My Favorite Movies


  01MovieMan's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
This is a great movie
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
This is a great movie
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
This is a great movie
4
Rocky 1976,  PG)
Rocky
This is a good movie
5
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
This is a good movie
6
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
This is a good movie
7
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
This is a good movie
8
Rocky V 1990,  PG-13)
Rocky V
This is a good movie
9
Walking Tall 1973,  R)
Walking Tall
This is a good movie
10
Walking Tall 2: The Payback 2006,  R)
Walking Tall 2: The Payback
This is a good movie
11
Walking Tall: Lone Justice 2007,  R)
Walking Tall: Lone Justice
This is a good movie
12
M*A*S*H (MASH) 1970,  R)
M*A*S*H (MASH)
Even funnier than the series
13
Flight 93 2006,  PG-13)
Flight 93
The story of one of the planes that were hijacked and crashed in a Pennsylvania field on 911
14
Grease 1978,  PG)
Grease
This is a good movie
15
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
This is a good movie
16
Rock Around the Clock 1956,  Unrated)
Rock Around the Clock
This is a great school story.
Great music
17
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
This is a great adventure story about Air Force One
18
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
This is a great war movie about Viet Nam
19
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
This is a great action movie
20
Harry and Tonto 1974,  R)
Harry and Tonto
This was a great movie
21
Brighton Beach Memoirs 1986,  PG-13)
Brighton Beach Memoirs
This is a very funny movie
22
New York, New York 1977,  PG)
New York, New York
This is a great movie to see
23
Apollo 11 - Men on the Moon 2002,  Unrated)
Apollo 11 - Men on the Moon
This is a great movie
24
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
This is a very good space movie
25
Red Dawn 1984,  PG-13)
Red Dawn
This is a great classic
26
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
This is a great movie. I remember when it first came out. Some people who saw it were having weird accidents
27
Bells of Coronado 1949,  Unrated)
Bells of Coronado
Any Roy Rogers movie is worth watching
28
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
This is a great classic
29
It Runs in the Family 2003,  PG-13)
It Runs in the Family
Three generations of the Douglas Family. A good one
30
Sinatra and the Rat Pack 2002,  Unrated)
Sinatra and the Rat Pack
The original version was the best
31
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
Ocean's Eleven
This is a Rat Pack movie
32
The Buddy Holly Story 1978,  PG)
The Buddy Holly Story
This is a fantastic movie
33
Argentine Nights 1940,  Unrated)
Argentine Nights
Great old time entertainers
34
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
The four of the five Marx Brothers
35
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
The Day the Earth Stood Still
This was a good science fiction movie.
36
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
The Manchurian Candidate
This is another great movie
37
La Bamba 1987,  PG-13)
La Bamba
This was a great movie. The acting and music
38
The Blob 1958,  Unrated)
The Blob
I only saw this one, not the others
It was a scary movie
Everyone screamed
39
Down Periscope 1996,  PG-13)
Down Periscope
That is another great classic
40
Song of the South 1946,  G)
Song of the South
This is an entertaining movie.
41
Pork Chop Hill 1959,  Unrated)
Pork Chop Hill
This is a good movie
42
Francis the Talking Mule 1949,  Unrated)
Francis the Talking Mule
This is a classic comedy, very funny
43
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
1984 (Nineteen Eighty-Four)
Big Brother is Watching
44
The Last Starfighter 1984,  PG)
The Last Starfighter
This is a very good movie
45
Cliffhanger 1993,  R)
Cliffhanger
I enjoyed this adventure movie
46
The Lords of Flatbush 1974,  PG)
The Lords of Flatbush
This is a good one
47
F.I.S.T. 1979,  R)
F.I.S.T.
This is a good movie
Too bad my union was not like that
48
Little Caesar 1931,  Unrated)
Little Caesar
An oldie and goodie classic
49
Marty 1955,  Unrated)
Marty
This is a good one
50
King Solomon's Mines 1950,  Unrated)
King Solomon's Mines
This is a good classic
51
Back in Action 1994,  R)
Back in Action
This is a good adventure movie
52
The Seven Ups 1973,  PG)
The Seven Ups
This is a good movie
53
Dillinger 2000,  Unrated)
54
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
This was a great window
55
Rear Window 1998,  R)
Rear Window
This was a great movie with Christopher Reeves after he became paralyzed, I believe
56
Seven Little Foys 1955,  Unrated)
Seven Little Foys
This is a good movie
57
Papa's Delicate Condition 1963,  Unrated)
Papa's Delicate Condition
This is a funny movie
58
The Secret Life of Walter Mitty 1947,  Unrated)
The Secret Life of Walter Mitty
That was a good movie
59
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
The Bride of Frankenstein
This is a good movie
60
The Tingler 1959,  Unrated)
The Tingler
This is a scary movie
You tingled when the tingler showed up
61
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
Does anyone remember this movie?
62
Psycho 1960,  R)
Psycho
This is the original Psycho
63
The Cincinnati Kid 1965,  Unrated)
The Cincinnati Kid
This is a good movie
64
Can-Can 1960,  Unrated)
Can-Can
This is a good movie
65
Gigi 1958,  G)
Gigi
This is a good movie
66
Kansas City Bomber 1972,  PG)
Kansas City Bomber
This is a great movie
67
Fantastic Voyage 1966,  PG)
Fantastic Voyage
This is a good movie
68
The Love Bug 1968,  G)
The Love Bug
This is a good comedy
69
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
This is another classic with rising stars
70
East of Eden 1955,  PG)
East of Eden
This is a great classic
71
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
This is a great classic
72
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
Anchors Aweigh
This is a great movie
73
A Hole in the Head 1959,  Unrated)
A Hole in the Head
This is a good movie
74
Fatso 1980,  PG)
Fatso
This is a funny movie
75
Invasion U.S.A. 1985,  R)
Invasion U.S.A.
This is a good movie
76
Braddock: Missing in Action III 1988,  R)
Braddock: Missing in Action III
This is a good action movie
77
Never on Sunday 1960,  Unrated)
Never on Sunday
This is a great movie
78
Bedtime for Bonzo 1951,  Unrated)
Bedtime for Bonzo
This is a funny movie
79
The Three Musketeers 1948,  Unrated)
The Three Musketeers
This is an old classic
80
House On Haunted Hill 1959,  PG)
House On Haunted Hill
This is another good Vincent Price movie
81
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
This is a good movie to see
82
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
This is a good comedy
83
Iron Eagle 1985,  PG-13)
Iron Eagle
This is a very good movie
I enjoyed it very much
84
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
Honey, I Shrunk the Kids
I thought this was a funny movie
85
Iron Eagle II 1988,  PG)
Iron Eagle II
This is a very good movie
86
Iron Eagle III - Aces 1992,  R)
Iron Eagle III - Aces
This is also good movie
87
The Incredible Shrinking Man 1957,  Unrated)
The Incredible Shrinking Man
This is good movie
88
The Incredible Shrinking Woman 1981,  PG)
The Incredible Shrinking Woman
This is a good movie
89
Three Little Words 1950,  Unrated)
Three Little Words
This is a good musical
90
Road to Bali 1953,  G)
Road to Bali
This is a funny road to movie
91
Road to Zanzibar 1941,  Unrated)
Road to Zanzibar
This is a funny road movie
92
Road to Singapore 1940,  Unrated)
Road to Singapore
This is another good road movie
93
Road to Utopia 1946,  Unrated)
Road to Utopia
This is another good one in the road to movie
94
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
Zorba the Greek
This is a good movie
95
Going My Way 1944,  Unrated)
Going My Way
This is a great classic movie
96
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
This is a great story
97
Frankenstein 1931,  Unrated)
Frankenstein
This is a real good oldie and scary
98
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
Abbott and Costello Meet Frankenstein
This is funny and scary
99
Frankenstein Meets the Wolf Man 1942,  Unrated)
Frankenstein Meets the Wolf Man
This is a good scary movie to see
100
House of Frankenstein 1944,  Unrated)
House of Frankenstein
This is another good scary movie
101
Call Me Madam 1986,  Unrated)
Call Me Madam
This is a good movie
102
The Great Caruso (1951) 1951,  Unrated)
The Great Caruso (1951)
Mario Lanza had some great voice
103
That Midnight Kiss 1949,  Unrated)
That Midnight Kiss
This is another great Mario Lanza movie
104
With a Song in My Heart 1952,  Unrated)
With a Song in My Heart
This is a very fine Mario Lanza movie
105
PT 109 1963,  Unrated)
PT 109
This is a great adventure movie about JFK
106
Bob & Carol & Ted & Alice 1969,  R)
Bob & Carol & Ted & Alice
This is a good movie
107
Marooned 1969,  G)
Marooned
This is a great space movie
108
Gentleman's Agreement 1947,  PG)
Gentleman's Agreement
This is a great movie
109
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives! 1989,  PG-13)
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives!
This is a great movie
110
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
This is a good movie
111
Jackie Robinson Story 2005,  Unrated)
Jackie Robinson Story
This is a good movie
112
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
This is a real funny movie
113
Battleground 1949,  Unrated)
Battleground
This is a classic WW 11 movie
114
20,000 Leagues Under The Sea 1954,  G)
20,000 Leagues Under The Sea
This is a great classic
movie
115
Mutiny on the Bounty 1962,  Unrated)
Mutiny on the Bounty
This is a good movie
116
The Omen 1976,  R)
The Omen
This is a good movie
117
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
This is a good movie
118
Great Rupert ,  Unrated)
119
Curly Top 1935,  G)
Curly Top
This is a great movie
120
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947,  Unrated)
The Bachelor and the Bobby-Soxer
This is a good movie
121
The Benny Goodman Story 1955,  G)
The Benny Goodman Story
This is a great movie
Steve Allen played Benny Gooman
and costarring Donna Reed
122
Buck Privates Come Home 1947,  Unrated)
Buck Privates Come Home
This is a funny movie
123
The Raven 1963,  G)
The Raven
This is a good movie
124
Destination Tokyo 1943,  Unrated)
Destination Tokyo
This is a great movie
125
The Postman Always Rings Twice 1946,  Unrated)
The Postman Always Rings Twice
This is a good movie
126
The Teahouse of the August Moon 1956,  Unrated)
The Teahouse of the August Moon
This is a great movie
127
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
Last Tango in Paris
This is a great movie
128
The Stooge 1952,  Unrated)
The Stooge
This is a very funny movie
129
It Takes Two 1995,  PG)
It Takes Two
This is a good movie
130
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
This is a great adventure movie
131
Kelly's Heroes 1970,  PG)
Kelly's Heroes
This is a very funny movie
132
Patton 1970,  PG)
Patton
This is a great movie
133
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
The Adventures of Robin Hood
This is a great adventure movie
134
Du Barry Was a Lady (Gentleman's Choice) 1943,  Unrated)
Du Barry Was a Lady (Gentleman's Choice)
This is a good movie
135
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1953,  Unrated)
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde
This is a funny movie
136
Buck Privates 1941,  Unrated)
Buck Privates
This is a very funny movie
137
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
This is a good movie
138
Impostor ,  PG-13)
Impostor
This is a good movie
139
Yentl 1983,  PG)
Yentl
This is another great movie

I can't stand Brabra's political views
140
Magnificent Obsession 1954,  Unrated)
Magnificent Obsession
This is a good movie
141
Along the Navajo Trail 1945,  Unrated)
Along the Navajo Trail
This is a great old western
142
Pal Joey 1957,  Unrated)
Pal Joey
This is a great Sinatra movie
143
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
This is a good movie
144
A Patch of Blue 1965,  Unrated)
A Patch of Blue
This is a good movie
145
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
This is a good movie
146
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
The Karate Kid Part II
This is a good movie
147
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
The Karate Kid, Part III
This is another good movie
148
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
That is some classic movie
149
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
This is a very good movie

The first of the series
150
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
Escape from the Planet of the Apes
This is another good movie of the series
151
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
Beneath The Planet Of The Apes
This is another good movie of the series
152
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
Conquest Of The Planet Of The Apes
This is another movie of the series
153
Battle For The Planet Of The Apes 1973,  G)
Battle For The Planet Of The Apes
This is another movie of the series
154
The Red Badge of Courage 1951,  Unrated)
The Red Badge of Courage
This is a good movie
155
Night Passage 1957,  Unrated)
Night Passage
This is a good movie
156
Flipper 1996,  PG)
Flipper
This is a good movie
157
Flipper 1963,  G)
Flipper
This is a good movie
158
101 Dalmatians 1961,  G)
101 Dalmatians
This is a good movie
159
Fatal Attraction 1987,  R)
Fatal Attraction
This is a good movie
160
Cabaret 1972,  PG)
Cabaret
This is a great movie
161
Billy Jack 1971,  PG)
Billy Jack
Do you remember this one?
162
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
This is a great classic
163
Ma and Pa Kettle Back on the Farm 1951,  Unrated)
Ma and Pa Kettle Back on the Farm
This is a great old movie
164
Ma and Pa Kettle 1949,  Unrated)
Ma and Pa Kettle
This is a funny movie
165
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
This is a good movie
166
The Misfits 1961,  Unrated)
The Misfits
This is a good movie
167
Mogambo 1953,  Unrated)
Mogambo
This is a good movie
168
Soldier of Fortune 1955,  Unrated)
Soldier of Fortune
This is a good movie
169
Looking for Mr. Goodbar 1977,  R)
Looking for Mr. Goodbar
This is a good movie, worth seeing
170
Call Northside 777 1948,  Unrated)
Call Northside 777
This is a good movie
171
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
King Kong vs. Godzilla
This is a good movie
172
Mighty Joe Young 1949,  PG)
Mighty Joe Young
I thought this was a good movie
173
Cyrano De Bergerac 1950,  Unrated)
Cyrano De Bergerac
This is a good movie
174
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
I enjoyed it very much
175
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
This is a good movie
176
Copacabana 1947,  Unrated)
Copacabana
This is a real good movie classic
177
The Boy With Green Hair 1948,  Unrated)
The Boy With Green Hair
I thought this is a good movie
178
God is My Co-Pilot 1945,  Unrated)
God is My Co-Pilot
This is a great movie
179
Double Indemnity 1944,  Unrated)
Double Indemnity
This is some great movie
180
The D.I. (The Drill Instructor) 1957,  Unrated)
The D.I. (The Drill Instructor)
This is some good movie
181
The Lone Ranger 1956,  Unrated)
The Lone Ranger
This is a good movie
182
Mutiny on the Bounty 1935,  Unrated)
Mutiny on the Bounty
This is a good movie
183
Three Amigos! 1986,  PG)
Three Amigos!
This is a funny movie
184
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
National Lampoon's European Vacation
This is a very funny movie
185
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
This is funny
186
Summer Rental 1985,  PG)
Summer Rental
This is very funny
187
The Russians Are Coming, the Russians Are Coming 1966,  Unrated)
The Russians Are Coming, the Russians Are Coming
This is a good movie
188
The Mummy 1932,  Unrated)
The Mummy
This is a good movie
189
Abbott and Costello Meet the Mummy 1955,  Unrated)
Abbott and Costello Meet the Mummy
This is a funny movie
190
The Fabulous Dorseys 1947,  Unrated)
The Fabulous Dorseys
This is some movie
What music
The big band era
191
The Fabulous Baker Boys 1989,  R)
The Fabulous Baker Boys
This is a very good movie
192
Bat*21 (Bat 21) 1988,  R)
Bat*21 (Bat 21)
This is a good movie
193
The Jolson Story 1946,  Unrated)
The Jolson Story
This is a marvelous movie
194
The Odd Couple 1968,  G)
The Odd Couple
This is a very funny movie
195
The Wild One 1953,  Unrated)
The Wild One
This is a great movie
196
On the Beach 1959,  Unrated)
On the Beach
This is a good movie to see
197
10 1979,  R)
10
This is a good movie
198
Susan Slept Here 1954,  Unrated)
Susan Slept Here
This is a funny movie
199
What's New Pussycat 1965,  Unrated)
What's New Pussycat
This is a funny movie
200
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
The Return of the Pink Panther
This is a funny movie
201
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
This is a funny movie
202
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
Moulin Rouge
This is a good movie
203
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
This is a good movie
204
Twelve O'Clock High 1949,  Unrated)
Twelve O'Clock High
This is an oldie and goodie
205
Who's Minding the Mint? 1967,  Unrated)
Who's Minding the Mint?
This is a funny movie
206
The Owl And The Pussycat 1970,  PG)
The Owl And The Pussycat
The movies is good, just can't stand Brabra
207
Police Academy 1984,  R)
Police Academy
This is a funny movie
208
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
Police Academy 2 - Their First Assignment
This is a funny movie
209
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach 1988,  PG)
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach
This is a funny movie
210
Psycho II 1983,  R)
211
The Last Time I Saw Paris 1954,  Unrated)
The Last Time I Saw Paris
This is a good movie
212
Jaws 3 1983,  PG)
Jaws 3
This is a good movie
213
Orca - The Killer Whale 1977,  PG)
Orca - The Killer Whale
A great story about a killer whale
214
Jaws 1975,  PG)
Jaws
This is a good movie
215
Tango & Cash 1989,  R)
Tango & Cash
This is a good movie
216
All Quiet on the Western Front 1979,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
This is some movie
217
The Thomas Crown Affair 1968,  R)
The Thomas Crown Affair
This is a very good movie
218
The Lost Battalion 2002,  Unrated)
The Lost Battalion
This is a great movie
The Lost Battallion really happened
219
Escape from New York 1981,  R)
Escape from New York
This is a very good movie
220
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
This is a very good movie
221
Away All Boats 1956,  Unrated)
Away All Boats
This is a good movie
222
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
Jaws 4 - The Revenge
This is a good movie
223
Terms of Endearment 1983,  PG)
Terms of Endearment
I thought it to be a very dramatic movie
224
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
This is a good movie
225
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
The Guns of Navarone
This is a good movie
226
Stalag 17 1953,  Unrated)
Stalag 17
This is a great a great classic
227
The Naked City 1948,  Unrated)
The Naked City
This is a good movie
228
Ten Wanted Men 1954,  Unrated)
Ten Wanted Men
This is a good movie
229
Dante's Inferno 1935,  Unrated)
Dante's Inferno
This is a good movie
230
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
La Dolce Vita
This is a good movie
231
Hollywood or Bust 1956,  Unrated)
Hollywood or Bust
This is a funny movie
232
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
This is a good movie
233
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
This is a very good movie
234
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
This is a good movie
235
Poltergeist 1982,  PG)
Poltergeist
This is a good horror movie
236
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
This is a great classic
237
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
This is a good movie
238
The Angry Red Planet 1959,  Unrated)
The Angry Red Planet
This is an okay movie
239
Take Me Out to the Ball Game 1949,  Unrated)
Take Me Out to the Ball Game
This is a good movie
240
Skirts Ahoy! 1952,  Unrated)
Skirts Ahoy!
This is a good movie
241
Sahara 1943,  Unrated)
Sahara
That is a great adventure classic

Plot: Sergeant Joe Gunn and his tank crew pick up five British soldiers, a Frenchman and a Sudanese man with an Italian prisoner crossing the Libyan Desert to rejoin their command after the fall of Tobruk. ...( read more read more... )They and the Germans are greatly in need of water.
242
To Hell and Back 1955,  Unrated)
To Hell and Back
The war experiences of a hero named Audie Murphy
243
The Naked and the Dead 1958,  Unrated)
The Naked and the Dead
This is a great movie
244
A Walk in the Sun 1945,  Unrated)
A Walk in the Sun
This is a good movie
245
On an Island with You 1948,  Unrated)
On an Island with You
This is a good movie
246
The Best Years of Our Lives 1946,  Unrated)
The Best Years of Our Lives
This is a good movie
247
Guadalcanal Diary 1943,  Unrated)
Guadalcanal Diary
This is a very great movie
248
Sayonara 1957,  Unrated)
Sayonara
This is a good movie
249
Your Cheatin' Heart 1964,  Unrated)
Your Cheatin' Heart
This is a great C & W movie
250
Gable and Lombard 1976,  R)
Gable and Lombard
This is a good movie
251
Harlow 1965,  Unrated)
Harlow
This is a good movie
252
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
The Poseidon Adventure
This is a very good movie
253
They Shoot Horses, Don't They? 1969,  PG)
They Shoot Horses, Don't They?
This is a good movie
254
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
This is a good movie
255
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
The Beverly Hillbillies
This is a funny movie
256
A Smoky Mountain Christmas 1986,  Unrated)
A Smoky Mountain Christmas
This is a good holiday season movie
257
Rhinestone 1984,  PG)
258
The Dolly Sisters 1945,  Unrated)
The Dolly Sisters
This is an oldie and goodie
259
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
This is an older science fiction movie
260
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
The Treasure of the Sierra Madre
This is a good movie

Plot: Fred C. Dobbs and Bob Curtin, both down on their luck in Tampico, Mexico in 1925, meet up with a grizzled prospector named Howard and decide to join with him in search of gold in the wilds of central ...( read more read more... )Mexico. Through enormous difficulties, they eventually succeed in finding gold, but bandits, the elements, and most especially greed threaten to turn their success into disaster.
261
On the Waterfront 1954,  Unrated)
On the Waterfront
This is a great movie
These things really happen
262
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
Splendor in the Grass
This is a great romantic movie
263
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
The Grapes of Wrath
This is a great classic movie
264
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court 1949,  Unrated)
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court
This is an entertaining movie
265
The Prisoner of Second Avenue 1974,  PG)
The Prisoner of Second Avenue
This is a good movie
266
The Old Corral 1936,  Unrated)
The Old Corral
This is a great classic western movie
267
Red River Valley (Man of the Frontier) 1936,  Unrated)
Red River Valley (Man of the Frontier)
This is a great classic western movie
268
The Band Wagon 1953,  Unrated)
The Band Wagon
This is a good movie
269
The Harvey Girls 1946,  Unrated)
The Harvey Girls
This is a good movie
270
That's Entertainment 1974,  G)
That's Entertainment
This is a great movie

Loads of great entertainers
This nostalgic history lesson in the treasures of MGM musicals touches upon the obvious highlights--An American in Paris, Singin' in the Rain, many others--and includes clips of wonderfu...( read more read more... )l though more obscure performances by Esther Williams, Jimmy Durante, Eleanor Powell, and even Clark Gable singing and dancing. It's a film lover's box of candy and perfect for musical mavens, and getting a chance to see so many legends host the whole affair (many of whom have died since the film's 1974 release) is as pleasing as the old footage. --Tom Keogh
271
Ziegfeld Follies 1946,  Unrated)
Ziegfeld Follies
This a great movie classic

This MGM spectacular features many of the greatest stars of the theater and screen. A lavish salute to Broadway's most opulent producer.
272
Silk Stockings 1957,  Unrated)
Silk Stockings
This is a great movie classic
273
Brigadoon 1954,  G)
Brigadoon
This is a great movie classic
274
Daddy Long Legs 1955,  G)
Daddy Long Legs
This is a great movie classic
275
Easter Parade 1948,  Unrated)
Easter Parade
This is a great movie classic

Don Hewes and Nadine Hale are a dancing team, but she decides to start a career on her own. So he takes the next dancer he meets, Hannah Brown, as a new partner. After a while this new team is so succ...( read more read more... )essful, that Florence Ziegfeld is interested in them, but due to the fact, that Nadine Hale dances also in the Ziegfeld Follies Don says no. Inspite of the fact, that he is in love with Hannah, he keeps the relation to her strictly business. So Hannah is of the opinion, that he is still in love with Nadine, and her suspicion grows, when he dances with Nadine in a Night ClubFloor Show.
276
Royal Wedding 1951,  PG)
Royal Wedding
This is a great movie
277
Flying Down to Rio 1933,  Unrated)
Flying Down to Rio
This is a great movie classic
278
Holiday Inn 1942,  Unrated)
Holiday Inn
This is a good movie
279
Top Hat 1935,  Unrated)
Top Hat
This is a great movie classic
280
When My Baby Smiles at Me 1948,  Unrated)
When My Baby Smiles at Me
This is a great movie
281
Mother Wore Tights 1947,  Unrated)
Mother Wore Tights
This is a good movie
282
My Blue Heaven 1950,  Unrated)
My Blue Heaven
This is a good movie
283
There's No Business Like Show Business 1954,  Unrated)
There's No Business Like Show Business
This is a great musical
284
Tarzan's New York Adventure 1942,  Unrated)
Tarzan's New York Adventure
This is a good movie
285
Gigot 1962,  Unrated)
Gigot
This is a great movie
286
To Be or Not to Be 1942,  PG)
To Be or Not to Be
This is a good oldie movie
287
The Producers 1968,  PG)
The Producers
This is a good movie
288
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
This is a good movie
289
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
A Night at the Opera
A great funny oldie
290
Room Service 1938,  Unrated)
Room Service
A funny oldie
291
Monkey Business 1931,  Unrated)
Monkey Business
This is a funny oldie
292
The General 1926,  Unrated)
The General
This is really an oldie
293
Flash Gordon (Atomic Rocketship) 1936,  Unrated)
Flash Gordon (Atomic Rocketship)
This is an oldie and goodie
294
Man of La Mancha 1972,  PG)
Man of La Mancha
This is a good movie
295
Benji 1974,  G)
Benji
This is a good movie
296
Seargent York 1941,  Unrated)
297
Change of Habit 1969,  R)
Change of Habit
This is a very good movie
298
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
This is a very good movie
299
Portrait in Black 1960,  Unrated)
Portrait in Black
This is a good movie
300
Fireball 500 1966,  Unrated)
Fireball 500
This is a real good oldie
301
Thunder Alley (Hell Drivers) 1967,  Unrated)
Thunder Alley (Hell Drivers)
This is a good oldie
302
A Summer Place 1959,  Unrated)
A Summer Place
This is a good one
303
High School Confidential! 1958,  Unrated)
High School Confidential!
This is a good movie
304
Summer Holiday 1964,  G)
Summer Holiday
This is a good oldie
305
Demetrius and the Gladiators 1954,  Unrated)
Demetrius and the Gladiators
This is a good movie
306
McHale's Navy 1964,  Unrated)
McHale's Navy
This is a funny movie
307
Hellcats of the Navy 1957,  Unrated)
Hellcats of the Navy
This is a good movie
308
Navy Seals 1990,  R)
Navy Seals
This is a very good movie
309
Here Come the Waves 1944,  Unrated)
Here Come the Waves
This is a good movie
310
I Was a Male War Bride 1949,  Unrated)
I Was a Male War Bride
This is a very funny movie
311
Little Women 1949,  Unrated)
Little Women
This is a good movie
312
First Daughter 2004,  PG)
First Daughter
This is a fiction story about the daughter of the President of the US
313
A Tree Grows in Brooklyn 1945,  PG)
A Tree Grows in Brooklyn
This is a good movie
314
Platoon 1986,  R)
Platoon
This a good movie
315
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
This is a good movie
The music was great
316
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
This is a very good movie
317
American Virgin 1999,  R)
American Virgin
This is a good movie
318
Von Ryan's Express 1965,  PG)
Von Ryan's Express
This is a great adventure movie
319
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
This movie was funny, but silly
320
Fighter Pilot - Operation Red Flag 2004,  G)
Fighter Pilot - Operation Red Flag
This is a great aviation movie
321
Heroes 1977,  PG)
Heroes
This is a sad, but great romantic movie
322
Casino Royale 1967,  G)
Casino Royale
This is a good movie
323
The Bad Seed 1956,  Unrated)
The Bad Seed
This is a real scary movie
324
The Amityville Horror 1979,  R)
The Amityville Horror
This is a real scary movie
325
Imitation of Life 1958,  Unrated)
Imitation of Life
This is a great movie
326
The Paleface 1948,  Unrated)
The Paleface
This is a very funny movie.
327
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
Behind Enemy Lines
This is a great adventure movie
A US Navy pilot and his navagater were shot down while on a photo op. The pilot was murdered. This was in Bosnia by the Serbians. The navagater was finally rescued. The Admiral in charge lost his command
328
The French Connection 1971,  R)
The French Connection
This is a good movie
329
Bonnie and Clyde 1967,  R)
Bonnie and Clyde
This is a good movie
330
The French Connection II 1975,  R)
331
Crimson Tide 1995,  R)
Crimson Tide
This is a great adventure movie
332
I Remember Mama 1948,  Unrated)
I Remember Mama
This is some movie
333
Going Overboard 1989,  R)
Going Overboard
This movie was almost funny
334
Private Benjamin 1980,  R)
Private Benjamin
This is a very funny movie
335
FX 2 ,  PG-13)
336
National Lampoon's Spring Break 24/7 2007,  R)
National Lampoon's Spring Break 24/7
This is some movie
337
Lone Wolf McQuade 1983,  PG)
338
The Front 1976,  PG)
The Front
This is a good movie
339
Nuremberg Trials 1947,  Unrated)
Nuremberg Trials
This is some movie
340
The Boys from Brazil 1978,  R)
The Boys from Brazil
This was some picture
341
Three Days of the Condor 1975,  R)
Three Days of the Condor
This is a great movie about a CIA agent
This could be very true
342
Spy Game 2001,  R)
Spy Game
This is a great movie about the CIA
343
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
This is a great movie
344
Robocop 2 1990,  R)
Robocop 2
This is a great movie
345
Robocop 3 1992,  PG-13)
Robocop 3
This is a great movie
346
China Moon 1994,  R)
China Moon
This is a good movie
347
The Taking of Pelham One Two Three 1974,  R)
The Taking of Pelham One Two Three
This is a real adventure movie
348
The Fighting Sullivans 1944,  PG)
The Fighting Sullivans
This is an oldie, but goodie
349
The Caine Mutiny 1954,  Unrated)
The Caine Mutiny
This is a good movie

Plot: It's the War of 1812, and Captain Jim Marshall (Mark Stevens) is chosen to sail one of America's few naval ships, the Concord, to France and bring back a donation of gold for the war effort. Scheming ...( read more read more... )former British captain Ben Waldridge (Patrick Knowles) and his men are aboard as part of Jim's crew, planning to mutiny and reroute the gold to England. When Waldridge brings an old girlfriend (Angela Lansbury) back with him on the return trip...
350
First Kid 1996,  PG)
First Kid
This is a fiction story about the teenage son of the President of the US
351
They Call Me Mister Tibbs 1970,  PG)
They Call Me Mister Tibbs
This is a good movie
How can Flixster be so stupid as to not know who is starring in this picture, when the names are right on the poster?
352
Mississippi Burning 1988,  R)
Mississippi Burning
This a good movie to see
353
In the Heat of the Night 1967,  Unrated)
In the Heat of the Night
This is a good movie
354
The Aviator 1985,  PG)
355
Species III 2004,  R)
Species III
This is a good movie
356
River of No Return 1954,  Unrated)
River of No Return
This is a good movie
357
Thirty Seconds Over Tokyo 1944,  Unrated)
Thirty Seconds Over Tokyo
This was a great movie
358
Heaven Knows Mr. Allison 1957,  Unrated)
Heaven Knows Mr. Allison
This is a good movie
359
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
Two Mules For Sister Sara
This is a good movie
360
McLintock! 1963,  Unrated)
McLintock!
This is a good movie
361
Missing in Action 1984,  R)
Missing in Action
This is a great movie
362
Missing in Action 2 - The Beginning 1985,  R)
Missing in Action 2 - The Beginning
This is a good movie
363
Love Is a Many Splendored Thing 1955,  Unrated)
Love Is a Many Splendored Thing
I thought it was a great romantic story
364
Million Dollar Mermaid 1952,  Unrated)
Million Dollar Mermaid
This is a good movie
365
Duel in the Sun 1946,  Unrated)
Duel in the Sun
This is a great romance movie
366
The Towering Inferno 1974,  PG)
The Towering Inferno
This is some dramatic disaster movie

Plot: At the opening party of a collosal, but poorly constructed, office building, a massive fire breaks out that threatens to destroy the tower and everyone in it.
367
Ocean Oasis 2001,  Unrated)
Ocean Oasis
This is a very educational documentary
368
Dial M for Murder 1954,  PG)
Dial M for Murder
This is a good movie
369
It Happens Every Spring 1949,  Unrated)
It Happens Every Spring
This was a great movie
370
Frogs 1972,  PG)
Frogs
This is it
371
Miss Sadie Thompson 2000,  Unrated)
Miss Sadie Thompson
This is a good movie
372
Joey 1997,  PG)
Joey
This is a real touching movie
373
Airport 1970,  G)
Airport
This is a good movie
374
Airport '77 1976,  PG)
Airport '77
This is a good movie
375
Popeye 1980,  PG)
Popeye
This was funny. Robin Williams did a great job
376
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
Murder on the Orient Express
This is a good murder mystery
377
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid
This is a good movie
378
Parent Trap II 1986,  G)
Parent Trap II
This is a good family movie
379
Requiem for a Heavyweight 1962,  Unrated)
Requiem for a Heavyweight
This is a good movie
380
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
This is some dramatic movie
381
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
This is a good movie
382
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
This is a good movie
383
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
This is a good movie
384
The Pride and the Passion 1957,  Unrated)
The Pride and the Passion
There are so many great movies made by Frank Sinatra and Cary Grant
385
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
This is a funny movie
386
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
This is a very good movie
387
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This a movie about brain washing. It is an interesting story
388
Last Man Standing 1996,  R)
Last Man Standing
This is a good movie
389
Charlie Chan in The Chinese Cat 1944,  Unrated)
Charlie Chan in The Chinese Cat
Charlie Chan
This is a good movie
390
The Jade Mask 1944,  Unrated)
The Jade Mask
This is another good Charlie Chan movie
391
Blood & Sand 1922,  Unrated)
Blood & Sand
This is an oldie
392
Camille 1921,  Unrated)
Camille
This is another oldie
393
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
Thunderbolt and Lightfoot
This is a good movie
394
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
This is a funny movie
395
Pete Kelly's Blues 1955,  Unrated)
Pete Kelly's Blues
This is a good movie
396
Cat Ballou 1965,  Unrated)
Cat Ballou
This is a good movie
397
Bad Day at Black Rock 1955,  Unrated)
Bad Day at Black Rock
This is a good movie
398
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
This is a funny movie about an attorney who can't tell a lie for 24 hours
399
In the Mix 2005,  PG-13)
In the Mix
This is a very good movie
400
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
This is a good movie
401
Blood and Sand 1941,  Unrated)
Blood and Sand
This is a good movie
402
The Sand Pebbles 1966,  PG-13)
The Sand Pebbles
This was a good movie
403
Papillon 1973,  PG)
Papillon
This a good movie
404
The Great Race 1965,  Unrated)
The Great Race
This is a funny movie
405
Dunston Checks In 1996,  PG)
Dunston Checks In
This is a real funny movie
406
Moonstruck 1987,  PG)
Moonstruck
This is a great romantic story
407
The Night of the Hunter 1955,  PG)
The Night of the Hunter
this is a pretty good movie
408
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
The Seven Year Itch
This is a good movie
409
How To Marry A Millionaire 1953,  Unrated)
How To Marry A Millionaire
This is good movie
410
The Prince and the Showgirl 1957,  Unrated)
The Prince and the Showgirl
This is a good movie
411
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
Gentlemen Prefer Blondes
This is a good movie
412
Thunder in Paradise 1993,  PG)
Thunder in Paradise
This is a good movie
413
No Holds Barred 1989,  PG-13)
No Holds Barred
This is a good movie
414
Ordinary People 1980,  R)
Ordinary People
This is a good dramatic movie
415
Moby Dick 1956,  Unrated)
Moby Dick
Moby Dick is one of those real classic stories. The actors staring in are from a breed that no longer exists. This is worthwhile seeing
416
The Stranger 1946,  Unrated)
The Stranger
This is an old movie, but it is a good one
417
In the Time of the Butterflies 2000,  PG-13)
In the Time of the Butterflies
This is a true story of living under a dictatorship in the Dominican Republic. The dictator was eventually assassinated
418
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
This is a good science fiction movie about the future
419
Joan of Arc 1948,  Unrated)
Joan of Arc
This is a great movie
420
The Curve (Dead Man's Curve) 1998,  R)
The Curve (Dead Man's Curve)
This is a real bizarre movie
421
Ed Gein: The Butcher of Plainfield 2007,  R)
Ed Gein: The Butcher of Plainfield
This is a real true life horror story
There really was an Ed Gein
There is a Plainfield, Wisconsin
Ed Gein was insane and died in a mental institution from cancer.
422
Khartoum 1966,  Unrated)
Khartoum
This is a good movie
423
State Fair 1962,  Unrated)
State Fair
This is a great old musical
424
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
This is a good cartoon
425
Ice Station Zebra 1968,  G)
Ice Station Zebra
This is a great adventure movie
426
Bullitt 1968,  PG)
Bullitt
This is a good movie
427
Blackboard Jungle 1955,  Unrated)
Blackboard Jungle
The oldies music on this movie is great
428
Pumpkin 2002,  R)
Pumpkin
This is a great movie in my opinion
It is sensitive and romantic
This movie is not for everyone to see, but everyone should see it

It is available to be viewed on Flixster
429
Saints and Soldiers 2003,  PG-13)
Saints and Soldiers
This is a WW 11 war drama

You can view it on Flixster
430
Kiss the Bride 2002,  R)
Kiss the Bride
I found this to be a great movie
This is the story of romance and family issues
leading up to the wedding


The movie can be viewed on Flixster
431
Captain Horatio Hornblower R.N. 1951,  Unrated)
Captain Horatio Hornblower R.N.
This is a great movie
432
Best Defense 1984,  R)
Best Defense
I found this movie to be very entertaining
433
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
This is a great movie classic
434
The Toxic Avenger 1985,  R)
The Toxic Avenger
This is a real horror movie with a romantic ending

You can view this movie on Flixster
435
For Love of the Game 1999,  PG-13)
For Love of the Game
This is a great story of baseball & romance

You can view this movie on Flixster
436
Head Over Heels 2001,  PG-13)
Head Over Heels
This is a good movie about love and mystery

You can view it at Flixster
437
The Pride of the Yankees 1942,  Unrated)
The Pride of the Yankees
I found this to be a great classic movie

The life of Lou Gehrig.

You can view this movie on Flixster
438
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
This is a good movie
It is a story of murder, mystery, sex and romance with a surprise ending

You can view this movie on Flixster
439
King Solomon's Mines 1985,  PG-13)
King Solomon's Mines
This is a great movie
440
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
A Streetcar Named Desire
This is a great movie
441
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
This is a good movie
442
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
This iis a great movie
443
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
This is a good movie
444
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
This is a good movie

Plot: Wealthy brothers compete for the affections of their chauffeur's innocent daughter in this seductive Cinderella story.
445
The Thing 1982,  R)
The Thing
This is a real bizzare hprror movie
It sure surpasses the oringinal

You can view it on Flixster
446
The Thing from Another World 1951,  Unrated)
The Thing from Another World
This is some horror movie
447
Them! 1954,  Unrated)
Them!
This is a very good horror movie
448
The Farmer's Daughter 1947,  Unrated)
The Farmer's Daughter
This is a good movie
449
Flesh And Bone 1993,  R)
Flesh And Bone
This is a good movie
450
Horror Express 1974,  R)
Horror Express
This is a real horror monster movie
451
The Crawling Hand (Don't Cry Wolf) (The Creeping Hand) 1963,  Unrated)
The Crawling Hand (Don't Cry Wolf) (The Creeping Hand)
This is a real horror movie
You can view it on Flixster
452
Alias Jesse James 1959,  Unrated)
Alias Jesse James
This is a real funny Bob Hope movie
You can view it on Flixster
453
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
This is a good movie
454
Tootsie 1982,  PG)
Tootsie
This is a good movie
455
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
This is a good movie
456
Houseboat 1958,  Unrated)
Houseboat
This is a good movie
457
Father Goose 1964,  Unrated)
Father Goose
This is a good movie
458
Walk on the Wild Side 1962,  Unrated)
Walk on the Wild Side
This is a good movie
459
Man with the Gun (Deadly Peacemaker) (The Trouble Shooter) 1955,  G)
Man with the Gun (Deadly Peacemaker) (The Trouble Shooter)
This is a real good old time western movie
You can view it on Flixster
460
Anatomy of a Psycho 1961,  Unrated)
Anatomy of a Psycho
This is a good movie
You can view it on Flixster
461
Around the World in 80 Days 1956,  G)
Around the World in 80 Days
This is a great classic
movie
462
High Noon 1952,  Unrated)
High Noon
This was a good one
463
The Phantom from 10,000 Leagues 1956,  Unrated)
The Phantom from 10,000 Leagues
This is an old monster movie
I thought it was an OK movie
You can view it on Flixster
464
All the President's Men 1976,  PG)
All the President's Men
This is a great classic movie
465
Meet The Mobsters 2007,  Unrated)
Meet The Mobsters
This is a good movie
It is a comedy about a mob boss
You can view it on Flixster
466
Seddok, l'Erede di Satana (Atom Age Vampire) 1960,  Unrated)
Seddok, l'Erede di Satana (Atom Age Vampire)
This is an old monster movie
You can view it on Flixster
467
Frankenstein's Daughter 1958,  Unrated)
Frankenstein's Daughter
This a movie about a Frankenstein monster created by the grandson of Frankenstein
You can view this movie on Flixster
468
Che! 1969,  PG)
Che!
Biography of Argentinian revolutionary Ernesto "Che" Guevara, who helped Fidel Castro in his struggle against the corrupt Batista regime, eventually resulting in the overthrow of that government and Castro's taking over of Cuba
You can view this movie on Flixster
469
The Rats 2002,  R)
The Rats
This is a story of millions of rats who take over a Manhattan department store and other parts of the city.
You can view this movie on Flixster
470
Willard 1971,  PG)
Willard
This was some scary movie.
It is a story of rats who over run a house
471
Oh, God! 1977,  PG)
Oh, God!
This was a funny movie
472
Scarface 1983,  R)
Scarface
This a great movie
473
2001 Maniacs 2004,  R)
2001 Maniacs
This is a real horror movie.
After following a bogus detour sign into the sleepy town of Pleasant Valley (population: 2001 maniacs), an unsuspecting group of travelers become the special guests in the town's.
This movie can be viewed at Flixster.
474
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
This is a good Sci-Fi movie
475
Bedazzled 1968,  PG-13)
Bedazzled
This is a funny movie
476
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
This is a story of an infection spread by research primates causing death
You can view this movie on Flixster
477
Sideways 2004,  R)
Sideways
This is a good movie about romance and marriage.
You can view this movie on Flixster
478
Fiddler on the Roof 1971,  G)
Fiddler on the Roof
This is a great movie

In a Tsarist Russia, a Jewish peasant named Tevye faces instability in his life as his traditions are challanged: First within his family when his daughters rebel against marrying men chosen by the ma...( read more read more... )tchmaker and on a national level when the Jews are threatened by pogroms and the looming revolution.
479
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
This is a very dramatic movie. Two drifters, one a gentle but slow giant, try to make money working the fields during the Depression so they can fulfill their dreams.
Watch Of Mice and Men Online for Free at Flixster!
480
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
This is a very good movie

It is an ordinary summer day. But then, without warning, something very extraordinary happens. Enormous shadows fall across the land. Strange atmospheric phenomena, ominous and mesmerizing, surface ar...( read more read more... )ound the globe. All eyes turn upward. The question of whether we're alone in the universe has finally been answered. And, in a matter of minutes, the lives of every person across the globe are forever changed. With the fate of our planet at stake, the Fourth of July is about to take on an entirely new meaning. No longer will it be an American holiday. It will be known as the day the entire world fought back. The day we did not go gentle into the good night... The day all of us on planet Earth celebrated our independence day.
481
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
An adaptation based on the autobiography of the acclaimed Polish composer, Wladyslaw Szpilman, who detailed his survival during World War II, and narrowly escaped a roundup that sent his family to a d...( read more read more... )eath camp. A composer and pianist, Szpilman played the last live music heard over Polish radio airwaves before Nazi artillery hit. There, in Poland, Szpilman struggled to stay alive--even when cast away from those he loved. He spent the duration of the war hiding in the ruins of Warsaw and scavenging for food and shelter. Szpilman eventually reclaimed his artistic gifts, and confronted his fears--with aid from the unlikeliest of sources.
482
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
This is a funny movie

Bachelor and all round slob, Buck, babysits his brother's rebellious teenage daughter and her cute younger brother and sister.
483
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
This is a funny movie

A man must struggle to travel home for Thanksgiving, with an obnoxious slob of a shower ring salesman his only companion.
484
Bulworth 1998,  R)
Bulworth
A suicidally disillusioned liberal politician puts a contract out on himself and takes the opportunity to be bluntly honest with his voters by affecting the rhythms and speech of hip-hop music and cul...( read more read more... )ture.
Watch Bulworth Online for Free at Flixster!
485
Delta Force 2: The Colombian Connection 1990,  R)
Delta Force 2: The Colombian Connection
This is another great movie

When DEA agents are taken captive by a ruthless South American kingpin, the Delta Force is reunited to rescue them in this sequel to the 1986 film.
486
The Long, Long Trailer 1954,  G)
The Long, Long Trailer
"I Love Lucy" co-stars and real-life husband-and-wife team Lucille Ball and Desi Arnaz star in this hilarious adaptation of Clinton Twiss's novel, following the high jinks of a newlywed couple who spe...( read more read more... )nd their honeymoon in a trailer. After making big plans to Colorado in their lemon-yellow motor home, it doesn't take long for Nicky (Arnaz) and Tacy (Ball) to realize that they'll be lucky if they make it to their final destination in one piece.
487
No Time for Sergeants 1958,  Unrated)
No Time for Sergeants
This is a funny movie
488
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
Miracle on 34th Street
I enjoyed this Christmas classic very much
I saw it a few times
489
Joe Palooka 1934,  Unrated)
Joe Palooka
This is an oldie and goody
490
Operation Delta Force 1997,  R)
Operation Delta Force
This is a very great movie
A team of military experts and scientists go after a terrorist group that has seized a deadly virus and is threatening to release it.
491
A Night in Casablanca 1946,  Unrated)
A Night in Casablanca
This is a very funny movie

A Night in Casablanca may not qualify as a Marx Brothers classic, but it's certainly the best of their latter-day comedies. "This picture is funnier than all but a handful of their earlier ones...( read more read more... )," wrote the usually cantankerous Pauline Kael, and she's right. The Big Store would have been the final Marx movie, but that disappointment, and an attractive new deal with United Artists, prompted the Marx trio to bring freshly anarchic energy to this post-war spoof of wartime intrigue, prompting Warner Bros. (producers of Casablanca) to threaten legal action over the title, to which Groucho responded, "I am sure that the average movie fan could learn in time to distinguish between Ingrid Bergman and Harpo." As it happens, Night bears only passing resemblance to the Bergman/Bogart classic, with Groucho playing the new manager of a hotel in Casablanca, where several previous managers have been murdered while a scheming villain (Marx regular Sig Rumann) plots to steal the hotel's cache of Nazi treasure. Chico and Harpo are up to their usual antics (including piano and harp interludes, respectively), and they all give Rumann the runaround in the film's funniest and most perfectly choreographed scene. The brothers made their final film together with Love Happy three years later, but as any fan will tell you, A Night in Casablanca was the last Marx comedy that mattered. --Jeff Shannon
492
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
This is another great Bogart classic
A good oldie and goodie

Classic film set in unoccupied Africa during the early days of World War II. Rick Blaine, who owns a nightclub in Casablanca, discovers his old flame Ilsa is in town with her husband, Victor Laszlo. L...( read more read more... )aszlo is a resistance leader, and with Germans on his tail, Ilsa knows Rick can help them get out of the country - but will he? Brothers Julius J. Epstein and Philip G. Epstein along with Howard Koch won the Oscar for writing this screenplay.
493
Serpico 1973,  R)
Serpico
This is a very good movie about the corruption that goes on within the police department.

This is the real-life story of a New York cop who takes on corruption in the police department.
494
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
This is a great movie

A desperate and crazed man, with the help of an accomplice, takes a local Brooklyn bank hostage with plans to rob it in order to pay for his lover's sex-change operation.
495
The Diary of Anne Frank 1959,  PG)
The Diary of Anne Frank
This is a true story and a great movie

George Stevens (Giant) directed this 1959 film adaptation of the hit play based on the writings of Anne Frank, the Jewish girl from Amsterdam who hid in an attic with her family and others duri...( read more read more... )ng the Nazi occupation. As Anne, Millie Perkins is something of a milky eyed enigma and--in retrospect--too old for the part; but she is surrounded by an outstanding cast, including Joseph Schildkraut as Anne's patient father, Ed Wynn as a cranky dentist who moves into Anne's "room," and Shelley Winters as the loud Mrs. Van Daan. Stevens turns the many overlapping dramas of the caged characters into the foundation of Anne's growth as a young woman, ready for life and love just at the moment the dream comes to an end. Beautifully shot by cinematographer William C. Mellor, and written by Frances Goodrich and Albert Hackett from their stage production. --Tom Keogh
496
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
This is a great musical

This romantic musical update of 'Romeo and Juliet' won ten Oscars. The tale of a turf war between rival teenage gangs in Manhattan's Hell's Kitchen and the two lovers who cross battle lines has captiv...( read more read more... )ated audiences for four decades. The Stephen Sondheim/Leonard Bernstein score is just one of the reasons.
497
Delta Force 3 1991,  R)
Delta Force 3
This is another great movie
A nightmare comes true: a terrorist fanatic plants an atomic bomb in an American city and holds the nation hostage. The President has only one card to play: the Delta Force. Tension and action coil ev...( read more read more... )er tighter in this blistering new installment of one of the best action movie series ever. Featuring the sons and/or brothers of Hollywood's top screen heroes (including Nick Cassavetes, who subsequently directed John Q and The Notebook), a new generation of commandos faces awesome odds at home and abroad. Two Russians, including a beautiful female intelligence officer, join the team. The clock ticks ruthlessly as madmen grasp for power. Be there for the final takedown!
498
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch)
This is a very gpod movie

A contemporary romantic comedy about a high school teacher who meets and falls in love with a successful businesswoman. Although their lives are vastly different, the relationship seems perfect until ...( read more read more... )the baseball season begins and she has to compete with his first true love: the Boston Red Sox.
499
Dave 1993,  PG-13)
Dave
This is a fiction story about a fictional president. A look-alike steps in after the President has a heart attack.
Very entertaining movie
500
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
This is a great Christmas movie

George Bailey is a small-town man whose life seems so desperate he contemplates suicide. He had always wanted to leave Bedford Falls to see the world, but circumstances and his own good heart have led...( read more read more... ) him to stay. He sacrificed his education for his brother's, kept the family-run savings and loan afloat, protected the town from the avarice of the greedy banker Mr. Potter, and married his childhood sweetheart. As he prepares to jump from a bridge, his guardian angel intercedes; showing him what life would have become for the residents of Bedford Falls is he had never lived.
501
Blue Steel 1990,  R)
Blue Steel
This is a good movie

A female rookie in the police force engages in a cat and mouse game with a pistol wielding psychopath who becomes obsessed with her.
502
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
This is a good movie
503
Halloween 1978,  R)
Halloween
This is a good Halloween horror movie
504
G.I. Jane 1997,  R)
G.I. Jane
This is a great movie

A female Senator succeeds in enrolling a woman into Navy SEALS training where everyone expects her to fail.
505
House of Wax 1953,  Unrated)
House of Wax
I enjoyed that movie. I fist saw it in the New York Paramount, that closed down. Eddie Fisher was the live entertainment and he was still wearing his kaikis

Ever been creeped out by the life-like statues at a wax museum? Yes? But have you ever recognized your old roommate behind the glass? Vincent Price plays the menacing Professor Henry Jarrod, in a role...( read more read more... ) that would solidify his reputation as the creepiest man in Hollywood. With everything from cancan girls to rubber paddleballs finding their way into the audience, 'House of Wax' takes full advantage of the novel 3-D stereoscopic process.
506
Dragonheart 1996,  PG-13)
Dragonheart
This is a good movie

Plot: Bowen, a young knight dedicated to the Old Code of Honor of King Arthur, serves his queen by tutoring her son Einon in ethics, morality and swordsmanship. The king is slain during a massacre of rebell...( read more read more... )ious villagers, and a peasant girl causes Einon to fall on a wooden stake which impales his heart. Bowen and the Queen Mother take the dying Einon to a magic cave where a mystical dragon, Draco, saves his life in exchange for Einon promising to live by King Arthur's code. But King Einon betrays his promise and becomes a murderous, arrogant tyrant. When Bowen, now an errant knight, befriends Draco, he learns that in order to kill the evil king, the great dragon must die. For the part of his heart he gave to save the unworthy Einon is now protecting him. Draco's gravest concern is not at dying, but at losing his soul. Ultimately, the moment comes when Bowen must gather his courage to give Draco the death he desires, which will end the evil of King Einon, and allow Draco's soul to join the stars.
507
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
This is a good movie

Plot: Sweeping epic about the real life adventures of T.E. Lawrence, a British major who unified Arab tribes and led them in the fight for independence from the Ottoman Turks in the 1920s.
508
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
This is a good movie

Plot: Eighteen-year-old Matthew Kidman is a straight-arrow over-achiever who has never really lived life--until he falls for his beautiful and seemingly innocent neighbor, Danielle. When Matthew discovers t...( read more read more... )hat this perfect "girl next door" is a one-time porn star, his sheltered existence begins to spin out of control. Ultimately, Danielle helps Matthew emerge from his shell and discover that sometimes you have to risk everything for the person you love, as he simultaneously helps her rediscover her innocence.

You can view it on Flixster
509
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
This is a good movie

Alternately hilarious and heart-rending, 'In Her Shoes' is about two sisters with nothing in common but size 8 ˝ feet. After a calamitous falling out, they travel the bumpy road toward a true apprecia...( read more read more... )tion for one another -- aided along the way by the grandmother they never knew they had.

You can view this movie on Flixster
510
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
The Last Man on Earth
This is an okay horror movie

Vincent Price gives an atypically restrained performance as the sole survivor of a worldwide plague that revives its victims as bloodthirsty vampires. During the day, he canvasses his abandoned hometo...( read more read more... )wn, tracking down and stalking his former friends and neighbors, always making sure to return before nightfall, when the dead rise to assault his fortified house. Hope arrives in the form of an apparently normal young woman (Franca Bettoia), but her agenda proves to be even more sinister than that of the vampires.

Based on the 1954 novel by coscripter Matheson (whose displeasure with the final product spurred the use of a pseudonym), this Italian-made production is best known for its influence on George Romero's Night of the Living Dead. The similarities between the two films go beyond the presence of shuffling zombies and housebound heroes; both feature taboo-breaking scenes of interfamilial murder, and both end on bleak, dystopian notes. While The Last Man on Earth lacks the political and darkly satirical shadings (and graphic gore) that make Night of the Living Dead a more memorable experience, the combination of Bava-esque Gothic atmosphere and bleak, documentary-style camerawork by directors Ragona and Salkow (the brother of Price's agent Lester Salkow) lend themselves to moments of pure frisson that compare laudably to Romero's film. Matheson's novel also provided the source material for the awkward 1971 Charlton Heston vehicle The Omega Man. A planned third version, helmed by Ridley Scott and starring Arnold Schwarzenegger, was shut down in its earliest stages due to skyrocketing budget costs. --Paul Gaita

You can view this movie free on Flixster
511
Stanley & Iris 1990,  PG-13)
Stanley & Iris
This is a very good movie

Plot: Stanley (Robert De Niro) is a hardworking man who can't read; Iris (Jane Fonda) is a newly widowed woman who, to pay the bills, takes on a low-paying job at the bakery where Stanley works. The two don...( read more read more... )'t meet until the day Iris's purse is stolen and Stanley finds her distressed on the street. In spite of their differences, they fall in love; Iris helps Stanley overcome his illiteracy, and Stanley teaches Iris how to hope again.

You can view this movie free on Flixster
512
The Russia House 1990,  R)
The Russia House
This is a good movie

Plot: Intelligent casting, strong performances, and the persuasive chemistry between Sean Connery and Michelle Pfeiffer prove the virtues in director Fred Schepisi's well-intended but problematic screen rea...( read more read more... )lization of this John Le Carré espionage thriller. At its best, The Russia House depicts the bittersweet nuances of the pivotal affair between a weary, alcoholic London publisher (Connery) and the mysterious Russian beauty (Pfeiffer) who sends him a fateful manuscript exposing the weaknesses beneath Soviet defense technology. Connery's Barley is a gritty, all-too-human figure who's palpably revived by his awakening feelings for Pfeiffer's wan, vulnerable Katya, whose own reciprocal emotions are equally convincing. Together, they weave a poignant romantic duet.

The problems, meanwhile, emanate from the story line that brings these opposites together. Le Carré's novels are absorbing but typically internal odysseys that seldom offer the level of straightforward action or simple arcs of plot that the big screen thrives on. For The Russia House, written as glasnost eclipsed the cold war's overt rivalries, Le Carré means to measure how old adversaries must calibrate their battle to a more subtle, subdued match of wits. Barley himself becomes enmeshed in the mystery of the manuscript because British intelligence chooses to use him as cat's paw rather than become directly involved. Such subtlety may be a more realistic take on the spy games of the recent past, but it makes for an often tedious, talky alternative to taut heroics that Connery codified in his most celebrated early espionage role.

If the suspense thus suffers, we're still left with an affecting love story, as well as some convincing sniping between British and U.S. intelligence operatives, beautifully cast with James Fox, Roy Scheider, and John Mahoney. Veteran playwright Tom Stoppard brings considerable style to the dialogue, without solving the problem of giving us more than those verbal exchanges to sustain dramatic interest. --Sam Sutherland
Watch The Russia House Online for Free at Flixster!
513
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
The Man Who Knew Too Much
A very good movie
Alfred Hitchcock was born in 1899?
514
Pillow Talk 1959,  Unrated)
Pillow Talk
This is a good movie
515
The Glass Bottom Boat 1966,  Unrated)
The Glass Bottom Boat
This is a good movie
516
Billy Rose's Jumbo 1962,  G)
Billy Rose's Jumbo
This was a good movie
517
Teacher's Pet 1958,  Unrated)
Teacher's Pet
This is a good movie
518
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
This is a good movie

Plot: In the year 1971, San Francisco faces the terror of a maniac known as Scorpio- who snipes at innocent victims and demands ransom through notes left at the scene of the crime. Inspector Harry Callahan ...( read more read more... )(known as Dirty Harry by his peers through his reputation handling of homicidal cases) is assigned to the case along with his newest partner Inspector Chico Gonzalez to track down Scorpio and stop him. Using humiliation and cat and mouse type of games against Callahan, Scorpio is put to the test with the cop with a dirty attitude.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments