy acting. On the DVD special features, it has Cyrus explaining the background of the 12 ghosts which is interesting to me.
78
House on Haunted Hill 1999,  R)
House on Haunted Hill
House on Haunted Hill is one of the new breed of waste-no-time thrill machines
79
Wolf Creek 2004,  R)
Wolf Creek
Over-hyped and underwhelming, Greg McLean's skillfully-crafted Aussie slasher does at least deliver the paranoid atmosphere of tension and cruelty that it promises
80
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
When the crew of the spaceship Serenity takes on two new passengers -- a young doctor and his unstable, telepathic sister -- they get much more than they bargained for. The two are fugitives
81
The Hitcher 1986,  R)
82
Realms of Blood 2004,  Unrated)
83
Hitman 2007,  R)
Hitman
He Have No Name
84
Equilibrium 2002,  R)
85
Joong-cheon (The Restless) (Demon Empire) 2006,  Unrated)
Joong-cheon (The Restless) (Demon Empire)
The Restless is set in fantasy world for souls that have passed away long before they are reincarnated
86
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
Whatever faults House Of 1,000 Corpses had, Rob Zombie cleared them up with this gritty and violent horror/western/exploitation flick. A classic in my warped mind.
87
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
The impression I get from this film is that Zombie had way too many ideas and felt he had to cram in every one into the movie. There are some really interesting things happening at times, and it's got plenty of eye candy, but ultimately it feels stitched together.
88
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
fear dot com (FeardotCom)
More depressing than scary or much of a mystery. It's similar to The Ring in that once you go there or do that, you're doomed.
89
Toolbox Murders 2004,  R)
Toolbox Murders
Every year thousands of people move to Hollywood to pursue their dreams. Some succeed. Some go home. Others just...disappear. There are bad apartments ? rats, bad plumbing, crazy landlords
90
See No Evil 2006,  R)
See No Evil
an old hotel over the weekend and end up being terrorized by a crazed serial killer who dwells on the upper floors.
91
Carver 2007,  R)
Carver
YOU WILL SCREAM YOUR HEAD OFF
92
Boo 2004,  R)
Boo
You Don't Have A Ghost Of A Chance
93
Spiral 2007,  PG-13)
Spiral
A reclusive telemarketer has only one semblance of a friend: His telecommuter boss. But the telemarketer's social circle seems to improve greatly when a whimsical co-worker enters his life.
94
Awake 2007,  R)
Awake
"Awake," a psychological thriller that tells the story of a man (Christensen) undergoing heart surgery while experiencing a phenomenon called "anesthetic awareness," which leaves him awake but paralyz
95
Captivity 2007,  R)
Captivity
A man and a woman awaken to find themselves captured in a cellar. As their kidnapper drives them psychologically mad, the truth about their horrific abduction is revealed. Get Ready To Be Doomed
96
Inside (Ŕ l'intérieur) 2007,  R)
Inside (Ŕ l'intérieur)
Still grieving over her recently deceased husband, a pregnant woman, alone on the eve of her delivery, is terrorized by a raging psychopathic woman who is determined to retrieve the baby from her womb.
97
One Missed Call 2007,  PG-13)
One Missed Call
It really makes having an evil spirit come through your cell phone and tell you when and how you will die possible!
98
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
Demons exist whether you believe in them or not," says the priest at the center of "The Exorcism of Emily Rose." Yes, and you could also say that demons do not exist whether you believe in them or not, because belief by definition stands outside of proof. If you can prove it, you don't need to believe it...
Such truths are at the center of this intriguing and perplexing movie
99
The Cave 2005,  PG-13)
The Cave
A rescue team is sent down into the world's largest cave system to try to find the spelunkers who first explored its depths. But when the group's escape route is cut off, they are hunted by the monstr
100
The Descent 2005,  R)
The Descent
The Decent is a riveting claustrophobic horror film. The effects in this film where top rate. Strong preformances from all of its female cast. Niel Marshall has brillantly created a nightmarish gorefest that doubles as a compelling meditation on morality and what we might do for survival. This movie feeds off of every humans fears, darkness claustophobia, drowning and well being ripped limb by limb by bloodthirsty creatures. The Decent is one of the scariest horror films to date and will test the fears of any one and every one who watches it.
101
The Butcher 2005,  R)
The Butcher
Rest In Pieces
102
Godsend 2004,  PG-13)
Godsend
An amazing cast in this, a thriller about a young couple who lose their son in a car accident and are able to clone him and have him back in their lives. Bob De Niro is just so great! the film that proved, "You can't play God" loves it.
103
Birth 2004,  R)
Birth
Rebirth of the Dead
104
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
Ginger Snaps Back - The Beginning
Set in 19th Century Canada, Brigette and her sister Ginger take refuge in a Traders' Fort which later becomes under siege by some savage werewolves
105
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
Ginger Snaps 2 - Unleashed
the psychological emphasis put on Brigitte and the overall dark atmosphere are the positive aspects that make for its pace and plot.
106
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
In modern day Bucharest, nineteen year old Vivian Gandillon has spent her life on the run from the truth--that she is a werewolf. When her affections for a visiting American artist threaten to expose
107
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Isabella Swan moves to gloomy Forks to live with her father. As she starts her junior year in high school she becomes fascinated by Edward Cullen who holds a dark secret which is only known by his family
108
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
109
Cube 1997,  R)
Cube
Six people are inexplicably imprisoned in a booby-trapped system of boxes, with no hope and fewer means of escape. A high-tech masochist's "Lifeboat."
110
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
Cube 2 - Hypercube
Eight strangers find themselves waking up in a strange cube-shaped room with no recollection of how they came to be there. Soon discovering that they're in a strange fourth dimension where our laws
111
Candyman 1992,  R)
Candyman
This dark and unnerving horror outing based on a story by Clive Barker and directed by Bernard Rose has quite rightly earned a reputation as one of the best horror films of the Nineties.
112
Cube Zero 2004,  R)
Cube Zero
Following the grisly 1997 Cube and its 2002 sequel, Cube 2: Hypercube, Cube Zero stretches the original's The Twilight Zone-like, strangers-in-a-box theme a little thin.
113
Are You Scared 2005,  R)
Are You Scared
After waking up in an abandoned factory, six kidnapped terns realize they are contestants on a reality show called "Are You Scared?"
114
Hostel 2006,  R)
Hostel
disturbing and unnecessary, consisting of perverted images that leave the viewer sick to their stomachs... from a slasher fan's perspective, another blood-spurting, mind-numbing flick brought to you by the master of perversion: Quentin Tarantino.
115
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
One of the fullest, smartest and scariest movies of all time. It's scary because the "infected" are fast, crazy, and driven. It's scary because the beginning starts out with a man who wakes up from a coma and the world seems to have deserted him. It's scary because it takes the time to slow down to remind us that nature could do quite well without human involvement at all. And scariest of all are not the infected, but the humans and what we would turn into to try to control and recreate ourselves. Truly a great film.
116
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
Solid, visceral and uncompromising horror flick that doesn't flinch at making hard decisions. Nice to see screen 'monsters' like these vampires with no other agenda but killing and feeding
117
Dead and Gone 2008,  R)
118
Dark Floors 2008,  R)
Dark Floors
Concerned for his autistic daughter?s health, the father sees a removal from the hospital by force as the only option. An elevator break-down prevents a smooth exit and renders them trapped with other
119
The Tattooist ,  Unrated)
120
Unholy 2007,  Unrated)
121
The Unholy 1988,  R)
122
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
A young slacker and a single mom get tangled up in a terrorist cell plotting a political assassination.
123
The Fun Park 2007,  Unrated)
The Fun Park
Late one night in 1980, evidence exists that "Bobo - The Insult Clown" was bludgeoned to death while locking up for the night at the "Family Fun Park." For the next twenty-six years,
124
The Cellar Door 2007,  R)
The Cellar Door
Herman has been searching for the perfect girl, but all he's collected are pieces--a chunk of hair; a severed finger; a jar of blood--until the alluring and beautiful Rudy. Refusing to play along
125
W Delta Z (The Killing Gene) 2006,  R)
W Delta Z (The Killing Gene)
how much pain will you take before you are willing to kill someone you love?
This is a revenge film where the murderer is killing a specific group of people for a specific reason and the Police, and the audience watching, have more sympathy for the killer than the victims
126
Red Dragon 2002,  R)
127
Requiem for a Dream 2000,  R)
128
Drive-Thru 2007,  R)
129
Punisher: War Zone 2008,  R)
Punisher: War Zone
Waging his one-man war on the world of organized crime, ruthless vigilante-hero Frank Castle sets his sights on overeager mob boss Billy Russoti. After Russoti is left horribly disfigured by Castle
130
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
Candyman 2 - Farewell to the Flesh
The Candyman moves on to New Orleans and starts his horrific murders once more. This time, his intended victim is a school teacher. Her father was killed by the Candyman, and brother wrongly accused
131
The Substitute 1996,  R)
The Substitute
After a botched mission in Cuba, professional mercenary Shale and his crew Joey Six, Hollan, Rem, and Wellman head home to Miami, Florida, where Shale is reunited with his fiance Jane Hetzko
132
Frontičre(s) (Frontier(s)) 2007,  NC-17)
Frontičre(s) (Frontier(s))
A gang of young thieves flee Paris during the violent aftermath of a political election, only to hole up at an Inn run by neo-Nazis.
133
Small Town Folk 2007,  Unrated)
Small Town Folk
There is a place... a place called Grockleton, wherein, high on a hill-top stands the lonely Beesley's Manor, governed by the villainous 'Landlord' and his lowly male counterparts (Pooch, Pike
134
Pamela Anderson Lee 1999,  Unrated)
135
WWE WrestleMania XXIV (WrestleMania 24) ,  Unrated)
WWE WrestleMania XXIV (WrestleMania 24)
The Time When I Beat Edge
136
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother) 2007,  R)
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother)
An ancient urn chained to a coffin is unearthed by chance by some men at work along the road bordering the Viterbo?s cemetery. The urn contains an age-old tunic and some objects belonging to Mater Lac
137
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
The characters of C.S. Lewis' timeless fantasy come to life once again in this newest installment of the "Chronicles of Narnia" series, in which the Pevensie siblings are magically transported back
138
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
Lucy and Edmund Pevensie return to Narnia with their cousin Eustace where they meet up with Prince Caspian for a trip across the sea aboard the royal ship The Dawn Treader
139
The Stink of Flesh 2004,  Unrated)
The Stink of Flesh
Matool has survived a zombie holocaust by inventively using his ever-present hammer and nails. When he meets fellow survivors Dexy and Nathan, he's drawn into their world of bizarre sexual experimenta
140
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
After an outbreak in a top-secret facility, Umbrella ponders on covering up their mistakes by releasing the deadly Nemesis to eliminate surviving STARS members in Raccoon City.
141
Gabriel 2007,  R)
Gabriel
GABRIEL tells the story of an Arc Angel who fights to bring light back to purgatory - a place where darkness rules - and save the souls of the city's inhabitants.
142
May 2002,  R)
143
The Rocker 2008,  PG-13)
144
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
A hotshot lawyer gets more than he bargained for when he learns his new boss is Lucifer himself.
145
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
28 Weeks Later" picks up six months after the rage virus has annihilated the mainland Britain. The US army declares that the war against the infection has been won, and that the reconstruction
146
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
There is an old ghost story in the sleepy town of Ravens Fair about Mary Shaw, a ventriloquist who went mad. Accused of the murder of a young boy, she was hunted down by vengeful townspeople
147
Death Race 2008,  R)
Death Race
Ex-con Jensen Ames (Statham) is forced by the warden of a notorious prison (Allen) to compete in our post-industrial world's most popular sport: a car race in which inmates must brutalize and kill one
148
Unborn Sins 2005,  Unrated)
149
Appaloosa 2008,  R)
Appaloosa
Set in the Old West territory of New Mexico, ?Appaloosa? revolves around a pair of hired guns (Viggo Mortensen and Ed Harris) who come to clean up a dangerous town run by a ruthless, powerful rancher
150
The Strangers 2008,  R)
The Strangers
Lock the doors. Assume you?re safe.
151
Dark Mirror 2009,  Unrated)
152
Dead of Night (Deathdream) 2000,  R)
Dead of Night (Deathdream)
Every night a young woman broadcasts from a traveling pirate radio station, telling stories of lust, betrayal, and revenge. Her stories are of a lawyer, a comedian, an heiress, all drawn together
153
Trailer Park of Terror 2008,  R)
Trailer Park of Terror
Fairly good redneck horror movie, looking like it could be the start of a series. There's some good scares and gore but the whole thing seems very similat to 2001 Maniacs...
154
The Innocents 1961,  Unrated)
The Innocents
spinster governess must fight the spirits of her dead predecessor and lover for the souls of two orphan children.
155
All the Boys Love Mandy Lane 2006,  R)
All the Boys Love Mandy Lane
he life of Mandy Lane, an unattainable girl who's everyone's object of desire, is threatened when a spurned admirer starts to take out his competition.
156
Vikaren (The Substitute) 2007,  R)
157
The Midnight Meat Train 2008,  R)
The Midnight Meat Train
A New York photographer hunts down a serial killer. Based on Clive Barker's short story "Midnight Meat Train"
158
Feast II: Sloppy Seconds 2008,  R)
Feast II: Sloppy Seconds
It?s morning and the nasty flesh-eating monsters from the night before have moved on to feast on the inhabitants of a nearby town. Those lucky enough to have survived the night join a twisted group
159
Dead Birds 2004,  R)
Dead Birds
A group of Confederate soldiers hole up in an abandoned plantation after robbing a bank and find themselves at the mercy of supernatural forces.
160
The Possession of Joel Delaney 1972,  R)
161
Sex Drive 2008,  R)
Sex Drive
A horny teenager brings his friends along on a road trip from Chicago to Knoxville to lose his virginity with a girl he met online.
162
Max Payne 2008,  PG-13)
Max Payne
Coming together to solve a series of murders in New York City are a DEA agent (Wahlberg) whose family was slain as part of a conspiracy and an assassin (Kunis) out to avenge her sister's death
163
Hell Ride 2008,  R)
Hell Ride
Bad-ass biker Pistolero (Larry Bishop) hits the road to avenge the killing of his lover Cherokee Kisum (Julia Jones) by a rival motorcycle gang the 666ers, along with his brother The Gent (Michael Mad
164
The Haunting of Molly Hartley 2008,  PG-13)
The Haunting of Molly Hartley
Molly (Haley Bennett) is a seventeen-year-old girl who recently moved to a new town for a fresh start after her mother's terrifying psychotic break. While struggling to find her place
165
Eden Lake 2008,  R)
Eden Lake
"Eden Lake" is about a couple on a weekend away who are terrorized by a gang of feral kids.
166
Nightbreed 1990,  R)
Nightbreed
Troubled twentysomething Craig Sheffer is haunted by violent dreams of serial killings and nocturnal invitations by misshapen creatures who live in a misty, mysterious land called Midia. Adapted
167
Angels & Demons 2009,  PG-13)
Angels & Demons
The story of Langdon's brush with a shadowy secret society, the Illuminati, and his frantic quest for the world's most powerful energy source, in the company of a beautiful Italian physicist whose fat

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments