My Favorite Movies


  1. 0chapman
  2. melissa

These are some of my all time faves...of everthing...cartoons, action, romance.

  0chapman's Rating My Rating
1
Rock Star 2001,  R)
Rock Star
I love this movie...I've seen it many times...Not the world's best acting but I love it anyway.
2
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
One of my fave's touching and funny at the same time...Towanda!
3
Blow 2001,  R)
Blow
Quite possibly the best movie with Johnny Depp in it.
4
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
This is a classic..not to mention my all time favourite Disney movie.
5
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
One of my all time favourite movies...you will never see Brad Pitt hotter than he is in this movie.
6
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Excellent movie, it has it all...love story, a princess, sword fighting, even a giant. It is definitely a must see.
7
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
So much better the than remake... great family film. One of my all time faves.
8
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
I loved this movie. Great acting, great story.
9
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
I absolutely love this movie...one of my all time faves...it just goes to show that Shakespeare was cooler than we thought
10
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
One of my all time faves..if you loved mall rats or dazed and confused...you'll love this
11
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Love it one of my faves...I can watch it over and over again. Our generation's "Ghost"

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments